Egy magyar háztartásnak mennyi vagyona van? (több kérdés lent)
És mely országok háztartásainak van a legtöbb? Nekik átlagosan mennyi vagyonuk van? (itt a vagyon alatt nem vagyontárgyakat értek mint pl: autó, ház hanem készpénz)
Érdekelne hogy a top országokhoz képest mennyire van lent Magyarország ezen a téren.
A nyugati háztartásnak jelzálog hitele van, nem készpénze.
Ha van is készpénze 10x annyi igény vagy követelés van mögötte mint egy keletinek körülbelül, de cserébe dinamikusabba piacuk, sokkal jobbak a lehetőségeik, kedvezőbbek a feltételek stb.
Egy keletinél, nehezebb rábírni a hitelre az embereket illetve a magántulajdonról való lemondásra emiatt aztán mindent keményen adóztatnak..
Nézz meg egy amerikait, szép háza van szép országba szép kocsival, és nagyjából kiszámítható jövője, kiszámítható jelzálog meg egyéb hitelekkel, amit még a dédunokája is fizetni fog.
Az egészet totál rosszul fogod fel!
Ha neked van 10 ezer forintod akkor valójában nem 10 ezer forintod van, hanem 27% al kevesebb, hiszen annyi az áfa.
A pénzt meg nem nézegeted így is úgyis elköltöd, és már adózol is belőle szépen.
Az, hogy ki mennyi készpénzt tart otthon erősen szokás és pénzügyi kultúra függő, de még az ország kamatkörnyezete is erősen befolyásolja.
Nyilván több otthon a KP azokban az országokban, ahol 0 vagy mínusz az alapkamat, míg ott, ahol 3-5 vagy még ennél is több %-ot ad egy sima bankbetét- persze, hogy viszik az emberek a bankba a pénzüket.
Az egyéni értékrendtől, sőt még a lakóhelytől is függ, ki mennyit tart otthon: azért nagyobb mennyiségű KP-t tartani nem érdemes vagy csak biztonságosan érdemes- a bankból jellemzően nem lopják el a pénzedet, lakásbetörés meg igen sok van (OBA is kb. 30 MFt-ig garantálja a betétedet stb.), tehát a számlapénznek van egy ún. biztonsági eleme is.
Nyilván függ attól is, hogy az adott személy/család milyen módon, milyen forrásból szerez jövedelmet. Az adócsaló, feketéző munkás vagy kisvállalkozó nyilván készpénzzel intéz mindent, hogy ne szúrjon szemet a NAV-nak, a közalmalmazott meg jellemzően bankkártyát használ, hiszen úgyis számlára érkezik a jövedelme.
Függ az életkortól is: az idősek jobban ragaszkodhatnak a fizikai pénzhez, fogalmuk nincs sokszor mi a paypal, de 70+ felett simán otthon tartják a Bibliában a temetésükre szánt százezreket.
A 3. válaszoló statisztikáját személyes tapasztalattal egészíteném ki.
Az ország legnagyobb követeléskezelőjénél dolgozom.
1,7 millió (!) élő (tehát nem lejárt, nem elévült stb.) követelést tartunk nyilván, 50 eFt felettieket 95+%-ban.
Rajtunk kívül más követeléskjezelők is vannak.
Magyarországon ma kb. 5 millió (!), főleg bankoktól, közüzemi szolgáltatóktól, pénzügyi szolgáltatóktól (pl. gépjárműlízingesek stb.) vásárolt követelés van (tehát ennyi darab TARTOZÁS, amit a banknak, szolgáltatónak, lízingcégnek stb. NEM fizettek, a számla lejárt, az elmaradás 90+ napos).
Ok, ez nem 5 millió embert jelent, mert van benne sok kapcsolódás (pl. a felelőtlen áruhitele és azt azt rendezni kívánó tartozásrendező kölcsöne is bebukott vagy éppen lakáshitele is van és a lakáskasszától is vett fel előre áthidaló kölcsönt, vagy mind magánszemély és mint BT beltag is tartozik stb.)
De ez hatalmas szám, rengeteg felelőtlen pénzügyi döntéssel a háttérben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!