Pályakezdőként 27 évesen, PSZF diplomával,2 felsőfokú szakmai nyelvtudással mekkora bérigényem lehet? Mennyi a reálisan elvárható min, max fizetés Budapesten egy multinál?
Fórumokon már többször is megszóltak, hogy miért bruttó bérről beszélek, mert mindenkit a nettó érdekel.
Utolsó féléves szakmai gyakorlatim van meg. Félévet voltam Norvégiában ösztöndíj keretein belül. Az angol mellé, spanyol felsőfokúm van. Mind két nyelvet folyékonyan beszélem.
Holnap megyek HVG állásbörzésre.
10. hosszú válaszoló vagyok (a szakmabeli).
Az egy dolog, hogy a fórum vegyes felhasználói közönsége miért szól meg.
A szakmai igényességed egyik alapvető eleme lehet ez is egy állásinterjún, hogy BRUTTÓ összegekről beszélgetünk.
Fejben pedig te egy egyszerű szorzással/osztással tudod magadnak a nettót is.
(ha nem frissházas, de gyermektelen munkavállaló vagy, aki nem kéri a havi számfejtés keretében a súlyos fogyatékossági/ egyéb adókedvezmények elszámolását, akkor:
- szja 15%
- nyugdíjj: 10%
- EB jár: 7%
- munkaerőpiaci a: 1,5%
Összesen tehát 33,5% levonás a bruttó alapbéredből.
Nagyot nem tévedsz tehát a bértárgyaláskor, ha fejben az ajánlott bér 2/3-át számítod nettódnak.
De meg is fordíthatod: mi az a minimális (itt értelemszerűen NETTÓ) jövedelem, ami szükséges számodra a háztartásodban (magyarul miért vagy hajlandó dolgozni).
Összeg megvan, akkor visszafelé elvégzed a szorzást.
Azért arra még érdemes gondolni/számolni a reális bérigényed meghatározásánál, hogy a munkáltató számára a te igényed, mint BÉRTKÖLTSÉG jelentkezik, tehát a bruttódra még rakódik SZOCHO (27%) és szakképzési (1,5%)- ökölszabály szerint a bruttód közel harmada.
A 300 eFt-os BRUTTÓ bérigényed mellett tehát:
- TE: NETTÓ 200 et-ot kapsz(pontosan 199.500 Ft-ot a fenti feltételekkel)
- ami a VÁLLALKOZÁSNAK (munkáltatónak) 400 eFt-jába (pontosan 385,5 eFt) kerül.
Mostmár talán érted, hogy miért nem érdekli a kutyát sem, hogy neked mennyi a NETTÓD (esetleg a fórumokon egymás zsebében turkálókat igen, de most a munka világára értem).
(azt már csak félve említem/tanácsolom, hogy a bértárgyalás alkalmával érdemes rákérdezni az esetleges béren kívüli juttatásokra és azok mértékére- lehet brillírozni azzal, hogy tudod: ezek járulékterhe a besorolási/alapbértől eltér- de adhatsz meg ÉVES BRUTTÓ elvárt jövedelmet- az a legkorrektebb és a legnagyobb hozzáértésről tanuságot tevő verzió szerintem, főleg pénzügyi diplomával).
Ha tehát te havi nettó 200 eFt bevétellel elégedett lennél a háztartásodban, tudod vagy megkapod az infót, hogy havi pl. 30 eFt választható cafeteria van (feltételezzük, hogy a cég értelmes és optimalizál, így a cafeteria a legjobb kulccsal adózik), akkor máris éves 3,6 MFt-nál kedvezőbb éves összeget tudsz megadni.
:)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!