Mennyi pénzt kérhetnék videó szerkesztésért? Többi lent.
Vállalkozást fenntartani főállásban biztos nem lehet belőle.
Egyáltalán hogyan jut el hozzád az igény, a kérés, a megrendelés? Hol tudod fogadni az ügyfeleket?
És akkor még ott az a fránya GDPR...
Te annyit kérsz, amennyit te jónak látsz, a megrendelő meg annyit ajánl, amennyit ő jónak lát. Megállapodni meg abban fogtok, amit ki tudtok egymással alkudni. Ahogy a közgazdaságtan klasszikus tankönyvei írják: a piaci ár ott alakul ki, ahol a kereslet és a kínálat találkozik egymással.
Hogy miben tudtok megállapodni egymással az nagyban függ attól is, hogy te milyen szintű tudással rendelkezel és azt mennyire tudod demonstrálni, hogy a megrendelő értékelje és meg is akarja fizetni. Ahogy attól is nagyban függ, hogy mekkora hasznot hajt a munkád a megrendelőnek, mennyire vagy szükséges és könnyen/nehezen pótolható számára.
A vágó óradíjak általában 10-30 Ft+ÁFA/óra között mozognak, de nagyon sok tényező befolyásolhatja, hogy mennyi a vége.
Vannak ilyen tényezők is, hogy csak vágsz, vagy színezel, feliratozol, animálsz is? Van melletted egy szerkesztő, aki menet közben folyamatosan mondja, netán előre ki is scripteli, hogy mit vár tőled, mit is akar látni végeredményként? Vagy teljesen egyedül hozol meg minden döntést, így a tartalmi szerkesztési munka is a tiéd, nem csak a technikai vágás? Kell a vágott anyagról még fel-alá egyeztetni, újabb és újabb módosításokat csinálni? Ezeknek mind lehetnek adminisztrációs és módosítási díjai - vagy csak növelik az óradíjad.
Milyen videókat és mennyi ideig kell vágni. Egy dokumentumfilm, vagy nagyjátékfilm akár több hetes/hónapos vágást is jelenthet, ezeket esélyes, hogy inkább projekt alapon fizetik, mint óradíjban.
Egy fél perces TikTok videót meg jó eséllyel fél óra alatt megvágsz, de még külön vágót sem mindig alkalmaznak hozzá, mert az meg is vágja, aki felveszi, szóval az óradíj itt sem biztos, hogy könnyen értelmezhető.
Az sem mindegy, hogy milyen üzleti modellben dolgozol. Havi fizetésért főállásban dolgozol valahol vágóként és az ott töltött idődet fizetik meg, nem a munkád mennyiségét? Vagy otthonról csinálod teljesítmény bérben? Minden videót más megrendelőnek csinálsz, minden ügyfelet külön fel kell hajtanod és ehhez rengeteget kell marketingelned magad, hogy folyamatosan jöjjenek be újabb és újabb ügyfelek, mert mindenki csak 1-1 munkát ad? (Amiknek az időzítését, összehangolását, ütemezését is külön neked kell leszervezned, mert hiába akarnak egyszerre három anyagot azonnali leadással, ha nincs kapacitásod rá 5 másik már elvállalt munka miatt, amiknek a leadása korábban még ráért, de mostanra csúszott.)
Vagy van egy pár (netán csak egyetlen?) visszatérő ügyfeled, aki folyamatosan hozza a munkákat, így marketinggel nem is kell foglalkoznod egyáltalán, sőt a munkák időzítését is megoldják házon belül, mivel pontosan tudja, hogy mikor mi vár tőled, ezért nem is tudnak ütközni a feladatok?
Na meg az is kérdés, hogy a munkához szükséges erőforrással rendelkező technikát a megbízó biztosítja, vagy saját eszközparkkal dolgozol? Ha van saját, akkor az mit bír, illetve annak az amortizációját, üzemeltetését, időközönkénti fejlesztését milyen díjból tudod kigazdálkodni.
Az meg egy további tényező, hogy amiben megállapodtok, azt vajon tényleg ki is fizeti-e és milyen határidővel? Mert sok esetben a késedelmes, vagy egyáltalán megtörténő kifizetés is probléma szokott lenni, nem csak az összeg. Ráadásul vágóként nincs is fizikai anyag mozgás ma már, te neten kapod a nyersanyagot, neten adod le a kész terméket és így nagyon könnyű lelépni fizetés nélkül.
Az RTL-nél nemrég volt sztrájk, mert nem fizettek eleget a vágóknak.
A te oldaladról leginkább azt számold ki nagyon körültekintő alapossággal, hogy mennyi időt vagy képes objektíven vágással eltölteni, ha minden rendelkezésre álló és munkával tölthető idődre kapnál is munkát. (Itt értelemszerűen vedd figyelembe hogy aludnod, pihenned, enned is kell, munkaidőt vesz igénybe az adminisztráció, munkákról levelezés, feltöltés, minden és nagyon limitáltan, leginkább nem vagy képes egyszerre két dolgot csinálni. Szóval azt számold ki precízen, hogy mennyi munkát lennél elvben képes elvégezni.) Aztán ezzel az elméleti maximális munkaidővel oszd le azt, hogy mennyi bevételt is kellene a munkádnak kitermelnie ahhoz, hogy meg tudj belőle élni, de minimum a technikára és a vállalkozásra fordított költségeidet kitermeld belőle.
Amit a legtöbb felkészületlen vállalkozó elront, hogy a kapacitásokkal nem számol. Ha az általad varrt zászlót nem tudod magasabb áron eladni, mint a kínai bolt, akkor a kínai varrónők gazdaságosságával kell versenyezned. Viszont vajon képes vagy-e annyira termelékenyen dolgozni is, hogy elő tudj állítani annyi terméket, amiből ki tudod hozni azt a megtérülést, amit el kéne érned a rentábilis működéshez?
Az is komoly hiba, ha valaki a költségekkel nem megfelelően számol, így álomvilágba ringatja magát, hogy mennyire jól keres, miközben a pénz jó része eleve számolatlanul megy ki a másik oldalon.
Na meg az induló költségek bekalkulálása. Mert az tök jól hangzik, hogy a számítógéped, autód, akármid már megvan, így be tudod vinni a vállalkozásba apportként. Csak éppen a munka során intenzívebben fogod használni, mint máskor, jobban fog amortizálódni és nélkülözhetetlen is lesz a munkavégzéshez, így bármi baja van rögtön javíttatnod kell, ha elavul cserélned kell és már az is befektetés a vállalkozásba, hogy egyszer megvetted. Ezeket a költségeket mind ki kell termelned hozzá, hogy a vállalkozás megtérülésével számolni tudj, különben nem fognak stimmelni a számaid és nagyon becsapod magad.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!