Miért mondják, hogy a jó fizetéshez piacképes diploma és idegennyelvek magas szintű ismeret szükséges, amikor ez nyilvánvalóan nettó bullshit?
Ott van pl Mészáros Lőrinc, hiába nincs diplomája, hiába nem beszél nyelveket a magyaron kívül (azt se sok sikerrel), mégis dollármilliárdos.
Vagy ott van Gattyán, hiába it bizniszben van, autószerelő a végzettsége és bevallottan fingja sincs az informatikához.
Nekem meg hiába van jó állásom, ha több ezer évig élnék, akkor sem keresnék annyi pénzt, mint Mészáros pár év alatt.
Most kit akarnak hülyének nézni ezzel a tanulás, diploma, munkahely bullshittel??
#17 ez azért nem így működik. Az a 300 eft/4 nap kettőjük bruttó bevétele. Abból még fenn kell tartani egy szerszámparkot (egy normáls horonymaró, porszívóval kb. 150-200 eft), amit karban kell tartani, fejleszteni. Gondolom legalább egy autót fenntartanak mint céges rohangálós, annak is vannak szervíz, adó, biztosítási költségei, parkolás (ez a fővárosban akár havi 60-80 eft is lehet autónként). Befizetik a vállalkozói adót. Nincs szabadság, nincs táppénz. Már is csak ~800 az az 1,2 millió kettőjüknek, ami fejenként 400 eft nettó. Egy 8-10+ év tapasztalattal rendelkező mérnök nettó 5-600-at hazavisz, vidéken 3-400-at.
Egyébként mérnökként is lehet vállalkozni, pl. programozó mérnök, tervező mérnök, az iparban mindegyikre nagy igény van. Egy villamos tervlapért elkérhetsz 10-15 eft-ot, átlagosan 1 óra alatt össze lehet dobni egy tervlapot. De hogy még messzebb menjek, ahova bedolgoztunk, üzemelt egy gyártóberendezés, aminek a szotverében rengeteg bug volt. A karbantartás egy külsős programozó vállalkozótól kért árajánlatot új szoftverre. 6hét +2 hét tesztüzemért 12 milliós ajánlat jött. Lehet számolgatni, hogy ki keres többet: a villanyszerelő vállalkozó, vagy a programozó mérnök vállalkozó. A lehetőség mindkettőre adott mindenkinek, a kérdés is erre irányult.
És akkor a kérdésre is reagálva, a föntebb leírtak miatt lehet érdemes nem csak szakmunkás szinten belemenni (jelen esetben a villamos) szakmába. Vállalkozói szinten ugyan azok az arányok vannak jövedelem szinten egy szakmunkás és egy diplomás mérnök között, mint alkalmazotti szinten. A 2-3-mas szorzó mindig ott lesz.
"És valszeg nem azért kellett rájuk sokat várni, mert egy héten csak 2 melójuk van."
Hát nyilván, szóval az én becsült összegem nagyon alulról súrolhatja a valóságot. :D
"ez azért nem így működik. Az a 300 eft/4 nap kettőjük bruttó bevétele."
De ez így működik. Mint írtam ez a TISZTA bevételük, tehát nettó. Ennyit fizettek nekik és pont. Nem adóznak, nem megy semmi levonás ebből. Nyilván feketén dolgoznak, dolgoztatna kaz emberek, mindenkinek olcsóbb úgy...
" Abból még fenn kell tartani egy szerszámparkot (egy normáls horonymaró, porszívóval kb. 150-200 eft), amit karban kell tartani, fejleszteni. Gondolom legalább egy autót fenntartanak mint céges rohangálós, annak is vannak szervíz, adó, biztosítási költségei, parkolás (ez a fővárosban akár havi 60-80 eft is lehet autónként)."
Egyszer kell megvenni a gépeket, ha jó minőségű és jó pár évig kiszolgálja őket
A szervízelésük pedig nem kerül 100 ezrekbe havonta. Egy sima furgon fenntartása sem eget rengető költség főleg nem a bevételhez képest.
Nem főváros, vidék, közepes méretű, dunántúli város.
