Mire kell figyelni, ha GYED után vissza szeretnék menni dolgozni? Kaphatok még GYES-t a kislányom 3 éves koráig?
Egy kis segítségre, tanácsra lenne szükségem, olyan anyukáktól, akik mostanában mennek/mentek vissza dolgozni gyed után.
Kislányom szeptemberben betölti a második életévét, és mivel egyelőre nem jön a kis tesó, vissza kell mennem dolgozni. Két nap múlva megyek be a céghez a HR-es kollégával tárgyalni. Szeretnék felkészülni erre a beszélgetésre, szeretnék tisztában lenni vele, hogy milyen lehetőségeim, jogaim, kötelezettségeim vannak. Mire figyeljek oda? Mit kérdezzek meg mindenképpen? Marad a régi bruttó bérem vagy változhat?
Mi történik pl. abban az esetben ha pár hónap múlva teherbe esek?
Ha nem mennék vissza dolgozni, hanem kiderülne szeptember környékén, hogy terhes vagyok, akkor milyen juttatásokat kaphatok? Érdemes visszamenni pár hétre, vagy inkább egy évre is?
Kicsit el vagyok veszve a neten található információk között, kérlek segítsetek nekem kiigazodni!
Ezt ne olyan anyukáktól kérdezd meg, akik már visszamentek dolgozni, hanem olyantól, aki szakember ebben. Minden eset más és más, és totálisan el tudják vinni az ember a sűrű erdőbe rossz információkkal a "jólinformáltak".
"Kislányom szeptemberben betölti a második életévét, és mivel egyelőre nem jön a kis tesó, vissza kell mennem dolgozni."
Nem kell visszamenned dolgozni! A gyermek 3 éves koráig fizetés nélküli szabadságot köteles engedélyezni a munkáltató, ha igényt tartasz rá. Tehát nem kötelező visszamenni, csak egy lehetőség, és ezt bármikor megteheted, nem csak a gyermek 2 éves korától!
Visszatérési szándékod előtte 30 nappal közölnöd kell a munkáltatóval, mert addig nem köteles munkával ellátni, ez neki is csak egy lehetőség, hogy előbb lát el melóval, vagy sem.
Jogod ugyanannyi, mint a GYED előtt, és a kötelességed is.
A béred természetesen változhat, a beleegyezésed nélkül növekedhet, de az írásos beleegyezésed nélkül nem csökkenhet. Ami a munkaszerződésedben benne foglaltatik, azon nem lehet változtatni csak a Te írásos beleegyezéseddel, kivéve, ha a törvény felhatalmazást ad rá. Ilyen pld. a bérnövekedés. :)
Ha a munkáltató nem tud alkalmazni az eredeti munkakörödben, akkor joga van (egyébként is) a munkakörtől eltérő foglalkoztatásra, ami nem lehet végleges, éves szinten be van korlátozva, hogy hány napról, vagy munkaóráról lehet szó ebben a helyzetben.
Ha sehogy sem tud alkalmazni az eredeti munkakörödben, akkor fel kell ajánlania egy másik munkakört, legalább az eredeti bérezéseddel. Ezt nem vagy köteles elfogadni, és ha nincs több lehetőség, akkor a munkáltató a munkaviszonyodat teljesen jogszerűen felmondhatja. Tehát nem Neked kell felmondanod, hiszen Ő az, aki a szerződésben vállalt kötelezettségét nem tudja teljesíteni!
Ez volt a munkaügyi része, a társadalombiztosítási (táppénz, GYED stb.) részéhez annyira nem értek, abba inkább nem folynék bele...:)
Teljes munkaidő alatt is ját a gyes, de jó, ha tudod, kötelesek elfogadni azt is, ha részmunkaidőben szeretnél dolgozni.
Ha óhajaid vannak, érdemes úgy tálalni, hogy viszed az igazolást arról, hogy ellátás miatt a munkáltató szocho kedvezményre jogosult, kicsit talán engedékenyebbek lesznek.
Ha terhes leszel, ugyanazok a szabályok, mint az előző gyereknél, a számítás módja változott.
Köszönöm a válaszokat!
Tudom, h. nem kötelező visszamennem most még dolgozni, de sajnos nem tudunk megélni csak a gyesből, így mégis kénytelen vagyok.
Harmadik válaszolótól kérdezném, h. miben változott a számítás módja?
hát, pont, hogy ez változott, utolsó...
ha gyed, gyes lejártát követő egy éven belül születik a következő baba, akkor - amennyiben az magasabb - a régi ellátás alapja lesz az újé is, függetlenül attól, hogy kívül esik a normál számítási időszakon.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!