Milyen az élet Bécsben (Ausztia), mennyi a minimálfizetés? Ki lehet abból jönni egyedül?
Külföldre megyek dolgozni, mert itthon nem tudok elhelyezkedni, ez most mellékes.
Bécsbe mennék és kezdetben nyilván minimálbérért szinte bármilyen munkát elvállalnék.
Aki kint dolgozik, kint él mesélne picit? Mikor ment ki, miért, mikorra talált munkát, hogy jött ki a fizetéséből (kint)?
Köszönöm
Lakásbérlés: Közvetítői jutalék nélkül értendő árak, keresni a standard.at és jobwohnen.at oldalain érdemes. Ez utóbbin szinte csak privát hirdetések vannak. Én is itt találtam a kérót, amiben lakom
szoba egy lakóközösségben, vagy albérlet: 300-350 euró per hó, amire még rájöhet a rezsi. Az ár függ a szoba nagyságától, annak felszerelésétől, hogy hány szobás a lakás maga, azaz hány emberrel kell osztozni a fürdőszobá(ko)n meg a konyhán, valamint számít az is, hogy a lakás melyik kerületben van. A Gürtelen belül, azaz az 1.-9. kerületekben magasabbak az árak, de ezek jobb környéknek is számítanak általában.
garzon: 400-500 euró, ebben sokszor már benne van a rezsi, néha bútor is. Ki lehet fogni olcsóbban is, de mint minden, ez is környékfüggő.
50-60 nm lakás: 550-800 euró. Ennél a méretnél már nagyobbak lehetnek az eltérések. Ha jár hozzájuk egy terasz, vagy netán dizájner tervezte konyhabútor, vagy az első kerületben van igen magas lehet a havi lakbér. Tetőtér és kilátás szintén dob az áron.
Rezsi: a fűtés és villanyszámla ugye a fogyasztási szokásoktól függ, meg attól, hogy ki milyen gépeket működtet, illetve milyen energiával fűt. Erre a kettőre érdemes nagyjából 90-120 euró / hóval kalkulálni. Kommunális díjak, közös költség, azaz a németül Betriebskosten-nek nevezett költségegyüttes a bérelt lakófelület nagyságának függvénye. Ha 2 euró per négyzetméterrel számolunk, nem fogunk nagyon mellélőni.
Étkezés: Na itt a határ a csillagos ég, és én nem az átlagot hozom, mert nagyon kevés húst veszek, azt se magamnak, illetve nem nagyon tesz jót, ha glutént eszek, ezért a szendvicsek csak ritkán figyelnek be, jóllehet ezekkel olcsóbban ki lehet jönni. Átlagban elmondható, hogy italok nélkül egy menü 7-8 euró között kapható ebédidőben, de az előző posztokban említett Kiangban vagy Fresh & Soup-ban 5-6 euróból is lehet finom, jóminőségű egytálételt kapni. Az esti éttermi látogatásokra alsó hangon rá kell szánni 15-20 eurót, s ebben benne van már egy ital is. (A borok 1/8 literje 2,5-5 euró között mozog, az üdítők 3 euró átlagár körül, koktélok 8-12 euró.)
A közértek árszínvonala nagyon változó. Én a Pennyn meg a Schleckeren kívül már minden szokásos élelmiszer-üzletben vásároltam, mindegyik másra jó. A Spar Gourmet és a Merkur boltjai a legdrágábbak. Az ázsiai boltokban a Naschmarkt mellett sok fűszer és egzotikus gyümölcs meg fagyasztott tengeri herkentyű olcsóbb, mint a mellette lévő Billában. Érdemes beszerezni az adott üzletlánc törzsvásárlói kártyáját, amelyek ilyen-olyan kedvezményekre jogosítanak. stb.
Tölcséres fagyi: (ami itt általában kenés és nem gombóc) egy kenés, (azaz a legkisebb adag, ami kb. 2 gombócnak felel meg) a belvárosi, általam ismert fagyizókban 1,2 -1,6 eurótól kezdődik.
Közlekedés helyi BKV: Havi bérlet 49,50, hetijegy 14 euró, egy darab jegy 1,80 elővételben de 2,20 pénz ha a járművön vesszük meg. Büntetés, ha bliccelésen kap az ellenőr 70 euró. További árak jegyvariációkra a bal oldali linken felsorolt csoportosításban (nyugdíjas,tanuló, kutyával, kerékpárral, stb) itt
A parkolásról már írtam, az internet ára havonta nekem 20 euró, ezért kaptam wifis modemet, amey router is egyben. Meg eladtam nekik a lelkem egy évre, azaz ha az év letelte előtt mondanék nekik búcsút, akkor is legombolnák rólam a 12 x 20 ajrót.
Lakast mar 550€ korul lehet berelni, de ez a kaltmiete, azaz rajon a rezsi, ami valtozo. Ha 2 eve kint elsz akkor igenyelhetsz allamilag tamogatott lakast, ezek olcsobbak es altalaban jo allapotuak.
Lakasberlesnel erdemesebb maganszemelytol berelni, mert amugy proviziot kell fizetni a legtobb lakasra, ami kb 2 honap berlet es nem jar vissza.
Ausztriaban ha hivatalosan dolgozol (mashogy amugy sem nagyon fogsz tudni) akkor kapsz 13, 14 havi fizut, karacsonykor (weinachstgeld) es nyaron (urlaubsgeld). Egyebkent a szocialis halo az egyik legerosebb Europaban, a munkanelkuliseg meg a legalacsonyabb. Ha beszeled a nyelvet es akarsz dolgozni akkor olyan nincs hogy nem tudsz.
Bocsánat, nem tudtam, hogy nincs minimálbér..
Köszönöm a részletes leírásokat, beszámolókat. Jó látni, hogy vannak lehetőségek.
Még annyi, milyen szintű nyelvtudással érdemes elindulni?
Van középfokú nyelvvizsgám, de beszéédben elég gyenge vagyok, írásban jobban megy. Mennyire segítőkészek, mennyire toleránsak, mennyi időt adnak (pl. egy munkahelyen) hogy a munkakörödhöz szükséges nyelvtudást elsajátsítsd ha már nem vagy messze felvételkor? A mentalitásuk átlagban milyen? (barátkozós, lenéző, kíváncsi, segítsőkész, kritikus, stb.)
Danke schön :)
Hogy mennyire lesznek turelmesek ez sok mindentol fugg. En ismerek olyanokat akik csak angolul beszelnek, de az adott munkahely ezt toleralja, tudtak hogy nem beszel az illeto nemetul amikor felvettek. Viszont ha az adott munkahoz kell a nemet akkor nem fognak felvenni ha nem beszelsz jol, vagy egy elfogadhato szinten.
Egyebkent nem egy London, ahol mindenki megfelel aki valamit makog, az osztrak nem ilyen elnezo, itt fontos a nyelvtudas. Sokkal konyebb beilleszkedni is.
Köszönöm!
Egy kis gyakorlással biztos visszajön a tudás. Kinti környezetben meg csak ragad valami az ottani szlengből és kifejezésekből. Alapom van, bőven és erős is, csak sokszor én sem hiszem el és bizonytalan vagyok magamban, és maximalista, hibátlanul akarom mondani és megfogalmazni a mondandómat, olyakor túlbonyolítom a mondatot... valahol és valahogy el kell kezdeni a fejlődést és tanulást :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!