Egyéni vállalkozás ha nincs vállalkozói kivét?
Sziasztok szeretném a segítségeteket kérni aki jártas a témában. Dj zeneszolgáltatásra szeretném a vállalkozóit kiváltani One főállásom heti 8:00 óra munkaidő t meghaladó, tehát mellék folyamatként végezném. Hogy én is megértsem Tételezzük fel hogy egész évben lenne 3 számla kiállítva 100.000 Ft ról.
1. Pontosan mit jelent az hogy vállalkozói kivét?
( Ha jól értettem az interneten olvasottakat akkor ez olyan mintha én fizetést adnék magamnak és az költségként számít a bevétel szempontjából) én arra gondoltam hogy nem alkalmaznám ezt a vállalkozói kivétet.
Tehát ott járunk hogy költségem nincs csak a három darab 100.000 Ft ról kiállított számlám.
Mennyi (%) es milyen levonásaim lesznek ez után. Illetve van e olyan levonás amit hó közben nem de év végén Mindenképp be kell fizessek.
Előre is köszönöm a válaszotok.
Na kezdjük az elején. Heti 8 órás főállás helyett gondolom napi nyolc órára gondoltál, ami heti 40 és emiatt lennél másodállású (gondolom szja-s) vállalkozó. A kivétet jól érted, kb annyit jelent, hogy fizetést adsz magadnak. Ha ez nincs, akkor csak az eredményed után kell év végén adóznod. Az kizárt, hogy költséged nincs, mert dj-ként biztosan lesznek költségeid, mert az eszközeidet karban kell tartanod, kellenek majd új kábelek, füles, ha tönkremegy, stb. Ki kell fizetni pl az Artisjusnak is jogdíjakat a zenék után, ez is költség. Ha jól akarod csinálni, akkor fogadsz könyvelőt, az is költség. Kamarai tagdíj is kötelezően fizetendő lesz. Utazási költség a buli helyszínére. Látod, lesz rengeteg költséged.
Szóval év végén a bevétel-elsázmolható költség után kell adózni. 9% vállalkozói szja, majd a maradékra még 15. Na meg szocho.
És akkor ez még csak a nav, ott van még, hogy az önkormányzatnak is kell fizetni iparűzési adót. Amennyiben mondjuk családi házban lenne a székhely, akkor vállalkozói kéménysprés, stb. Szóval hidd el, lesz költség. Jobban járnál, ha felkeresnél egy könyvelőt, aki pár ezer forintért segít neked eligazodni ebben.
Ilyen kis bevételre a kata vagy átalányadózás el is viszi a minimális pluszodat ami van.
Másodállású szja költségelszámolással kevesebb lesz a fizetni valód, mint katasként éves szinten 305.000 + 50 ezer vagy 2% hipa-t kifizetni a 300.000-es bevételből :-), átalányadózással meg a 180.000-ből levonva az adókat maradna a nettó jövedelem, amiből nem biztos, hogy kifizeted pl. az előző válaszoló által is írt székhelyi szolgáltatásokat ( kéményseprés éves díj, szemétszállítási havi vagy negyedéves díj ) az olyan költségeken felül, mint ha van autód és elutazol vele a rendezvény helyszínére.
Szjas-ként ezt mind el tudod számolni, és nem kell kivenned pénzt, hanem pl az autódra üzemanyagot, szervízt is, felszerelésedre amit eddig zsebből költöttél megmarad a zsebedben, az adóalapodat meg lecsökkentik ás éves 2-3000 Ft-ra az adóra mérséklik a felmerülő, elszámolható költségek.
Átalány és tételes adózással egyfelől veszteséges lennél, másfelől pedig önbecsapás lenne az egész, mert azt hiszed évközben hogy amit épp nem kell az a havi bevételből kifizetni azt elköltheted szabadon. Végülis igaz is, csak akkor miből fizeted majd az adókat, kamarai tagságot, stb- bevalláskor?
Ott nyal vissza a fagyi :-)
Vállalkozóit kell kiváltanod, ahhoz hogy számlaképes legyél. Aminek a feltétele, hogy székhelyi ingatlant meg kell adnod. Ez lehet akár az is, ahol laksz.
A székhelyi ingatlanra pedig a helyi rendeletben foglaltak alapján a vállalkozásra emelt összegű szolgáltatást kell fizetned, vagy olyan szolgáltatásra is fizetned kell, amit eddig mint magánszemély nem kellett ( pl kéményseprés akkor is, ha pl gázcirkós fűtésetek van fali kivezetéssel és nem használsz kéményt).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!