Cégtulajdonosként az igazgató kirúghat a cégemből?
Biztos hogy kamu,
De
Azért válaszolok:
Miért rúgna ki?
Egy példa. Van egy xy Kft. Amelynek tulajdonosa vagy, vagy társtulajdonosa mondjuk egy cimboráddal. Az ugye 50/50%.
Egymást sem tehetitek ki a másik beleegyezése nélkül, ill. osztalékkifizetése nélkül.
De a kérdésre vissza, felvesztek egy igazgatót, meg egy ig. helyettest.
Ők alkalmazottak ugyanúgy mint a többiek.
Hogy tehetnek már ki bárkit is? Semmiféle jogkörük nem keletkezik a cég létjogosultsága felett.
Szerinted xy felsővezetőnek van bármiféle cégrészesedése? Legtöbbször nincs. Ha van, akkor sem hozhat határozatot egyszemélyben.
Igen, a tulaj dönt mindenről, vagy annak felhatalmazottja, de nyilván a te kirúgásodról nem dönthet, de arról igen, ha megbízod a cég vezetésével, hogy az alkalmazottakat ügyeit vigye.
De ez az egész valahol evidens, még a józan paraszti észnek is.
Miert nem adod el a ceget? Akarod te ezt csinalni? Vagy mast akarsz csinalni az eletben?
Az ugyvezeto azert bizalmi pozicio, ha ilyen tapasztalatlan vagy, siman meglophatnak. Van jo ugyveded?
Nem, nem tudják "elvenni a cégedet". A tulajdonjogod megmarad attól, hogy más lesz az ügyvezető.
Viszont a cég vagyonát szépen meg lehet csapolni egy ügyvezetői pozícióból, ha a tulajdonos hagyja. Vagyis ha olyan az ügyvezető, előfordulhat, hogy megmarad a tulajdonjogod, de a cég értéke nagyjából 0 Ft-ra csökken.
ha te vagy a tulajdonos, akkor te nevezed ki a vezető tisztségviselőket. Az ő szerződésükbe beleírhatod, hogy milyen ügyekben dönthetnek önállóan, és miben a tulajdonos hozzájárulásával.
Az nem világos, hogy te akkor maradnál-e ügyvezető, és hogy ezek az igazgatói posztok alattad, vagy feletted lennének-e. Mindenesetre a cégjegyzékben szereplő vezető tisztségviselők (amiből legalább 1-nek kell lennie) csak cégjegyzék módosítással változtathatóak meg, ezt pedig csak a tulajdonosok tehetik meg. Minden egyéb (vezető, vagy beosztott) munkavállaló a belső szabályok szerint vehető fel, és rúgható ki.
Tehát ha ezek az igazgatók lennének a cégjegyzék szerinti vezetők (mondjuk az egyik ügyvezető, a másik cégvezető), te pedig munkavállalóként ott dolgozol, de nem felsővezetői poszton, akkor mint munkavállalót elvben kirúghatnak. Ettől persze a tulajdonosi jogaid megmaradnak, és mint tulajdonos másnap felmentheted az igazgatókat.
Ha ezek az igazgatók netán betársulnának a cégbe, így tulajdonosok is lennénk, akkor lehetnek olyan esetek, hogy meg tudnak szabadulni a tulajdonostársól. Ennek a módjai cégformától is függnek, és nem egyszerűek.
Ennél sokkal nagyobb veszélynek látnám, hogy ha nem megfelelő vezetőket választasz, akkor ők elértéktelenítik a céget. Pl. a jobb üzleteket átjátsszák a saját cégükbe. Vagy csak egyszerűen nem jól vezetik a céget (alkalmatlanság, vagy nemtörődömség okán).
Én azt javasolnám, hogy a cégjegyzék szerinti ügyvezető maradj te. Az operatív vezetésre keress megfelelő embereket (erre feltehetőleg hiányzik a tapasztalatod), de folyamatosan felügyeld azért a napi üzletmenetet. Az igazgató javadalmazását eredmény-orientáltan határozd meg. A jövedelmüknek jelentős része függjön az eredményességtől.
Sok sikert!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!