Milyen tennivalók vannak lépésenként, ha egyéni vállalkozó egyszemélyes kft-vé alakulna át? Mit hol kell intézni, mennyi ideig tart? Köszönöm a segítséget.
Menj el ügyvédhez, aki beszerzi a cégbírósági bejegyzést és az illetéket, illetve alapító okiratot állít ki. Ez kb. 7 nap alatt, vagy hamarabb meg is van.
Eközben menj el egy könyvelőhöz, aki elmagyarázza, hogy mennyiben változik, / ha változik / a könyvelés.
Gondolom könyvelőd most is van, hiszen az egyéni vállalkozás esetén is olyan bevallási stb. kötelezettségek vannak ma már, hogy a vállalkozó vagy azzal foglalkozik, vagy a vállalkozásával.
Az átalakulás lezongorázáshoz mindenképpen kell, hogy az egyéni vállalkozás eddigi adatai alapján a könyvelő elkészítse a társaság nyitó mérlegét, és mindazokat az egyéb nyilvántartásokat, amiket ilyen az adótörvények és a számviteli törvény kötelezően előírnak.
Először is át kell gondolni, hogy megéri-e! Mert sok a munka, sok a kiadni való pénz, kevesebb az előny.
Fontos lenne tudni, hogy mi a tevékenység.
Nagyon fontos tudni, hogy az egyszemélyes kft. tulajdonosa a kft-n kívül csak akkor dolgozhat, ha ezt az alapító okirat kifejezetten megengedi.
Ha viszont az okirat megengedi, az azt jelenti, hogy nem egyszerűsített szerződés, ez esetben a cégbírósági illeték 100 000 ft(+ügyvédi díj, ami magasabb, mint egy egyszerűsítettnél, hiszen itt az ügyvédnek kell megfogalmazni a cégbírósági beadványt, nem csak egy formanyomtatványt kitöltenie)
Ha egyszerűsített szerződés van, akkor illeték 15 000 ft(+ügyvédi díj, kb. 30-60 000 ft), de ha pl az egyéni vállalkozás egy bolt, kapásból nem jó ez, mivel át kell számlázni a teljes árukészletet. Ahoz, hogy számlázni tudjál, az e.v-nek még élnie kell és már bejegyzettnek kell lennie a kft-nek --> 2 munkahelyed van, amit az egyszerűsített szerződés nem enged meg.
Erre megoldás lehet, hogy egy másik személyé lesz az egyszemélyes kft, vagy nem egyszemélyes, hanem többszemélyes kft-t alapítotok. Ilyen esetben már egyszerűsített szerződéssel is lehet 2 munkahelyed. Ha más személy a tulajdonos, az lehet akár kiskorú is, DE az ügyvezető csak felnőtt, cselekvőképes ember lehet. (az ügyvezető lehet tulajdonos is, de lehet kívülálló személy is)
Egyszemélyes kft-nél az alapításkor 100ezer forintot kell számlára fizetni, és 1 éven belül még 400 ezret bele kell forgatni a cégbe, míg többszemélyesnél kezdéskor kell 500ezret befizetni.
Először ezt kell eldönteni.
Ha ez megvan írd meg, hogy döntöttetek és hogy mi a tevékenység és leírom a tudnivalókat, csak annyira szétágazik, a felesleges részeket akkor kihagynám.
Bocsánat, rosszul írtam:
Az egyszemélyes kft alapításakor tisztában kell lennie azzal, hogy az egyszemélyes társaság egyedüli tagja csak akkor állhat munkaviszonyban a társasággal, ha azt a társasági szerződés kifejezetten megengedi.
Így át át tudsz számlázni, csak ha a cégen belül akarsz dolgozni nem teheted meg egyszerűsített szerződéssel, tehát munkanélküli leszel, nem lesz tb-d stb.
Egyébként én mindenképp a több(legalább 2)személyes kft-t javasolom, itt pedig annak a tagnak, akinek van munkaviszonya nem kell fizetni utána semmit.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!