Magyarországi OKJ-s végzettséget hogyan lehet az USA-ban elismertetni? (személyes tapasztalatot kérnék)
elég egy szakfordítás, angol EUROPASS (gondolom nem) vagy mi a módja? a magyar szakmai kamara látom hogy már dolgozik az europai elismertetésen... no coment
szóval bevállt út gondolom nincs, ki hogyan oldotta meg?
Az USA által kell akkreditáltatni, ezt itthon a legegyszerűbb ha bemész a nagykövetségre és rákérdezel.
De aligha lehet megoldani. Egy magyar orvosi diplomát sem egyszerű akkreditáltatni, akkor gondolod egy OKJ-t lehet majd?
megkaptam a hivatalos választ, bizonyára érdekel mást is. Én gyógymasszőri végzettségemre kérdeztem rá, de a válasz sablonos, gyakorlatilag az összes eü szakdolgozóra vonatkozik:
Hivatkozással megkeresésére az alábbiakról tájékoztatom.
Azt tanácsolom, hogy érdeklődjön a kinti fogadó hatóságnál, hogy milyen igazolásokat igényelnek a külföldi elismertetés során.
Tájékoztatom, hogy a hivatal által kiadott igazolások közül az Ön részére az alábbiakat tudjuk kiállítani, amennyiben azt a fogadó hatóság kifejezetten kéri:
- jó hírnév igazolás
- magyarországi egészségügyi szakmai tevékenység időtartamát tanúsító igazolás
- végzettségi szintet tanúsító hatósági bizonyítvány ( a 2005/36/E irányelv 11. cikke alapján)
A végzettségi szintet tanúsító hatósági bizonyítvány kiállításához az alábbi dokumentumokat szükséges megküldenie vagy behoznia a Hivatal Migrációs és Monitoring Főosztálya részére:
- kitöltött kérelem formanyomtatvány (megjelölve rajta milyen hatósági bizonyítvány kiállítását kéri- mellékelten csatoltam),
- személyi igazolványa vagy útlevele fénymásolata,
- lakcímkártyája fénymásolata,
- bizonyítványai fénymásolatai,
- az eljárás díjának (25.375-Ft) megfizetését igazoló csekkszelvény vagy átutalási bizonylat (számlaszám: 10032000-00285788 MÁK).
Amennyiben jó hírnév igazolást is szeretne kérvényezni, kiállításához az alábbi dokumentumokat szükséges megküldenie a Hivatal Migrációs és Monitoring Főosztálya részére:
- Három hónapnál nem régebbi (magyar) eredeti erkölcsi bizonyítvány, vagy hiteles másolata, amely tanúsítja, hogy az Ügyfél büntetlen előéletű, továbbá nem áll az egészségügyi tevékenység gyakorlását kizáró foglalkoztatástól eltiltás hatálya alatt (jó hírnév igazolás igénylése esetén)
- az eljárás díjának (25.375-Ft) megfizetését igazoló csekkszelvény vagy átutalási bizonylat (számlaszám: 10032000-00285788 MÁK).
A Meszk tagság és a működési nyilvántartásba való felvétel kérvényezése abban az esetben szükséges, ha szeretné, hogy a jó hírnév igazolásban az a mondat szerepeljen: „Magyarországon önállóan végezheti az ápolói tevékenységet”.
Amennyiben magyarországi egészségügyi szakmai tevékenység időtartamát tanúsító igazolást is szeretne kérvényezni, kiállításához az alábbi dokumentumokat szükséges megküldenie a Hivatal Migrációs és Monitoring Főosztálya részére:
- eredeti munkáltatói igazolá(ok)
- az eljárás díjának (25.375-Ft) megfizetését igazoló csekkszelvény vagy átutalási bizonylat (számlaszám: 10032000-00285788 MÁK).
