Svájcban élő magyar családnál lakó bébiszitternek mennyi lenne a korrekt fizetés az alábbi feltételekkel (ez NEM hirdetés! )?
Véleményekre csak lennék kíváncsi, mert ez nem hirdetés.
Akit keresünk:
1 és 3 éves nyugodt természetű gyermekek mellé megbízható 20-45 év közötti nem dohányzó nő, lehetőleg bölcsis-óvodai végzettséggel és hasonló korú kisgyermek ellátásában, fejlesztésében tapasztalattal, aki hivatását szereti, a gyerekekhez türelmes, és a házimunkában (főzés, vasalás, takarítás) is besegít. Erős alap szintű angol vagy német tudás szükséges. A feleség kb. heti 3-4 napban dolgozik majd, viszont itt csak napi 3-4 órás ovi van, tehát sok időt kell majd a gyerekekkel is tölteni. A munkaidő kb heti 40 óra lenne, de nyilván éles határokat nem lehet szabni együttélés esetén. Nem cselédet, hanem kvázi segítő "családtagot" keresünk, akivel a kapcsolat később is megmarad.
A különleges igényünk, hogy 2 bébiszitterről lenne szó, akik 1-3 hónapos (egymás közti megegyezés tárgyát képező) periódusokban váltanák egymást. Ezért írtam, hogy a kérdésem nem hirdetés, csak érdeklődés, hiszen a bébiszetterek 1-2 hónapot lennének itt, és a váltótárs ittléte alatt ugyanennyi időt töltenének (tőlünk kapott fizetés nélkül) Magyarországon.
Olyanokat keresünk majd, akik egy-másfél éven keresztül be tudják ezt vállalni, és alapvetően nem a kitelepedés a céljuk (bár ha később szeretnék és majd ajánlanak bevált "utódot", kiváltanánk a munkavállalási engedélyt és támogatnánk, hogy önálló életet kezdjenek itt, de nem szeretnénk havonta bébiszittereket "importálni")
Amit kínálunk:
Külön szoba (2 szoba, 2 félszoba, 1 wc, 1 fürdő méretű lakásban), étkezés, telefon, útiköltségek fedezése, családi programokon való részvétel biztosítása. Viszont nem bejelentett viszony lenne, tehát csak turista jellegű, sürgősségi egészségügyi ellátásra lenne jogosult itt. Úgy gondoljuk, olyasvalakinek lehet ideális ez a felállás, aki később itt szeretne élni (engedélyt szereznénk a végén), vagy továbbra is Magyarországon szeretne élni és értékelné, hogy a váltótársa ideje alatt sok szabadideje van (pl. intenzív nyelvtanulásra lesz ideje, vagy olyan munkája van, amit 1-2-3 hónapra Mo-n bármikor fel tud függeszteni és újrakezdeni), de ezt magyarországi fizetéséből nem engedhetné meg magának.
Mindezt figyelembe véve, mekkora, havi forintban megfelelő összeg lenne korrekt ellentételezése a fenti munkának? A svájci ledolgozott hónapokra, útiköltség, telefon, élelmiszer költségeken felüli nettó magyar forintot írjátok meg, amiből ugye a váltótárs ittléte alatt Magyarországon is élnie kell, azt feltételezve, hogy Mo-n jó eséllyel az alatt az idő alatt nem tud dolgozni (viszont megélhetési költségeit fizetni kell - ideális esetben szülőknél lakik)
Ezt nem lehet megmondani, azoktól kell megkérdezned akik ott élnek, én Angliában lakom itt kb. 1500 £ a reális egy ilyenért tehát 450 000 Ft.
Csak ne vágjatok át senkit, mert az a szokás a magyarok között, hogy kb. 10-ed annyit fizetnek.reméljük valaki olyan értelmes jelentkezik aki megtudja nézni hogy mik a svájci fizetések.
Nem vágnánk át, pont ezért írjuk ki a kérdést, mert az elejétől korrektek akarunk lenni és ezt is várjuk el. Tájékozódjon mindenki a netről a fizetésekről, mert, hogy mennyi marad meg, az sok mindentől függ (pl. szállodákban, panziókban biztosítják a szállást és kaját). De az biztos, hogy NEM tudunk annyit kínálni, mint ha valaki önállóan dolgozna itt (legtöbbet önállóan egyébként vendéglátói munkákkal lehet félretenni, főleg a hegyekben ahol biztosítanak szállást és kaját).
