Okj-s Villanyszerelő képzésbe nem is érdemes belekezdeni?
Elmúltam már 25 éves. Irodai melóról szeretnék váltani.
Villanyszrelő képzés érdekelne, de már csak okj-s formában tudom tanulni. Olyan suli van, h heti 1 nap elmélet és 2x 5,5óra villanyszrelő gyakorlat, van az iskolában villanyszerelő labor és ott.
Gondoltam majd ez mellé megpróbálok olyan helyet keresni, ahová mehetnék heti 1 nap gyakorlatra pluszban. Mármint terepre.
Bár nem tudom erre melyik vállalkozó volna nyitott, h heti 1 napra oda megy a tanuló, h plusz gyakorlatot szerezzen. Pláne itt vidéken, hiába nagyváros, kevésbé nyitottak az emberek mint Pesten.
Így, h nem szakmunkás végzettség hanem okj, van értelme bele kezdeni?
Kerdezo nem erted.
OKJ = ORSZAGOS KEPZESI JEGYZEK.
nincs szakmunkaskepzo meg kulon okj az egy es ugyanaz.
Villanyszerelo lehet iskolarendszeru kepzesen reszt venni ami ingyenes ha nincs szakmad, nappalin 25 eves korig, estin korhatartol fuggetlenul. Nappali es esti ugyanazt,a bizonyitvanyt adja. Nappalira azok mennek akik nem dolgoznak,vagy meg nem multak el 25 evesek, estire altalaban azok akik dolgoznak.estin heti 3szor van oktatas,plussz tanuloszerzodessel kotott gyakorlat egy cegnel. Ugyanugy kapunk diakot is.
Van az iskolarendszeren kivuli kepzes oda azok mennek akiknek gyorsan kell a szakma, vagy mar jartasak benne es csak a papir kell. Fizetos altalaban , nem iskola szervezi hanem tanfolyamokat indito ceg kft stb. Fizetosek.
Iskolarendszeru nem fizetos. Javaslom az oveges jozsef iskolat pesten talalhato. Estin 3 szor kell bejarni egy heten, plussz gyakorlat,es ingyenes 2 eves kepzes.
3x bejárni + gyakorlat?
Felnőttképzésen összesen heti 3 délután van, 1 nap elmélet és 2 nap gyakorlat. A 2 nap gyakorlat az cégnél van, de ha van az iskolában pl. Villányszerelő labor/ gyak. terem akkor oda is lehet menni belsős gyakorlatra és nem céghez.
Ezen a heti 3 napon kívül nincs több oktatás vagy gyakorlat.
Tudom, h okj mit jelent.
De sok ember így különbözteti meg, h okj és szakmunkásképző
. A szakmunkásképzőre pedig azt mondják ezek az emberek, szakmabeliek, h többet ér.
Ezért írtam így a kérdést, h ki mit gondol erről.
Lehetett volna úgy is, h felnőttképzéses esti villanyos és a nappali közti különbségről, adott tudásbeli eltérésekről ki mit gondol.
Lehet így jobb lett volna a kérdés ez igaz.
Kinek mi a tapasztalata. Amit a 6-os írt az is igaz, az is lehet igaz, nem kell lepontozni, ennyire széles spektrumú lehet a szerzett tapasztalatok ezen munkaterületen is. Szép számmal dolgoznak ilyen körülmények között is villanyszerelők, sőt sok esetben mindezt 120 nettóért. Attól függ, hol tudsz elhelyezkedni. Lehet dolgozni fülvédőben, maszkban, kesztyűben, 35-40 fokban már eléggé izgalmas, amikor a maszk alatt gyak. a saját izzadtságod nyeled... :) Persze, én is ezt csinálom, és 100x inkább ez, mint egy irodában ücsörögjek, attól befordulnék. Dolgoztam már úgy is, olyan körülmények között, amit a 6-os taglalt, úgyhogy ez nem valamiféle torz kép, ilyen is van. Most jobb körülmények között melózom, más "technológiával" is szerelünk, ami kevesebb kosszal jár.
A jelenlegi országos, sőőőőt, sőt, a jelenlegi európai helyzetben az ég egy adta világon senki fenn nem akad már azon, hogy te OKJ-s felnőttképzésben szerezted meg a "papírt", csak gyere má', me' nem győzzük! Tény és való, volt olyan időszak, nem is olyan rég, ezelőtt kb. 10 évvel, amikor azt mondtam volna, hogy igen, különbséget tesznek a kettő között, sőt akkor voltak olyan hirdetések, amik direkt kitértek erre, hogy OKJ-s képzésben szakmát szerzettek kíméljenek.
