Munkajogi kérdésben kérhetnék segítséget? 4 órásra lejelentett munkáról lenne szó, de valójában 10 órát dolgozok, ehhez kellene segítség!?
Először is vázolnám a szituációt.
Szóban megállapodtam egy Kft. vezetőjével, hogy felvesz dolgozni. Úgy állapodtunk meg az interjún (!!!ekkor még csak szóban!!!), hogy a 3 hónap próbaidő alatt 4 órában fog csak lejelenteni, utána viszont lejelent rendesen, teljes munkaidőre. A heti munkaidő összesen 58 óra (H-P 6-16h, Szo 6-14h), ennyit kell a gyakorlatban dolgozni. (Vagyis anyagilag rendesen kifizet, de csak 4 órában jelent le az elején).
Hétfői napon (Január 20) el is kezdtem dolgozni, de a főnök csak Csütörtökön jött "dolgozni". Csütörtökön kérték az irataimat, mivel a munkaszerződést "meg akarják csinálni". Le is fénymásolták a személyimet, a TAJ és az adókártyát, mivel az szerintük "kelleni fog a lejelentéshez". Az előző munkahelyem kilépő papírjait és a rózsaszínű hajtogatós TB-kiskönyvemet viszont nem vették át.
Természetesen se Pénteken, se Szombaton még hírét sem láttam a munkaszerződésnek, holott akkor már 1 hete dolgoztam nekik.
Pénteken reggel, amikor fénymásolták az irataimat (személyimet, a TAJ és az adókártyát), rákérdeztem a titkárnőre, hogy milyen úton-módon fog történni a próbaidő után a személyem teljes munkaidőben történő lejelentése a hatóságokhoz, megkérdeztem, hogy munkaszerződés módosítással-e. Ekkor a főnök a hátsó irodából kiszólt (ki se jött, csak kiszólt!), hogy "nincs szükség módosításra". Ezzel azt akarta kifejezni, hogy ő nem fog semmiféle módosítást csinálni a 3 hónap után sem.
A fenti párbeszéd után visszamentem dolgozni, ahol megtudtam, hogy az egyik fiatal srác (a nem túl sok ott dolgozó fiatal közül), aki harmadik hete dolgozik ott, ő úgy járt. Neki is sebtiben bekérték az iratait 3 hete, hogy "munkaszerződést csináljanak" neki, amire azóta is vár. Valószínűleg velem is ezt játsszák most el...
Kérdéseim a következők:
1) Ebben a szituációban a főnök valójában vajon 4 órában akar foglalkoztatni engem hivatalosan a próbaidő letelte után is egészen addig, amíg ki nem lépek?
2) Nem a valós kezdési idővel akarják a munkaviszonyomat lejelenteni (20-ától), hanem a most következő héttől (27-étől). Ezt csak így lehet, vagy valójában lehetne a múlt héttől (20-ától) is?
3) Ha a Munkaügyi Hivatalt kihívnám titokban ellenőrzésre, és nincs munkaszerződésem (mert pl. várom azt, mert folyamatban van), akkor engem is megbüntethetnek, vagy csak a vállalkozót? Igazából kit és mennyire büntethetnek meg?
4) Ha így, hogy még mindig nincs írott munkaszerződésem, akkor ha szó nélkül otthagyom a céget a "3,1415-csába", akkor valamilyen negatív jogi következmény érhet engem? Például mondjuk azért, mert az alkalmazásomat bár írásban még nem rögzítettük, de szóban megállapodtunk már. (Az csak egy másik dolog, hogy ki akar használni és esetlegesen nem fizetni)
5) Mivel tolhatok ki a 'taggal' a legjobban? Hogyan csikarhatom ki belőle a leghatékonyabb módszerrel a megérdemelt béremet? Esetlegesen valamilyen hivatalos lehetőség, hogy biztosan megkapjam a pénzt?
6) Ha neadj'Isten, valamilyen úton mégiscsak kapnék szerződést, de pár hét után kilépnék, és kilépéskor nem fizetne ki a tag, mondván, hogy hó végén kifizet, és alá akarja irattatni velem a papírt, hogy ő kifizetett, akkor mit lehet tenni? Ugyanis ha nem írom azt alá (márpedig nem írom alá!), mert nem fizet ki a kilépés pillanatában (amikor kötelező lenne!), akkor ilyen esetben lehet valamilyen hatósághoz fordulni, aki azonnal kijön? (Pl.: APEH, rendőrség, satöbbi). Vagy más megoldás?
Igazából tanácstalan vagyok, de korántsem elveszett. Csak tisztában akarok lenni a lehetőségeimmel.
Köszönöm válaszaitokat!
Akkor sorjában a válaszok:
1., Ezt csak ő tudhatja. A valóságban jelen pillanatban SEHOGY SEM foglalkoztat. Ugyanis a munkakezdés feltétele az ALÁÍRT MUNKASZERZŐDÉS! Olyan nincs, hogy dolgozz 1-2-3 hetet aztán majd megcsináljuk a munkaszerződést. Jelen pillanatban te 100% feketén dolgozol.