Tehát mi nem a svájci keresetekkel akarunk versenyezni (nem is tudunk, mi is munkabérből élünk. Ha a feleség fizetését odaadjuk a bébiszitternek, annak mi értelme?), viszont a magyarországinál jobb feltételeket lehetne kihozni annak, aki pl. nem évi 20 napra szeretne csak Magyarországra látogatni, vagy nem beszéli jól a nyelvet, vagy nem vendéglátásban, hanem hivatásában (gyermekek fejlesztése) szeretne dolgozni a magyarországinál megbecsültebb javadalmazásért, vagy kimondottan pl. Svájc természeti szépségeit szeretné 1-2 év alatt bejárni és nyelvet tanulni, de alapjában Magyarországon szeretne tovább élni. Vagy ha mégis itt akar dolgozni, 1-2 év után segítenénk neki ebben az engedély kiváltásával.
Senki nem írta hogy nem bírják megfizetni. Külföldön valóban 3-4 óra a legtöbb gyereknek, csak kevesen juthatnak be egész napos ellátásra, ez nem az anyagiakon múlik, teljesen más rendszer van, mint nálunk.
Kérdező, ha biztosítjátok az étkezést, szállást,útiköltséget, ezen felül én maximum 250-300 ezer forintnyi fizetést adnék, hiszen a többit bőven megkapja természetbeni juttatásként(szállás, étel) amit ha magának kéne fedeznie rengetegbe kerülne. Főleg ha tényleg segítőként álltok hozzá. Én is bébiszitterkedtem, igaz Magyarországon, de ilyen mentalitású családnál, és életem egyik legjobb döntése volt, nagyon jó viszont ápolok a családdal, a gyereket pedig imádom, hiszen picike koruktól velük voltam. Bocsi elkanyarodtam, nem ez volt a kérdés:-D De például egy évet halasztó diáknak ti lennétek a tökéletes lehetőség. Sok sikert kívánok ahhoz, hogy megtaláljátok a tökéletes segítséget:-)
Ne haragudj, én a fizetéshez nem tudok hozzászólni, de néhány dolog azért felvetődött bennem:
- arra gondoltatok már, hogy akkor a gyerekeknek kb. 2 havonta másik embert kell megszoknia, alkalmazkodni hozzá?
2 hónap alatt hogy fejlesszen a baby szitter, hiszen előbb meg kell ismernie a gyerekeket - az nem 2 perc... mire megismeri őket, mehet haza, jön a másik, aki más módszerekkel akarja "fejleszteni".
Ilyen pici gyerekeknek azért sokkal jobb lenne a folyamatosság, a biztonság - nem az állandó váltás.
Ha így fognak felnőni, nem fognak tudni megtanulni kötődni, mert jó eséllyel tudat alatt is az lesz bennük, hogy mire megszeretek valakit, addigra jön egy másik...
És akkor még nem beszéltem arról, hogy korántsem biztos, hogy rögtön az első 2 gyerekvigyázó nektek is "bejön", lehet, lesz 5-10 ember is, mire rátaláltok a megfelelő 2 emberre...
Én ezt így nem tenném - de ez csak magánvélemény (8 általánost 6 iskolában jártam, állandóan költöztünk - tudom, miről beszélek)
Előző kérdezőnek a válaszaim:
egészen érthetetlen - a svájci brutális fizetésedből miért akartok ilyen megoldást találni?
Kinek szólt a kérdés? Én vagyok a férj, mérnöki fizetéssel, 15 év tapasztalattal kb, 6000 nettót keresek. A négy tagú család szolid megélhetési költsége (olcsó lakásbérlet, élelmiszer, 1 olcsó autó, egészségbiztosítás, heti pár óra magánbölcsi a nagynak) havi szinten 5000 chf. Így kb. havi szinten 1000 chf-et tudunk félretenni. Aki jobban utánaolvas svájci fórumokban, azt tapasztalja, hogy pl. itt dolgozó mesterek (festő, szakács, stb) a nettó "brutális" 5000 chf nettó fizetésükből 0-ra jönnek ki hasonló feltételek mellett. Ezért aztán amint már család van, ezek a családok gyerekszületés után pár évvel általában Mo-ra költöznek, ahol van rokoni segítség és esetleg az apuka ingázik ki tovább csak dolgozni. Mi esetünkben a rokoni segítség limitált, az is messze lenne a magyarországi munkahelyeinktől, feltéve, ha mindketten kapnánk munkát.
mit jelent hogy az óvoda napi 3-4- óra?
