Egyéni vállalkozó vagy kft-t indítsak?
Nagy dilemmába vagyok mert nem tudok dönteni hogy egyéni vállalkozó legyek vagy kft alapítsak.
Van egy 4 órás bejelentett munkám ami az jelenti ha egyéni vállalkozó leszek már csak +4 órát kell fizetnem míg a kft-nél a 8 óra után kell fizetnem.
Az egyéni vállalkozó akár 40%-át is a bevételnek leadózhatja míg a kft csak 10%-ot
Az egyéni vállalkozó a saját vagyonával is felel míg a kft csak a cég vagyonával.
Az egyéni vállalkozónál 10.000ft az illeték és nem kell ügyvédes míg a kft-nél kell csináltatni egy társasági szerződést ügyvéd által és még 15.000ft illeték.
Kérdéseim azok lennék:
Mennyi a 8 órás bejelentés utáni járulékok?
A kft-nél az 500.000ft-os tőke mennyire komoly?
Az egyéni vállalkozónál 1 évben egyszer adózunk?
Ki mit javasolna?
Mennyiért csinálnak az ügyvédek társasági szerződést?
A könyvelés milyen árban van? (ha kb 10-15 számla van egy hónapban néha annyi sem)
Akár egyéni vállalkozó leszel, akár Kft tulaj, mindenképpen legalább a minimálbér után kell megfizetned a járulékokat (nincs legalább heti 36 órát elérő munkaviszonyod)
"Az egyéni vállalkozó akár 40%-át is a bevételnek leadózhatja míg a kft csak 10%-ot": ez sem így működik.
Először is, nem a bevétel, hanem a nyereség után adózol, és vannak olyan tételek, amik módosítják a társági adóalapot.
"Az egyéni vállalkozó a saját vagyonával is felel míg a kft csak a cég vagyonával." Már ez sem így van: ev is lehet korlátolt felelősségű egyéni cég, és a kft tulaj is felelhet saját vagyonával is bizonyos esetekben.
"Az egyéni vállalkozónál 10.000ft az illeték és nem kell ügyvédes": a vállalkozói igazolvány papír alapú kiváltása kerül 10ezerbe. Ha nem kéred papír alapon, akkor ezt nem kell fizetned.
"Mennyi a 8 órás bejelentés utáni járulékok?" 38-39 ezer/hó (a kerekítés és göngyölítés figyelembe vételével)
"A kft-nél az 500.000ft-os tőke mennyire komoly?": Nem kell egyszerre befizetni és egy része lehet apport is.
"Az egyéni vállalkozónál 1 évben egyszer adózunk?": évente egyszer csinálsz adóbevallást mindkét esetben. Mindkettőnél havonta fizetsz járulékokat és SzJA előleget, Társaságnál negyedévente adóelőleget. Helyi adók egyformák.
"Mennyiért csinálnak az ügyvédek társasági szerződést?" 30 ezertől több 100ezerig attól függően melyik ügyvéd, elég-e a tsz sablon, vagy mást akarsz, stb...
"A könyvelés milyen árban van? (ha kb 10-15 számla van egy hónapban néha annyi sem)" Ezt sem lehet megmondani. Ugyanazt a céget is 4-5szörös árkülönbözettel könyvelheti két könyvelő. nemcsak a számlák száma számít, hanem a bérszámfejtettek száma, ÁFA-s, vagy sem, stb.
"Ki mit javasolna?" Ez attól függ, mivel szeretnél foglalkozni, akarsz-e pályázni, nagyobb beruházást csinálni, bővíteni, alkalmazottat foglalkoztatni; kik lesznek a cél partnereid, stb, stb.
Köszönöm a válaszodat nagyon sokat segítettél :)
Én simán csak kozmetikusként szeretnék ezzel foglalkozni.
Még annyi lenne a kérdésem hogy a vállalkozói igazolvány miért jó kiváltani mi van ha nem váltom ki?
Köszönöm a segítséget
És még annyi érdekelne hogy első vállalkozásnál ha például egyéni vállalkozó leszek tudok-e valamilyen kedvezményt igényelni?
Illetve gondolom itt a start kártyám már semmit nem ér.
Kozmetikusként elég az ev.
Papír alapon felesleges kiváltani az ev igazolványt, elég az elektronikus bejelentkezés az okmányirodában. Most már a cégek is elektronikusan kapják meg a cégbejegyzést igazoló okiratokat, nem küldik ki postán mint régen.
Vállalkozás indításhoz nem adnak semmi segélyt, akár első, akár nem. Olyan van, hogy regisztrált álláskereső önfoglalkoztatóvá válásának támogatása (legalább 3 hónapja regisztrált munkanélküli vállalkozóvá válásához, vagy működő vállalkozáshoz való csatlakozásához adják, de legalább 1 évig kötelező vállalkozónak lenned és az alatt az idő alatt munkaviszonyt nem létesíthetsz)
A start kártya kedvezményt csak a munkáltató érvényesítheti, vállalkozó saját maga után nem.
hát sztem kft, mert akkor csak a cég vagyonával felelsz, kevesebb a kockázat, viszont ev esetén a bankok is könyebben adnak hitelt mivel ott van a saját vagyonod is, ugyh hitelfelvét esetén ez is meggondolandó.
Az első már mindent leírt szinte tökéletessen, másrészt viszont az az 500.000 apport(nem pénzbeli) is lehet tehát számítógépek stb. De ha ez az 500.000 gondot okoz akkor még várj amíg stabilabb leszel pénzügyileg
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!