Általában a számítástechnikai kiskereskedések mennyi haszonkulcsot szoktak rakni a termékekre?
igazából nem jó a kérdés.
te valószínűleg azt kérdezed, hogy a beszerzési (nagyker) ár hogyan aránylik az eladási árhoz. erre kb. jó az előző válasz. csakhogy ez nem haszonkulcs, még ha annak is nevezik.
A haszonkulcs az önköltség és az eladási ár aránya, jellemzően 10-20%.
Az önköltségben viszont benne van a beszerzési ár valamint a bérköltség, a rezsi stb. bizonyos hányada. Ezért van időnként 200% látszólagos "haszonkulcs"
A kérdés feltevése helyes.
A haszonkulcs közgazdasági értelemben azt mutatja meg, hogy a nettó beszerzési ár (ELÁBÉ) és a nettó eladási ár között mekkora a különbség.
Bár nevéből eredően a haszon mértékére utal, azonban a haszonkulcs nem a hasznot mutatja meg.
A haszonkulcs használata azért szükséges, hogy a vállalkozó a költségeit és gazdasági növekedési céljait fedezni tudja valamint megtakarítást halmozzon fel.
Tehát a haszonkulcs számításánál figyelembe kell venni a bérköltségeket, egyéb működési költségeket (rezsi), kalkulálni kell nemvárt kiadásokra vonatkozó alap kialakításához is, számításba kell venni a hatóság felé fizetendő járulékok, adók, illetékek, vámok mértékét, azaz a haszonkulcsnak fedezni kell a vállalkozás összes kiadását, és emellett még valódi hasznot is kell termelni.
Vagyis a haszonkulcs mértéke és a haszon mértéke igencsak "eltér" egymástól. A haszon, ahogy előttem is írták átlagosan 10-20% körülire saccolható.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!