Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Saját vállalkozás » Bt-t szeretnénk alapítani....

Bt-t szeretnénk alapítani. Mik a feltételek?

Figyelt kérdés
Milyen kiadások , kötelezettségek vannak (tb, adó, stb)? 3-an vagyunk. Egyikünk egyéni vállalkozó. Ő inkább maradjon az?
2011. febr. 3. 19:18
 1/6 anonim válasza:

a haverod csak kültag lehet.

meg akkor ottvan a társasági adó, és abból még utána vonják tőled az SZJA-t is.

jobban tennéd, ha te is egyéni lennél, egyszerűbb adóznod.

2011. febr. 3. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 Bazsy válasza:

A Bt alapítás szabályai, a bejegyzés időtartama és az eljárás menete, a bt alapításhoz szükséges iratok:


A betéti társaság alapításához legalább két tag szükséges. (Egyszemélyes bt nincsen.) Legalább egy tagnak, (a beltagnak) a felelőssége a társasági vagyon által nem fedezett kötelezettségekért korlátlan és a többi beltaggal egyetemleges, míg legalább egy másik tag (ezt nevezzük kültagnak) csak a társasági szerződésben vállalt vagyoni betétje szolgáltatására köteles, a társaság kötelezettségeiért azonban nem felel. Ez azt jelenti, hogy a beltag a saját vagyonával is felel a társaság kötelezettségeiért. A társaságnak egy cégnevet kell kitalálni, amelyben a betéti társaság elnevezést - vagy annak "bt." rövidítését - fel kell tüntetni.


A Bt alapítás ügyvéd közreműködését igényli. Ha nem érdeklik a részletek, időpont egyeztetés ügyében hívhatja információs vonalunkat a 06 20 570 2917-es telefonszámon, vagy partner irodáunktól közvetlenül is kérhet felvilágosítást és időpontot.


A bt társasági szerződését célszerű szerződésminta használatával elkészíteni. Lássuk mi is az a szerződésminta:


A cégtörvény mellékletében ún. szerződésminták találhatók. (Itt megtekintheti őket) Ha az ügyvéd ennek az alkalmazásával jegyzi be a társaságot, úgy az eljárási illeték csupán 15 ezer forint. Természetesen itt is szükség van valamennyi tag aláírására, és az ügyvéddel történő személyes találkozásra, azonban az okiratszerkesztés gyors, a cégbejegyzési eljárás igen egyszerű.


A bt tevékenységi körei:


A társasági szerződésben elegendő csupán a bt. fő tevékenységi körét feltüntetni, ám ezen túlmenően egyéb tevékenységi körök is szerződésbe foglalhatók. A betéti társaság ezeken túlmenően is folytathat minden olyan tevékenységet, amely nem tilos, illetve nem korlátozott (pl. engedélyköteles).


A bt induló vagyona:


A bt-nél nincs minimális alapító tőke. Egyik tag sem köteles vagyoni hozzájárulását a társasági szerződésben megállapított összeget meghaladóan növelni, vagy veszteség esetén azt kiegészíteni. A tag a vagyoni hozzájárulását a tagsági jogviszony fennállása alatt nem követelheti vissza. (A társaságból történő kilépésével a tag részére kifizethető a törzsbetét, illetve az üzletrészátruházás szabályai szerint el is lehet idegeníteni azt)

A betéti társaságnak is állhat kizárólag nem pénzbeli betétből a vagyona (pl. egy autó, számítógép vagy más ingóság), de apportálható követelés is.


Hogyan történik az eredményből való részesedés?


Ffőszabály szerint a nyereség és a veszteség a tagok között a vagyoni hozzájárulásuk arányában oszlik meg, de a társasági szerződésben eltérően is meg lehet állapodni. Nem fordulhat elő azonban az, hogy valamely tagot a nyereségből vagy a veszteség viseléséből kizárjanak.


A Bt képviseletre jogosult tagjai


Hacsak a tagok másképp nem rendelkeznek a társaság üzletvezetésére mindegyik tag jogosult, akik mindegyike önállóan vagy együttesen járhat el. Az üzletvezetésre jogosult tag a másik ilyen tag tervezett intézkedése ellen tiltakozhat, az intézkedésekhez a társaság legfőbb szervének, a tagok gyűlésének a határozata szükséges. A bt kültagja is lehet képviselő, ha a társasági szerződés erre felhatalmazza.


A betéti társaság működése


A tagok gyűlésén valamennyi tag személyesen vesz részt. A tagok gyűlése határoz a bt mindazon ügyében, amelyet törvény vagy a társasági szerződés a tagok gyűlése hatáskörébe utal, illetve, amely nem tartozik a társaság szokásos üzleti tevékenységébe. A törvény itt olvasható. Az üzletvezetés körébe tartozó kérdésekről való döntés az üzletvezető(k) jogköre. A tagok gyűlésén a határozathozatal során valamennyi tagnak azonos mértékű szavazata van. A társasági szerződés ettől eltérően rendelkezhet, de legalább egy szavazat minden tagot megillet. A tagok gyűlése egyszerű szótöbbséggel határoz, kivéve azokat a kérdéseket, amelyek esetében a gazdasági társaságokról szóló törvény háromnegyedes szótöbbséget vagy egyhangúságot ír elő.