Egyébként tudásban nem igazán van különbség a kettő között (pedig lehetne!!!), csak annyi, hogy valamivel több gyakorlattal rendelkezik az, aki nappali tagozaton végzi el a szakmát, hisz többet van gyakorlaton (céges gyakorlaton), de annyira kevés ez az időszak ahhoz, hogy értékelhető gyakorlatot szerezzenek. Az az információhalmaz, szakmai tudás, amit 3 év alatt leadott szakmai tanárom (és egy kiváló és kötelességtudó tanár volt), az megtanulható egy OKJ-s képzés keretében is, más tempó kell hozzá, tény és való, de megtanulható!
A por nyeléséhez azért az is hozzátartozik, hogy még egy olcsóbb (nem kell Hilti legyen) horonyvágó is, porszívóval elnyeli a port, abból neked nem nagyon jut, csak hát sok cég nem költ eleget a gépekre, ill. nem tud költeni a gépekre. Dolgoztam már olyan géppel is, aminél a pornak jó ha felét elnyelte a porszívó, annak tulajdonosa úgy gondolta, ez így van jól, ez a maximum... :)
Úgyhogy kérdésedre a válaszom az, hogy van értelme belekezdeni, kezdj bele, ha úgy gondolod szeretnéd csinálni ezt, mert minden ezen múlik.
Szó se róla, van hogy úgy vagyok vele, jobb lenne valami könnyebb munkát végezni, pláne mikor látom, hogy egy 50 éves ép.ipari munkás és egy 50 éves irodai vagy egyéb szellemi munkát végző dolgozó között ránézésre van sok esetben 10-20 év különbség, de szeretem ezt csinálni.
Ismervén a nappali tagozaton végzett diákok hozzáállását a szakmához én pl. ha vállalkozó lennék szívesebben fogadnék egy felnőttképzésben szakmát szerzett dolgozót. Ami mellette áll, hogy nem gyerek (mai 18-19 éves férfiak még inkább fiúk, fiúkák). Aki nappali tagozaton szerezte a szakmát, lehet úgy indult neki ennek, hogy "ez van" "ezt dobta a gép", (van ilyen! Hajjjaj...) aki OKJ-n indul neki, az ezt akarta! Mindenképpen a szakmához való hozzáállás jobb egy OKJ-snál!
Én múlt hónapban építtettem újra a frissen vásárolt betonlakásom elektromos rendszerét egy "idegen" városban, így se a "hírnévre", se ismerősök javaslataira sem tudtam alapozni.
Az EON által javasolt villanyszerelő adott egy brutális árajánlatot, mellé még bunkó is volt, így kénytelen voltam jófogáson szerezni valakit.
Találtunk is két fiatal srácot, el is vállalták az EONos szaki árának a harmadáért. Eszembe nem jutott volna bizonyítványt vagy referenciamunkát kérni tőlük, ha egyszer elvállalják és nincs más megoldás, ezen nem kell aggódnod szerintem.
Más kérdés, hogy csináltak pár amatőr bakit (néhol púpos volt a gipsz, doboz nélkül kötöttek..), de ennyiért nem zavart.
Hajrá, nagy hiány van az ilyen jellegű szakmákban!
"Más kérdés, hogy csináltak pár amatőr bakit (néhol púpos volt a gipsz, doboz nélkül kötöttek..), de ennyiért nem zavart."
Bocs, 14-es, de amikor majd megcsap az áram pl. a mosógépnél (földelés) vagy lezárlatozik a vezeték a falban vagy ne adja isten, kiég a fél lakásod, akkor nem biztos, hogy ugyanezt mondod majd...
Persze, megértem, hogy piszok drága a hivatalos út (tudom, mert magam is láttam már), de néha megéri kicsit többet áldozni.
Nemrég pl itt kérdezte valaki, hogy ha nincs semmilyen végzettsége, akkor szerelhet-e villanyt feketén?
Csak akkor válts, ha pörgős, dolgos, jó teherbíró képességgel megáldott ember vagy, ugyanis fárasztó de nagyon. -10 es +40 fokba is dolgozni kell, házhoz menni, stb. Ha bírod , akkor egy idő után nagyon jól lehet vele keresni, főleg ha jó vagy bár az ilyen magán képzések sajnos nem arról szólnak,hogy minél többet tudj, de jó alap.
Okj és szakmunkás végzettség között annyi a különbség ,hogy az okj érettségire épül, szerintem... Ennyi , szakmunkásnak noncs érettségije ez az egyel fentebbi generációra jellemző inkább,mikor még nem volt ennyire alapelvárás az érettségi. Most már az , így legyen okj.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!