Mekkora költséggel jár egy hektár bevetése tavaszi fokhagymával?
Jelenleg is olvasom a szakirodalmakat. Örököltem két 24 aranykoronás hektár szántót,és hosszas olvasás után a fokhagymára esett a választásom amit termeszthetnék rajta.
Minden részfeladatot,teendőt igyekszem elsajátítani,és szívesen meghallgatnám egy tapasztalt termesztő tanácsait.
Leginkább az öntözés rész tűnik bonyolultnak.
Első pár cikk amit dobott a google fokhagyma témában:
2023:
Csökken a fokhagyma termőterülete
Idén 672 hektáron termesztenek fokhagymát Magyarországon, azonban tavaly 778 hektáron gazdálkodtak a zöldséggel. 2021-ben pedig a területalapú támogatások alapján 796 hektáron (a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 826 hektáron) folyt a termelés.
Az utóbbi évek hektáronkénti termésátlaga 8-10 tonna között alakult hazánkban. Nagyjából 7 ezer tonna fokhagymát takarítottak be évente, bár a 2021-es termésmennyiség csupán 5611 tonna volt. Egyébként tavaly Csongrád-Csanád megyéhez volt köthető a magyar fokhagymatermés 81 százaléka.
Az egy főre jutó magyar fokhagymafogyasztás 1-2 kilogramm közé tehető évente. A magyarországi termés nem tudja fedezni a hazai idényeket, ezért például 2021-ben 2269 tonna importfokhagyma érkezett a hazánkba. Elsősorban Spanyolországból, Olaszországból és Hollandiából jött az áru, viszont kaptunk fokhagymát Romániából, Törökországból, Ausztriából és Franciaországból is. Azonban exportálunk is a zöldségből, évente 400-680 tonnát, főleg a szomszédos országokba.
Jellemzően a szaporítóanyagot a hazai termelők is ugyanabból a forrásból szerzik be, mint a többi európai nagy termelő ország. Ugyanakkor a termelési körülmények nagyban befolyásolhatják az ízt és a beltartalmat. A magyar fokhagyma beltartalmilag értékesebb a szubjektív érzékszervi vizsgálatok szerint. Illatban, ízben felülmúlják a külföldi termékeket
- fogalmazott a NAK.
A vöröshagyma, fokhagyma termesztésében valóban nagy pénz van. Ennek ellenére egyre kisebb a hazai termőterület, Makó környékén is, pedig ott igazán jó minőségű és különlegesen zamatos hagyma terem.
Viszont már a hagyma betakarítása is különleges gépeket igényel, amit tízmilliókba kerül megvenni és semmi másra nem használható. Tehát, ha te 50 hektáron akarnál hagymát termelni, amely területen megoldott az öntözés lehetősége is, akkor megérhetné beruházni, ellenkező esetben betakarításkor bérelned kell, lehet, hogy 200 km-es távolságról eszközt. De mivel mindenhol egyszerre érik be a hagyma, ezért lehetséges, hogy 2 hetet várnod kéne rá, vagy hármat és ha pont jön egy jó kis mediterrán ciklon 20-30 milliméter esővel, utána lehetséges, hogy pár napig képtelenség lesz rámenni géppel a területre.
Kézierős betakarítás is lehet, ha találsz elegendő napszámost, aki hajlandó dolgozni. De akkor még ott a szárítás, tisztítás, csomagolás, tárolás, amihez megfelelő méretű csarnok kell. Ha még azt is bérelned kell, akkor jóval olcsóbban tudod csak eladni a fokhagymát, akár a földről felszedés után, jóval-jóval olcsóbban, mint amit kaphatnál érte szárítva, tisztítva, csomagolva.
Helyesbítek:
Ha még azt is bérelned kell (csarnokot), akkor jóval kevesebb haszonnal tudod eladni a fokhagymát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!