A Migrációs és Monitoring Főosztály ügyfélfogadási ideje kedden és csütörtökön van, 9-11-ig és 13-15-ig, nem szükséges időpontot kérni. Ezekben az időpontokban bármikor benyújthatja személyesen a kérelmét, de van lehetőség a postai beküldésre is. Az ügyintézési határidő 30 nap, amely alatt elkészül az igazolás.
További információ az eljárásról az alábbi linken keresztül érhető el:
Üdvözlettel,
Tóth Zsófia
ügyintéző
Egészségügyi Engedélyezési és Közigazgatási Hivatal
Migrációs és Monitoring Főosztály
1051 Budapest, Zrínyi utca 3.
1380 Budapest, Pf.: 1188.
Telefon: +36 1 235-7922 / Fax: +36 1 123 4567
Email: toth.zsofia@eekh.hu / www.eekh.hu
Lehet már nem aktuális, de másnak még jól jöhet.
El lehet ismertetni bármilyen szakmát, okj-t is, ha megfelel az eu direktíváknak pl. az ápolói okj ugyan úgy felel meg a 2005/36 EC EU direktivának, mint a diplomás ápoló. Egy szakmánál minimum 2-3 éves kell legyen a képzés. Ilyenkor az adott ország illetékes szerveinél kell kérni az elismertetést (pl. Ausztráliában az eü képzésekkel az anmac, a medical board meg a vetassess foglalkozik) és ott mondják meg, hogy mik a feltételek, milyen papírokat kérnek és mennyi az elbírálási idő. Europass az biztosan kell mindenhova. Felejtsd el, hogy ezt Magyarországon bárki meg tudja mondani neked, szerintem a követségen sem. Itthon is az enkk foglalkozik az eü engedélyekkel, külföldi náluk kell kérje, hogy itt dolgozhasson a szakmájában, van, hogy különbözeti vizsgát kell tenni. Ezt ugyan úgy amerikából se tudja megmondani senki, hogy Magyarországon mit kér az adott felügyeleti szerv a külföldi végzettség elismeréséhez és a munkavégzés engedélyezéséhez Magyarországon, csak az enkk :D
Másik meg az, hogy az angolszász országokban az itthoni okj végzettség neve "diploma", ami akkor válik igazi szakmává, ha van benne néhány ledolgozott év és referencia. A képzésről általában szeretnek részletes tájékoztatást kapni, pl mennyi volt az elméleti és gyakorlati órák száma, milyen arányban volt elmélet és gyakorlat a képzés során - ápolóknak pl 4600 óra 50-50%-ban elosztva elmélet és gyakorlat minősül elfogadottnak (ezek az europassban benne kell legyenek). Általánosan kérnek még 3-5 év tapasztalatot a szakmában referenciával. Sok múlik azon is, hogy az adott országban mennyire hiányszakma az adott szakma, amit el akarsz ismertetni: minél nagyobb a munkaerőhiányuk az adott szakmában, annál szívesebben fogadnak és ismerik el a végzettséget. Az már más kérdés, hogy ki fog alkalmazni, mert mindenhol szeretik a helyi referenciát, a külföldi referencia a munkáltatónak nem igazán gyerebe, de itt is minden azon múlik, hogy mennyire tudja előadni és eladni magát az ember, ebben is szoktak lenni kivételek.
Mindig azon múlik minden, hogy az adott országban mennyire szívesen látott a végzettség (hiányszakma vagy teli a piac) és milyen képzéseket nyújtanak ők az országukban, mert ehhez viszonyítják a te képzésedet is és nem ritka, hogy az elismertetést igénylőnek különbözeti vizsgát kell tenni.
Orvosokat is el szoktak ismerni, csak attól függ, hogy hol milyen végzettséget szerez az orvos, mert annak megfelelően ismerik el a végzettségét és engedélyezik, hogy praktizálhasson. Vagy beteszik továbbképzésre, ha úgy véli az adott ország, hogy nem kapott elég képzést.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!