Magyarországon vagy külföldön (Nyugat-Európa) nagyobban az elvárások a munkaerőtől? Mind szakmai tudásbeli, mind munkaidő/munkakörülmények-hez kötődően?
Most nem az idénymunkákról beszélek, és nem is a határ mentéről kiszaladgáló, ingázó munkaerőről. Azokkal tényleg lehet, hogy úgy bánnak mint a kutyával, de az most minket nem érdekel. Csakis az annak rendje és módja szerint kiköltözött, és kint letelepedett, "rendes" munkát vállalók érdekelnek.
Továbbá ha a munkaerő termelékenységéről beszélek, abba egyáltalán nem számítom bele a gazdasági elnyomás hatásait. Tehát azt, hogy ha ugyanazt és ugyanúgy csinálod külföldön, akkor már eleve sokkal többet termelsz, mert ezt egy jobb gazdaságban teszed. Ez szintén mellékes. Csakis kizárólag az egyéni termelékenységről beszélek.
Tehát, hogy ugyanaz a munkás, mondjuk egy gyárban, többet és gyorsabban dolgozik-e. Ugyanez a kérdés a szakmunkásokra is. Egy informatikus fejlesztő több mindent fejleszt-e, nehezebb dolgokat csinál-e, nagyobb szaktudást igényel-e. Egy orvos több beteget gyógyít-e meg egy nap. (A betegségek gondolom ugyanazok, abban nem hiszem, hogy van különbség).
Azért kérdezem mindezt, mert sokan mondják, hogy kint sokkal több pénzt kapsz és kevesebb munkáért. Mert, hogy kint nagyon jól működnek a szakszervezetek, és sokkal jobban emberszámba nézik a munkást a munkáltatók. A törvények egyszerűen nem hagyják kizsigerelni a munkaerőt. És pl. egy ugyanolyan márka alatt futó gyárban kint sokkal lazább a munkatempó, ember központúak, itt meg úgy bánnak a munkaerővel mint az ókori egyiptomi fáraók a zsidó rabszolgákkal. Ez az egyik fajta vélemény.
De vannak akik meg azt mondják, hogy nagyon lenézik a kelet-európait, meg hogy agyon hajtják. De ezek lehet a határmenti vidékről járnak ki, vagy épp egy alpoki idénymunkát vállaltak, ahol eszméletlenül nagy a hajtás, viszont (helyi bérekhez képest is) kiemelkedő lóvéért. Mondom, ez a kettő teljesen más, ne is keverjük ide ha lehet.
A különbség még annyi hogy itt betartják a cégek a szabályokat. Ez 2 alapvető dolog miatt van:
1. A dolgozó ha sérelem éri, nem fizetik ki pl akkor nem lehajtott fejjel elballag mint otthon, hanem azonnal az AK-hoz fordul (munkaügyi kamara).
2. A hivatal itt a dolgozót védi. Ha kell ingyen ad ügyvédet. És ha valóvan jogos a dolog akkor szénné bünteti a céget.
Ezzel szemben otthon nem fizettek ki minket, megbíztunk egy ügyvédet, a cég tulaja meg a hátunk mögött lefizette az ügyvédet hogy ne adja be a keresetet és tüntesse el a bizonyítékokat (aláhamisított bérpapírok).
"...pont arról beszélt nekem a többség hogy nincs fizetetlen túlóra, betartják a munkaidőt nem vernek rád plusz órákat, és a szabadságot is kiadják rendesen."
Jó, de Ausztriában igénylik a jólétet az emberek.
Majd amikor Magyarországon is lesz rá igény és a makrancos burzsi orrára koppintanak a vascsővel, akkor itt is lesz jólét.
De amíg a magyaroknak nem kell a jólét és tapsikolnak M. Lőrinek, hogy micsoda remek ember, mert már megint kapott 20 milliárdot Viktortól a mi pénzünkből, addig nincs is jólétre remény Magyarországon.
Maga a munkamorál persze hogy jobb, a fizetés itt motivál, azaz jutsz belőle 1ről a 2re. Mindjárt jobban áll így hozzá az ember.
Saját tapasztalat szerint jobban meg is van szervezve a munka a vezetők álltal.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!