Valamennyi tag egyhangú szavazatával meghozott határozat kell a társasági szerződés módosításához, valamint a társaság szokásos üzleti tevékenységébe nem tartozó ügyekben hozandó döntéshez. A társasági szerződés módosítását valamennyi tagnak alá kell írnia.


Felelősségi szabályok


A társaság kötelezettségeiért elsősorban a társaság felel a saját vagyonával. Amennyiben a társasági vagyon nem elegendő, a társaság kötelezettségeiért a beltag(ok) saját vagyonukkal korlátlanul és egyetemlegesen felelnek. A társasági szerződésben meg lehet állapodni úgy is, hogy az újonnan belépő beltag a társaság azon tartozásaiért ne feleljen, amelyek belépése előtt keletkeztek. Betéti társaságba történő belépéskor, tehát oda kell figyelni erre, mert ha a tagok ezt a társasági szerződésben nem rögzítik, úgy a belépő beltag a többi beltaggal azonos módon felel a belépés előtt keletkezett tartozásokért is. A társaságtól megváló tag - tagsági jogviszonya megszűnésétől számított öt évig - a többi taggal azonos módon felel a társaság olyan tartozásáért, amely tagsági jogviszonya megszűnése előtt keletkezett.


A betéti társasági tagság megszűnése


Megszűnik a tagsági jogviszony ha a tag a társasági szerződésben meghatározott vagyoni hozzájárulását a cég felhívása ellenére nem teljesítette vagy ha ebben a tagok közösen megegyeztek. Megszűnhet a tag kizárásával (két tag esetén nem lehet kizárni a tagot, és fontos tudni, hogy a kizárásról bíróság határozhat csak), rendes vagy azonnali hatályú felmondással, a tag halálával vagy jogutód nélküli megszűnésével, illetve ha a tagság fenntartása jogszabályba ütközik.

A társaságtól megváló tag követelését - eltérő megállapodás hiányában - a tagsági jogviszony megszűnésétől számított három hónapon belül pénzben kell kifizetni.

Ha a társaságból valamennyi beltag kiválik, a társaság megszűnik, kivéve, ha az utolsó beltag kiválásától számított hat hónapon belül új beltag belépését a cégbírósághoz bejelentik. Ha a társaságból valamennyi kültag kiválik, a társaság megszűnik, kivéve, ha az utolsó kültag kiválásától számított hat hónapon belül új kültag belépését a cégbírósághoz bejelentik. A tagok elhatározhatják azt is, hogy a továbbiakban közkereseti társaságként működnek tovább.


A betéti társaság megszűnése


A jogutód nélküli megszűnés, valamint a társaság átalakulásának elhatározásához a tagok gyűlésének egyhangú határozata szükséges. A végelszámolás egyszerűsített módon lefolyatható, ha a társaság a végelszámolás megindításától számított harminc napon belül tartozásait kiegyenlíti. Ebben az esetben a cégbíróság a társaságot törli a cégjegyzékből. A társaság jogutód nélküli megszűnése esetén a tartozások kiegyenlítése után fennmaradó vagyont - a társasági szerződés eltérő rendelkezése hiányában - a vagyoni hozzájárulásuk arányában kell felosztani a társaság tagjai között.

Mennyi időt vesz igénybe a bejegyzési eljárás?


Egy óra alatt jegyzi be a bíróság a céget. A benyújtásnak előfeltétele azonab, hogy az illetéket átutalással megfizesse az ügyfél, és az alapítási okiratokat aláírják a tagok. Az elektronikus eljárásra vonatkozó határidőkre vonatkozóan kérjük tekintse át honlapunk: elektronikus cégeljárás fejezetét.

2011. febr. 4. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Bazsy válasza:

[link]


De szerintem érdemesebb Kft-t alapítani !

A Bt.-t nem igazán ajánlják.

2011. febr. 4. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Ma Magyarországon BT-t,

csak a teljesen hülyék alapítanak !!!!!!!!!


NEM AJÁNLOM !!!!!


Kizárólag kft-t!!!!!!!!!!!!!!!!!!

2011. febr. 6. 01:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszi mindenkinek! A Kft-t miért jobb?
2011. febr. 6. 16:46
 6/6 anonim ***** válasza:

KFT=Korlátolt Felelőségű Társaság, azaz van kötelező kezdőtőke, ezt leteszed, és ha bármi miatt buksz egy vagyont, csak a cég tőkéjével vagy köteles fizetni. Azaz beteszel 2 millát, jön egy APEH bírság 30 milláról, kifizeted a 2 millát és csődöt jelentesz.

BT-bél jön a 30 millás bírság, a cég törzstőkéjéből a 2 millát bedobod, majd a beltagok magánvagyonát is szedegetik, amíg nincs törletszve a pénz. Ha kell, elviszik az autód, házad, privát számládról a pénzed, mindent kisöpörnek, hogy be legyen hajtva. KFT-nél csak a KFT tőkéjét.


Tudom, kicsit sarkított a példa, de talán jól érthető, miért érdemesebb KFT-t alapítani. Na meg, ha később pályázni szeretnél állami pénzre, a legtöbb pályázatot KFT-re írják ki, nagyobb esélyed van pénzhez jutni.

2011. febr. 6. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!