Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Hogy tudja bizonyitani a...

Hogy tudja bizonyitani a munkaválaló, hogy hány órát dolgozott?

Figyelt kérdés
Egy baràtomnak szeretnék segíteni! Étteremben dolgozik 6 óràra bejelentve , de valójàban reggeltől estig napi 14 óràt heti 4 nap! 3 hónapja nem kap fizetést mindig húzza az időt a főnöke ,hogy majd holnap, vagy ad neki egy ötezrest , hogy ennyi van a többit majd vagy ha nem tetszik elmehetsz de akkor nem kapod meg a többit! Igy csak egyre gyülik a ki nem fizetett bére! Valami tanàcs? Minden segitségnek ötletnek örülök!

2014. ápr. 22. 05:14
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Elméletileg vezeti a jelenléti ívet. Gyakorlatilag viszont egyértelműen ha is adatokat vezetnek fel ra. Csak felmondani tud, azzal legalább a hivatalos bejelentett bérét megkapja.
2014. ápr. 22. 05:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Bizonyítani? Tanúkkal. Mással nem nagyon. Gondolom, a jelenléti ív nem a valóságos munkavégzést tükrözi.


Illetékes ilyen ügyben a Munkaügyi és Munkavédelmi Felügyelőség. Oda akár a családtag is tehet bejelentést, vagy a szomszéd, akinek elmeséled, hogy nem fizet a cég, és törvénytelenségeket követ el.

Ők ellenőrzést végeznek a cégnél, és ha tényleg törvénytelenséget találnak, akkor büntetnek, a bér elmaradás kifizetésére pedig záros határidőt tűznek ki.

Lehet kérni a bejelentéskor, hogy inkognitóban szeretne maradni a bejelentő. Ilyen esetben nem adják ki a személyét.

Hidd el, hogy nagyon tudnak hatni a munkáltatókra.


További lehetőség:


Az, hogy egy cég nem fizet munkabért, szerződésszegést követ el. Ilyen esetben joga van a dolgozónak azonnali hatállyal megszüntetni a munkaviszonyát. Tehát nem "sima, rendes" felmondással, hanem azonnali hatályúval. Alaposan meg kell indokolni, tartozás összegét, annak lejárati idejét feltüntetni, még azokat is, amelyeket kifizetett ugyan, de nem a határidőben. A legutoljára esedékes bérfizetési napot követő 15 napon belül lehet ezt meglépni. Utána már jogszerűtlennek minősül a felmondása.

Az azonnali hatályú felmondást a munkáltató megtámadhatja bíróság előtt az átvételét követő 30 napon belül. Ugyanúgy 30 napja van a dolgozónak, hogy a ki nem fizetett bérét, valamint - ha egyébként is járna rendes felmondás esetén - a végkielégítését, felmondási időre járó bérét a munkáltatótól követelje szintén a bíróságtól.


Ha a felek a határidőt elmulasztják, akkor már nincs mit tenni.

Ha a bíróság megalapozottnak tartja a dolgozó azonnali hatályú felmondását, akkor megítéli a fenti juttatásokat. Ha a munkáltató ennek ellenére sem fizet, akkor végrehajtást kell kérni ellene a jogerős ítélet birtokában.


Egy ilyen súlyos lépés előtt nem árt áttanulmányozni a munkaszerződést, vagy ha van a cégnél kollektív szerződés, akkor azt.


Ez a két út lehetséges, mindig az egyszerűbbel, a járhatóbbal kell kezdeni, hátha célt ér.


Én is hatósági ellenőrzés ráküldésével kezdtem, ideiglenesen célt ért, aztán azonnali hatállyal felmondtam. Most intézem a többi dolgot...

2014. ápr. 22. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm aki megpróbàll segítteni tanàcsokkal! Jelenleg ott tart a dolog hogy beszéltem egyik baràtommal aki ügyvéd és dolgozik nàluk munkajogàsz is! Holnap 10 órára mehetünk hozzà! Màr csak a baràtomat kell ràvennem valahogy hogy jöjjön el! Gyülölöm az olyan szemétlàdàkat akik igy kihasznàljàk a becsületessen dolgozni akaró embert!
2014. ápr. 22. 14:30

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!