"Egy 8-10+ év tapasztalattal rendelkező mérnök nettó 5-600-at hazavisz, vidéken 3-400-at."
8-10 ÉV TAPASZTALAT!!! Nekik nemm kell JELENLEG se tapasztalat se egyetem, se gürizés, meg seggnyalás felfelé, céges baromságok, a sok bullshit letuszkolása a torkukon stb.
De ezt is leírtam, hogy valóban kerehetnek ennyit a mérnökök is, de azért nem mindegy hány év után. Mire egy jó végzettségű, valóban jó szakember alkalmazottként eljut odáig, hogy jól keres, lehet, hogy a két villanyszerelő már "nyugdíjba" vonult, esetleg valami alibi munkát csinál, mert nincs szükségük már arra, hogy kidolgozzák a belüket. Azért nem mindegy, hogy 30-35 évesen már van egy saját családi házad, kocsid, gyerekeid, vagy akkor tudod elkezdeni az életed.
A többi dologra amit írtál ugyanez vonatkozik, mint amit én írtam feljebb.
Nem 40-50 évesen akar az ember valamire jutni. Fiatalon kell a lakás/ház, megteremteni viszonylag gyorsan az egzisztenciát. ráadásul amíg fiatal az ember könnyen bírja az ilyen jellegű melókat, utána persze ráér tanulni, akár egyetemet is elvégezni, ha már nem kell másnak dolgoznia.
"Lehet számolgatni, hogy ki keres többet: a villanyszerelő vállalkozó, vagy a programozó mérnök vállalkozó"
De mire varaki programozó mérnök vállalkozó lesz, aki megteheti, hogy 12 milliós árajánlatokat küld, az évek/év tizedek munkája és komoly szorgalmat, tehetséget és adottságot igényel.
Sima villanyszerelő szinte bárki lehet és mindig lesz rá igény. A JELNELEGI helyzetben meg aztán tényleg tök mindegy ki az illettő, csak legyen valahogy megcsinálva a munka, mert annyira nincs szakember.
Sokkal közeleb áll egy ilyen jelleggű munka a valós élethez, mint a te példád. Egy átlag ember nem fog külsős programozót megbízni munkával soha. Míg egy mezei villanyszerelőre mindig szükség lesz és sokkal gyakoribb, sokkal elérhetőbb szakma.
Utolsó, te nagyon nem a jelen időkben élsz. A kollégáid is csak addig csinálják ezt így, amíg nem kapnak egy adóhatósági ellenőrzést, vagy nem történik anyagi kár (esetleg személyi sérülés) a kóklerkedésből. Nem minden villanyszerelőből lesz vállalkozó, mert ahhoz szakértelem is kéne. Aki kijön az OKJ-ről közel nincs olyan szinten, hogy ő vállalkozzon. És még mindig eloszhatod kettővel a kaott összeget, mert nem egyedül kapja. Megjegyzem: egy kisebb lakás áthzása 6-700 eft-nál kezdődik. Az ilyen fele alá ígérek Pistikéket maga a szakma is kilöki, az adott ár tükrözi a minőséget.
Én a kezét levágnám (túlzás nélkül) annak, aki zöldsárgán fázist húz, és sajnos nagyon gyakori, fogalmuk sincs hogy működnek az általuk telepített érintésvédelmi, zárlatvédelmi berendezések, csak beköti a vezetéket a két végére. Ez nem szakértelem, hanem betanított munka. Ideig-óráig nyilván lehet csinálni, de ez nem normális életvitel, nem normális jövedelem. Semmilyen fekete munka elvállalása nem ép eszű tevékenység (nem kezdem el sorolni miért), fölösleges ezzel példálózni.
Akinek van töke a szakmához 30 éves korára mérnöki szinten elérhet hasonló bevételt mint szakmunkásként vállalkozva. Az a nettó 5-600 eft amit írtam, alap bér. Arra jönnek a különböző juttatások, bónuszok, projektpénz, kafetéria, miegymás. Nyugodtan tegyél rá egy 1,5-2-es szorzót.
