Az építész, építőmérnök ill. építőművész kompetenciájához, feladatköréhez tartozik az építőmunkálatokban (fizikai munka) részt venni?
Összesen 5, összefüggő kérdésem van, az első fentebb olvasható, a többi pedig:
Ha nem kompetenciája, és/vagy nem feladatkörének része, ettől még van erre lehetősége?
Az is érdekel, a különböző történelmi korokban milyen arányban volt jellemző, hogy e szakma képviselői részt vettek az építési munkálatokban?
Kell-e rendelkeznie legalább alapszinten (mondjuk, egy évnyi) fizikai munkavégzésben tapasztalattal, építési munkák terén? (Teszem azt, alappal kritizálhatja egy ács, vagy egy építőipari segédmunkás, hogy "na, kedves Makovecz, ezt aztán jól kitaláltad, de egy szeget nem ütöttél még be a falba, életed során... miféle építész vagy te...? :S")
Mennyire jellemző, milyen gyakori -manapság, vagy régebben-, hogy vonatkozó szakmunkásból, pl. ácsból, asztalosból, esztergályosból stb továbbképzéssel építész válik?
Ha van a válaszra nézve különbség a különféle építész ágak művelői között, légyszíves arra is térjetek ki válaszotokban (belsőépítész, lakberendező, építőművész, tájépítész, stb).
Lényegében az érdekel -"tanyasi stílusban" megfogalmazva- hogy amikor azt olvasom: Makovecz Imre, vagy pl. Leonardo Da Vinci (mint építész), akkor -többek között- ők csak elkészítették a tervet "oszt' jóvan'", ültek a hátsójukon, nuku fizikai munka, avagy kimentek dirigálni, fizikai munkavégzés nélkül, avagy akár fogták a csákányt, lapátot is...?
Az építésvezető az a legtöbb esetben mérnök igen. Nem elvárás, hogy tudj falazni, betonozni, aszfaltozni, vagy bármi, de nem árt. Erre édesanyám hozza mindig a jó példát, aki nőként mérnök, én pedig szintén nőként igyekszem a nyomdokaiba lépni. Aki odamegy friss diplomásként, nagy arccal egy építkezésre, hogy ő a jani, de egy fűszálat nem tud odébb tenni, annak gyorsan megy a rosszhíre és nem árt tudni, hogy hiába vagy te a mérnök, ha nulla a tekintéjed az arcod viszont hatalmas, nem lesz sokáig megbecsült posztod!
Elméletben tanították nekünk is tetőszerkezeteket, kapcsolási módszereket, hogyan kell falazni, betont keverni, de gyakorlatban nem, amit én nagyon is sajnálok, bár valószínűleg sosem kell alkalmaznom! Ha kételyek merülnek fel, jó ha az ember oda tud állni és megmutatni, hogy lehet ő csak egy "hülye diplomás", de igenis megtudja ő is csinálni és ha ő megtudja csinálni, akkor egy szakmabeli kőművesnek is illik!
régebben nyilván az "építész" is jobban részt vett a munkában (bár abban az időben nem hiszem h így hívták őket), mert akkor a műszaki rajz sem létezett így muszáj volt ott lennie valakinek aki tudja h mit akar. ez különböző korok során szerintem nem változott.
ilyenekből mint ács, asztalos stb. egyáltalán nem jellemző h építész lesz. aki ácsnak tanul az általában nem éppen arról híres h pl. matek zseni, nyilván ezért is tanul szakmunkát, nem pedig továbbtanult egyetemen.
nem értem igazából h miért ilyen fontosak ezek. senki nem tud pontos választ adni ezekre, mert ember függő. mindenre lehet mondani vmit, de úgyis vannak kivételek. olyan mint mikor azt kérdezik h mit csinál egy gépészmérnök... kb ahány mérnök végez annyi fajta munkát csinálnak...
Köszönöm az újabb választ.
Azért fontos, mert én mint laikus nem tudom annyira se körvonalazni, mint egy kompetens személy.
Pl. van, aki bizonytalan, hogy a sütőport, vagy a szintetikus C-vitamint (aszkorbinsav) :
élelmiszer-ipari mérnökök kísérletezik-e ki,
avagy a szakács feladata. Lehet, h egy élelm.mérn. azt mondja erre, hogy "attól függ", és elmondja, kb mikor, milyen valószínűséggel mitől; de egy laikus még ennyire se képes behatárolni.
Épp így bizonytalan voltam az építésszettel kapcsolatos kérdéseim terén.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!