Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Saját vállalkozás » Szeretnék többet tudni az...

Szeretnék többet tudni az egyéni adószámról. Tudna segíteni valaki? Köszönöm.

Figyelt kérdés

Olyanok érdekelnének, hogy:

- Pontosan mire is jogosít? (úgy tudom, ezzel ú.n. szellemi szabadfoglalkozású lehetek)

- Mik ennek az - egyszeri és folyamatos - anyagi vonzatai?

- Nyugdíj szempontjából hogyan számít?

- Hogy működik a gyakorlatban? (számlaadás, elszámolás, adózás, stb.)

Köszönöm!


2010. nov. 17. 09:58
 1/3 anonim ***** válasza:
79%

A megbízási viszonyt egyszerűsíti, ugyanis a számla helyettesíti a megbízási szerződést. Más előnye nincs.

Akinek dolgozol, annak ugyan számlát adsz, de az adószámod hetes mivolta okán ez a számla nem költségszámla. A "munkáltatónak" a járulékokat a számla után be kell vallani és meg kell fizetni, tehát semmivel sincs előbbre, mint ha megbízna, vagy esetleg alkalmazna.

Amennyiben a számlát magánszemély számára adod ki, akkor meg még kellemetlenebb a helyzet, mert a magánszemély "kvázi-munkáltatóvá" lép elő, tehát a magánszemélynek is ugyanúgy vallani és fizetni kellene utánad, a befogadott számla alapján.

Nagy macera véleményem szerint a szellemi szabadfoglalkozáshoz, ennél sokkal egyszerűbb, életképesebb megoldások is vannak. [Hozzáteszem, hogy nem egyszer látom, hogy "költségszámlaként" kezelik a hetes adószámos számlát, ami igencsak nagy hiba...]

Az pedig, hogy biztosított vagy-e vagy sem, az attól függ, hogy mekkora a havi jövedelmed ebből a tevékenységből.

Nyugdíjjárulékot fizetni kell utána.

Az adószámos magánszemély csak SZJA-t fizet, arra is nyilatkozhat, hogy tételes költségelszámolást kér, vagy átalányt. Utóbbi esetén 10% az elszámolható költség, de ezt nem kell igazolni (pl. számlával), a föle pedig SZJA szerint adózik.

Az adószámos magánszemély a lakáskiadások esetén éri meg, mindenhol máshol igencsak macera...

2010. nov. 17. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm. Te mit ajánlasz, mint életképesebb megoldást? Mert egyéni vállalkozó már voltam, és finoman szólva a gatyám is ráment, függetlenül attól, hogy volt-e bevételem.

Viszont szeretném legálisan művelni mindazt, amit tanultam (többféle természetgyógyászati tanácsadás). Milyen lehetőségem volna rá?

2010. nov. 17. 10:48
 3/3 anonim válasza:

szia, kedves válaszadó, engem is érdekelne. kérlek, ha van időd, adj erre vonatkozóan tanácsot.

köszönöm, kérdezőtől elnézést az offért

2010. nov. 19. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!