Az új rabszolgatörvény hogyan érinti a hiányszakmákat? (IT, mérnök. )
Olyan slágerszakmákban dolgozókra gondolok, akik nincsenek annyira kiszolgáltatott helyzetben, mint a betanított munkások, akikre könnyen rá lehet erőszakolni bármit, és ha nem teszi, akkor munka nélkül marad mert találnak helyette mást.
Informatikusoknál, műszaki mérnököknél azonban más a helyzet, ugyanis az ilyen szakemberek vannak olyan jó helyzetben, hogy bármikor találnak más, rendesebb cégnél állást. A probléma akkor lehet, ha innentől fogva az összes cég egyszerre visszaél ezzel a helyzettel.
Tehát vajon ők is jobban ki lesznek használva? Hogyan érinthet ez a törvény egy mérnököt? A cég simán berendelheti szombaton akkor, amikor akarja, és ki sem fizetik 3 éven belül, és meg sem kapja, ha addig elmegy máshova? Meddig fajulhat ez vajon? Minden héten 6 munkanap lesz, mert megtehetik?
Vagy semmi sem fog változni?
Azért itt komoly félreértések vannak.
A 3 éves munkaidőkeret csak egy lehetőség. Nyilván rosszul érinti a kiszolgáltatott réteget, de melyik mérnöki vagy informatikai területen van most a maximális, 1 éves munkaidőkeret? Szerintem sehol. Ráadásul ilyen területeken a kollektív szerződés sem jellemző, így szó sem lehet 3 éves munkaidőkeretről.
Másrészt aki időközben elmegy a cégtől, azzal el kell számolni, és azonnal meg fogja kapni a pénzét. Az egy elég komoly tévhit, hogy ez bent marad.
Az IT szektorban túlóra mindig is volt és lesz is. De aki nem hajlandó kifizetni a túlórákat hónap végén, bármilyen törvényre is hivatkozik két hónapon belül lehúzhatja a rolót. Kevés olyan szektor van ahol nem nagyon ugrálhatnak a munkáltatók. Az egyik az IT.
A munkáltatóknak nem érdeke, hogy összefogjanak. Nagyobb pénzeket buknak egy elveszített megrendelésen mint amennyit az összefogósdin nyernének.
A puding próbája az evés. Lehet próbálkozni. Az viszont pénzbe kerül. Sok pénzbe.
Én is mérnök vagyok, engem sem érint. Itt a keleti régióban nagyon megbecsülnek egy-egy jobb szakembert, mert nem jön a helyére másik. Ilyen titkos nagy összefogás is elképzelhetetlen, nem ismer mindenki mindenkit, nincs egy titkos főnök-vonal :) Ha néhányan elkezdenék, akkor egy harmadik cég lecsapna és felszívná az összes munkaerőt, sokkal jobb feltételekkel. De ha még össze is jönne, akkor meg önállósodnék, vállalkoznék.
Sokkal jobban aggódok a kiszolgáltatott dolgozókért. Itt a kis falvakban még a közmunkával is visszaélnek, aki nem megy akkor és oda, amikor a polgármester csettint, az többször nem kap lehetőséget. 40-50 évesen, egy eladhatatlan kis házzal meg nem sok lehetőségük van az embereknek, nem egyszerű beköltözni egy városba, feladni mindent egy albérletért, külföld meg még elképzelhetetlenebb.
Nagyobb gyárakban, ahol most is vadásszák a munkaerőt, meg hozzák az ukránokat, románokat, nem tudom mi lesz. Gondolatom szerint nagyon nem mernek még jobban visszaélni a helyzetükkel, de hiába nem találnak embert, nem igazán javítanak a körülményeken.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!