A mi gyerekeink majdnem 5 éves korukban lesznek csak óvodakötelesek, és az ovi valójában napi 3-4 óra, ebédet és délutáni megőrzést külön térítés ellenében kapnak. 1 gyermek esetében egy átlagos fizetésű (nettó 4000 chf) nő fizetésének 60%-át, két gyermek esetében (esetünkben) a fizetésének 120%-át vinné el a külső gyermekmegőrzés biztosítása (helyi bébiszitter alkalmazása, magánbölcsi, napközi fizetése a feleség munkaidejének+ingázási időnek fizetése)
miért kell a felségnek heti 3-4 napot dolgozni, ha ennyire kicsik még és ennyire drága az ovi, hogy nem bírjátok megfizetni?
Az előző válaszban levezetett számok alapján a két gyermeket nevelő családoknál, főleg a külföldieknél (mint mi, ahol helyben lakó nagyszülő nem elérhető) a leggyakoribb megoldás, hogy a feleség otthon marad. A svájci család (nem) támogató rendszer miatt viszont ez kb. a kisebbik gyermek 10. évéig otthonlétre, háztartásbeliségre korlátozza a nőt, nem csak a legkisebbik 3. éves koráig, mint Magyarországon (kötelező ovi, aztán mehet vissza az anya dolgozni - már ha visszaveszik). Itt sem tolerálják a munkaadók az anya hiányzását a gyermekek betegsége miatt, ami probléma bébiszitter alkalmazásával szintén megoldódik. Egy külföldi nő, 45 évesen, 10 év munka nélkül töltött idővel, 0 eséllyel indulna az álláspiacon, ezáltal marad továbbra is az egykeresős modell, azaz a férfi húzta az igát eddig is, és eltartja az immár unatkozó otthonülő feleséget. Ez később itt nagyon sok esetben vezet váláshoz (meg előtte sem ideális, hogy gyakorlatilag külső segítség hiányában nem tudott a pár egy órát sem kettesben tölteni évtizedig).
Ez a rendszer a svájci gazdaság számára nagyon előnyös, hiszen lehet példálózni a 4%-os munkanélküliségi mutatókkal úgy, hogy az asszonyok nagyobb része szülés után örökre kivonul a munkaerőpiacról, cserébe viszont a férfit (egykeresősként) kiszolgáltatottá teszi pl. a munkaadóknak, és nem ad lehetőséget, hogy a férfi is minőségi időt töltsön a gyerekekkel (elvégre azért vannak neki, nem dísznek). Ha nem süpped bele az ember ebbe a rendszerbe, hanem küzd kicsit ellene, akkor pl. azt csinálja, amit mi: fogad bébiszittert Magyarországról, aki mellett valamennyit tud a feleség dolgozni, és megteheti, hogy ne teljes munkaidőben (hiszen picik a gyerekek). Fél lábbal továbbra is anya, de fél lábbal megőrzi munkaerőpiaci képességét, azonkívül a férjével is el tud egy moziba, egy napos kirándulásra, síelésre, usziba, stb. menni. Ez jelentős életminőség különbség az elsőnek felvázolt esethez képest. Nagyon sok magyar anyukát, családot ismerünk, akik segítség nélkül fizikailag végigcsinálják ugyan, de házasságuk, idegük rámegy. Ennek így nem sok értelmét látjuk.
mennyire vágna a földhöz, ha bejelentenétek?
Kb. azt a fizetést kellene megadni neki bruttóban abból a fizetésből, amit a feleség keres nettóban. Szerinted? Ezen kívül a gyerekeknek heti pár órában még szintén kell kb 3 éves kortól 5 éves korig fizetni a magánbölcsit a közösség és a helyi nyelv tanulása miatt. De ez az apa fizetéséből megy. Nagyon sok magyar család nem fizeti a heti pár órás magánbölcsit sem a nyelvtanulás miatt, aztán majd 5 évesen, mikor bekerül a svájciul folyékonyan beszélő gyerekek közé, azokkal nem tud kommunikálni. Nekünk megéri az a havi 700 chf (200e Ft), hogy ezt az érzelmi sokkot elkerülje.
Nem tudom, maradt-e még megválaszolatlan kérdés. De úgy érzem, ez most kezd elrugaszkodni a témától, és nem az eredeti kérdésemre válaszoltok, hanem okokat kerestek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!