Hogyan telik egy gépészmérnök munkanapja? Mit csinál?
Sokféle gépészmérnök van, én tervező/fejlesztő vagyok, azaz az időm nagy részében a számítógép előtt ülök és modellezek vagy rajzolok, esetenként számolok.
Kicsit bővebben:
A cégünk egyedi gépgyártással foglalkozik, pontosabban van 3-4 fajta gépünk, de folyamatosan fejlesztjük őket, így sose volt még két egyforma. Az én dolgom (és a többi tervezőé) ezeket a fejlesztéseket végigvinni.
A tervezés-gyártás-szerelés (és később az üzemeltetés) alatt folyamatosan szemmel kell tartanunk a gépek életét, így látjuk, hogy mit kell a következő gépnél máshogy csinálni. Ez bármit takarhat: alkatrészek egyszerűsítése, gyárthatóság szempontjából való optimalizálása, szerelhetőség egyszerűsítése, szilárdság szempontjából való optimalizálása, vagy akár csak külső megjelenés javítása.
Megtervezzük az alkatrészeket 3D-ben; esetlegesen látványterveket is csinálunk; elszívunk egy cigit, mert már megint lefagyott a rendszer; műhelyrajzot, szerelési rajzot csinálunk 2D-ben, egyeztetünk a gyártó és szerelő részleggel, hogy nekik is jó legyen; megmutatjuk a vezetésnek az új terveket, aztán meghallgatjuk, hogy miért baromság, amit csináltunk, még akkor is ha az ő ötletük volt; kiválasztjuk a szükséges kereskedelmi termékeket, leadjuk a megrendeléseket; a beszerzési és gyártási folyamatot szemmel tartjuk, ha hiba van, javítjuk; jelen vagyunk a szerelésnél, feltűrjük az ingujjat és be is szállunk; ekkor felismerjük, hogy milyen hulladékot terveztünk, és felírjuk a megoldandó problémát a fejlesztések közé, legközelebb pedig okosabban csináljuk; pneumatikus és hidraulikus kapcsolási rajzokat csinálunk; megint lefagyott a rendszer, de ki is kapcsoljuk, mert úgyis vége a munkaidőnek; visszakapcsoljuk, mert a munkaidő vége nem jelent amúgy semmit; esetenként szakmai kiállításra megyünk, ötleteket szerezni és networkingelni.
2-es en jót nevettem.. Hát igen az irónia az fontos dolog azért:)
Én a gépészmérnökség másik nagy területéről a gyártásról tudok nyilatkozni. Én gépgyártós cégnél dolgozok üzemmérnökként (lakatolás,hegesztés,forgácsolás,festés majd a végén szerelés) ami legjobban szerintem egy ügyeletes orvoshoz hasonlít. A munkaidőm kb. 50%-ban vagyok műhelyben és 50%-ban irodában. Elég sokat járkálok egy nap. Az üzembe ha valakinek valami gondja van, akkor odahív, és jó esetben rögtön tudok neki válaszolni, mint hogyan csináljon, ha nem akkor pedig megyek be az irodába és ott nézek meg dolgokat, vagy számolok ki valamit (Technológiai sorrend, műveleti ráhagyás, beazonosítok egy szabványszámot,stb.) Emelett készítek még árajánlatokat, amelyek folyamatosan érkeznek minden nap (napi átlagosan 5-6 barab biztosan), amiket egymást között a kollégákkal szétosztunk és beárazzuk, majd kiküldjük, és várjuk, hogy megrendeljék. Végső esetben (szabadságolás esetén, vagy ha elúsznak) csinálok műszaki előkészítést is (céges darabjegyzék készítés, anyagrendelés leadása, műhelyrajzok kiadása), mérni is szoktam az üzemben, szúrópróüba szerűen, ha van időm megfogok egy szimpatikus munkadarabot és átmérem, ha sz*r, akkor szólok az üzemvezetőnek, hogy javítsák ki.
Ezen kívül volt már, hogy koopereációt intéztem személyesen (lézervágás, horganyzás, hőkezelés) amikor beraktam a céges kocsiba a munkadarabokat és kivittem a külsős céghez, amikor kész volt akkor mg visszahoztam.
Terveztem már munkadarab befogókészüléket is (2 alkalommal, mert egyébként mi is egyedi gépeket gyártunk). Élhajlítóba eltört a Prizma, az is átmértem, lerajzoltam és legyártottuk.
Szóval elég változatos feladatközöm van, amit nem bánok, mert legelább nincs 2 ugyanolyan nap, és általában elég gyorsan el is megy a 8 órás munkaidőm, köszönhetően a sok rohangálásnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!