Továbbra sem értem, hogy a te meglátásod szerint miért jobb szakmunkásként vállalkozni, mint egy mérnökként, vagy miért jobb szakmunkásként elhelyezkedni mint mérnökként.
A vállalkozó vs. alkalmazott összehasonlítás semmilyen szinten nem releváns.
26:
"Akinek van töke a szakmához 30 éves korára mérnöki szinten elérhet hasonló bevételt mint szakmunkásként vállalkozva. Az a nettó 5-600 eft amit írtam, alap bér. Arra jönnek a különböző juttatások, bónuszok, projektpénz, kafetéria, miegymás. Nyugodtan tegyél rá egy 1,5-2-es szorzót."
Érdekes, elég széles baráti/ismerősi köröm van, van benne nem 1 mérnök, de én ilyen fizetésekről, meg egyéb nyalánkságokról még csak itt a gyk-n hallottam. Itt minden mérnök 500 felett, minden informatikus 700 felett keres.
Csak az én ismerősi körömben van olyan mérnök, aki 8 év után a MÁV-nál 340-et kap és hiába próbálna váltani, versenyszférában kezdésnek még annyit sem ígérnek neki?
A másik meg 4 év veresnyszférai meló után otthagyta az egészet és kis családi pénzből meg hitelből csinált egy Fornetti boltot, na azóta full kiegyensúlyozott és esze ágában nincs már visszamenni, azóta vállaltak gyereket, lett saját lakás.
(Nagyon gyakran az az érzésem, hogy csak bilibe lógó gyerekek tolják itt a kamuikat, mert a valóság nagyon más)
De ami a lényeg és azt mindenki szerényen elhallgatja, az az idő!
A szakmunkás (burkoló, villanyszerelő, festő, stb) 25-26 évesen már felépített egzisztenciával rendelkezik (ház, autó, család, tud már bőven félretenni, stb), míg a mérnök jóformán akkor kezd dolgozni és min. 35-40 éves lesz, mire egy viszonylag tűrhető egzisztenciát ki tud építeni. Ha Bp-en lakik, akkor ezt még tovább nehezíti a lakhatási helyzet, mert ha nem egy egérlyukban akar lakni valami chicago környéken, akkor bizony még a 400e-s fizetésének is alsóhangon a fele elmegy lakhatásra.
Hol/mikor fog az a 15 év megtérülni??
Kérdező pedig nálunk IT-ban a kezdő ismétlem kezdőfizu 300-350 NETTÓ.
Az az ismid valamit nagyon elkúrt,8 év után 340e nettó,na neee.
Egy gyakornok fejlesztő kap 220e minimum és akkor nem full time munkás még.
Nem képezte magát gondolom,ne viccelj már.
Ennyiért 8 év után miután már senior lettél a kétszerese se sok.
Nekem 24 éves kislány ismerősöm projektvezetőként keres 600e nettót,és nem nincs diplomája sőt angolul is én készítettem fel,meg informatikából is,mert nem volt meg atudása,mégis ennyiért dolgozik.
Sajnos vannak életképtelen emberek akik elmennek 340-ért 8 év után,na őket elküldeném továbbképzésekre,mert tuti nem piacképes a tudása ebben biztod vagyok,meg miért nem megy el akkor Kontraktornak?Miért nem megy ki külföldre?
"Kérdező pedig nálunk IT-ban a kezdő ismétlem kezdőfizu 300-350 NETTÓ.
Az az ismid valamit nagyon elkúrt,8 év után 340e nettó,na neee."
Nem it-sról írtam, gépészmérnök a MÁV-nál.
"Nekem 24 éves kislány ismerősöm projektvezetőként keres 600e nettót,és nem nincs diplomája sőt angolul is én készítettem fel,meg informatikából is,mert nem volt meg atudása,mégis ennyiért dolgozik."
Biztosan így van, én elhiszem, csak az a baj hogy ilyenekkel mi még az életben nem találkoztunk, csak itt a gyk-n hallani ilyenekről.
De amúgy biztos nagyon relelváns tudása lehet 24 évesen, amiért nettó 600-at fizetnek neki.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!