2., Ez konkrétan okirathamisítás, BTK 276. alapján 1 évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő. Igen, téged is, ha 27-én aláírsz egy 20-i dátumú szerződést. Visszadátumozott szerődések bajosak. Adott napi dátummal lehet szerződést kötni, esetleg a jövőre vonatkoztatva, de a megkötés dátumának akkor is adott napinak kéne lennie. De ha ez megtörténik ezzel kutya nem fog foglalkozni, e miatt én nem izgulnék.
3., Igazából mind a kettőtöket. A vállalkozót nagyon, téged csak egy kicsit, illetve ha a vállalkozó elismerné a hibáját, akkor téged "jóhiszeműségre" hivatkozva békén hagynának. De kevés vállalkozó van, aki tartja a hátát egy melósért, jobb ha tőlem tudod...
4., Nem. A munkaadónak ugyan úgy nincsenek jogai, mint ahogy neked sincsenek, lévén nincs köztetek semmiféle írásbeli megállapodás, a szóban elhangzottakat meg bármelyikőtök úgy tagadja le ahogy csak akarja. Mellesleg próbaidő alatt bármikor, azonnal, indoklás nélkül felmondhatnál, akár délután 14:03 perckor is, senki nem szólhatna érte egy szót sem, a műszakot sem kell befejezni.
5., Nincs munkaszerződésed, "hivatalosan" béred sincsen, minden jogi utat egész nyugodtan felejts el egész addig, amíg nincs egy élő munkaszerződésed. Én a helyedben minimum megvárnám az első fizetést, hogy minden korrektül megy-e és rendeződnek a dolgok, vagy ha nem akkor tennék lépéseket. Kitolni vele a legjobban úgy tudsz, hogy a munkaügyi főfelügyelőségen jelented az egész ügyet. Persze ez rád nézve is rizikós, mert ha nem tudod a jóhiszeműséget áttolni akkor te is bajba vagy. Ez inkább csak fenyegetésre jó, másra nem.
6., Akkor nem írsz alá az ég világon semmit, amíg nincs a számládon vagy a kezedben a KP. Igen, lehet, Munkaügyi Főfelügyelőség. De idáig nem fog fajulni a dolog, mert ők nem xarral gurigáznak, egy ilyen húzásért napokra bezáratják a céget, ami nem kis veszteség.
Én a helyedbe - attól függően mennyire létszükség neked most a meló - kérnék egy időpontot a főnöktől egy 121 találkozóra és egyenesen rákérdeznék, hogy most mi a helyzet a munkaszerződéssel és a bejelentéssel, mert neked fontos lenne a TB és egyéb dolgok miatt.
Amúgy ha a kiskönyved és az előző kilépő papírjaid nem kérték el akkor 100%, hogy nem tudnak bejelenteni, úgyhogy valami nagyon bűzlik.
1)Ezt csak a főnököd tudja.
2)Munkaszerződést visszamenőlegesen nem jelenthet be a NAVnak.
3)A munkaügyi hivatal ilyesmikkel nem foglalkozik. Ha a munkavédelmi felügyelőséget, vagy a NAVot hívod ki, mindkettőtöket megbüntetnek. Téged is. Azt, hogy kit mennyire, sok mindentől függ.
4)Nem.
5)1 hete dolgozol ott, fizetést majd csak a jövő héten kell kapnod. Már azon gondolkodsz, hogy mivel tolj ki legjobban a főnököddel? Amikor szóban megegyeztél vele a szürke munkában...
6) Nem kell azonnal kifizetnie, 5 munkanapja van rá.
Fordulhatsz bármilyen hatósághoz, de számukra ilyen piti ügy miatt nem fognak azonnal kimenni.
A felsorolásod előttiekre:
Az előző munkahelyed papírjai nélkül is bejelenthet.
Sőt, úgy is bejelenthet, hogy másol van jelenleg munkaviszonyod.
A TB kiskönyv sem életbevágóan fontos, ír egy nyilatkozatot, hogy nem adtad le, veled meg aláíratja.
A titkárnőnek semmi köze nincs ahhoz, hogy te hogy vagy foglalkoztatva, lesz-e munkaszerződés változtatásod, vagy sem. Még a bérszámfejtőnek is elég a változást megelőző nap megtudnia.
Ha ennyire sz@r ember a munkáltató, fogjatok össze és hagyjátok ott a céget.
Ha meg másnak megfelel, hogy így dolgozzon, akkor az az ő ügye. Te attól még otthagyhatod a céget.
Mellesleg manapság bárki sec perc alatt utána tud nézni, hogy be van-e, és ha igen, hány órára és milyen fizetéssel (főleg, hogy már 3 hónapja ott dolgozik és nem 6 napja)
Miért nem beszéltétek meg az elején, hogy csak
úgy tudsz oda menni, ha alá lesz addigra írva a szerződés. Az ilyeneket nem szóban kell megdumálni
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!