Miért nincsenek szakmunkás tanulók?
Szerintem nagyrészben ezért.
Szomszédomban lakik egy család. A nagyobbik gyerekük 10 éves, negyedikes. Szomszédos a teraszunk, úgyhogy hallom, amikor kint tanulnak. Nos, a gyerek még nem tud folyékonyan olvasni és mire a mondat végére ér, már elfelejtette, hogy mi volt a mondat eleje. A két számjeggyel való szorzás, osztás még gondot okoz neki, ahogy a szorzótábla is. Szerintem, ha a többi gyereknél is ez a probléma, akkor ne csodálkozzunk, hogy nincsenek szakmunkások. Mert aki ennél jobban tud, azt nem lehet rávenni, hogy szakmunkásnak álljon, az megy gimnáziumba, egyetemre, főiskolára. Aki meg itt tart, az hiába megy el szakmunkásképzőbe, nem tudja elvégezni, mert elolvasni nem tudja a szakmai szöveget, nemhogy megérteni. Persze, lehet, hogy egyedi a példa, de szerintem egy 10 éves gyereknek már az olvasással nem kéne, hogy problémája legyen. Most nem tudom, hogy a gyerekekkel van gond, van az oktatási módszerekkel. De az eredmény elég lesújtó. Nekem még nincs gyerekem, úgyhogy nem tudom mik a mai módszerek. De minket még megtanítottak olvasni és számolni. 30/N
Az oktatással is baj van. Mindenféle tárgyat tanítanak,de az olvasás,szövegértés,helyesírásra nem fektetnek elég hangsúlyt. Fő,hogy a tantervvel haladjanak a tanárok. Ha otthon nincs ideje a szülőnek (vagy nem tud) erre oda figyelni és tanítani a gyereket,akkor még középiskolás korában is hiányoznak ezek a készségek. Elég az itteni helyesírásokat látni,vagy azokat a kérdéseket,amelyek a kötelező olvasmányok meg nem értéséről szólnak.
Az ipari tanulókból a jelenlegi oktatási rendszerben sem lesz jó szakmunkás,akármilyen igyekvő. Régen a szakmai gyakorlatot heti 3-4 napban gyárban szerezték meg,vagy egy iparos mesternél. Ma tanműhelyben,egy nem mindeig jó szakember tanártól.
Szakmunkás tanuló vagyok. Az osztályunk elég kevés főből áll, egy része sík hülye, nem azért tanul szakmát mert szeretne hanem mert máshova nem vették volna fel.
Páran vagyunk akiket érdekel a szakma, a többiek teljesen mással akarnak foglalkozni iskola után.
Aki eljut odáig hogy leérettségizik azt rábeszélik a főiskolára, mert az olyan végzettséget ad hogy nem kell fizikai munkát végezni. A szellemi munka jobban is fizet csak az a baj hogy nehéz elhelyezkedni.
Én érettségi után tudtam hogy úgy se mennék sokra a diplomával és nincs ahhoz türelmem hogy több oldalt bemagoljak vizsgákra. Én inkább gyakorlatias vagyok minthogy az íróasztal felett görnyedjek. Szakképzőbe mentem és tavasszal végzek.
Akik előttem végeztek azok 1 hónapon belül már dolgoztak is.
A friss diplomások nem igazán kapnak végzettségükhöz illő munkát. Általában mennek ki külföldre szállodát takarítani.
Nos ezt szakmával is meg tudom csinálni, nem kell ezért vesződni az egyetemmel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!