Vállalhatok diákmunkát?
Nem egészen értem a kérdést. Diákmunka, fősuli, és még van egy főállásod is?
Ha van főállásod, akkor mit értesz diákmunka alatt?
Diákmunkának általában azt hívják, amikor egy nappali tagozatos diák a szünidő ideje alatt munkát vállal. Tehát fennáll a tanulmányi jogviszonya, de mellette (csakis szünidőben) munkát vállal, utána folytatja tanulmányait.
Ha arra gondolsz, hogy például szórólapokat osztogatsz még plusszban, akkor azt megteheted, csak az már Neked nem diákmunka, hanem a főállásod melletti mellékállás.
Egy nappalis diák dolgozhat nyugodtan ugyanúgy egy gyárban a többi dolgozóval együtt, vagy bármilyen munkát vállalhat, de csak a szünidő ideje alatt. Ezt hívják többnyire diákmunkának.
Van egy főállásod, mellette levelezőn tanulsz főiskolán. Ha van időd és kedved, akkor még dolgozhatsz mellette is, akár diákmunkaként hirdetett munkát is. Viszont a főállású munkáltatódnak köteles vagy bejelenteni a mellékállást, amit Ő csak akkor "tilthat" meg, ha jogos gazdasági érdekét sérti. Például fodrászszalonban dolgoznál fodrászként, majd kiváltanád a vállalkozóit szintén fodrászként, akkor már lehetséges, hogy a szalon vendégeit átcsalod a saját vállalkozásodba. Ez már olyan, ami valószínűleg jogos gazdasági érdeket sértene.
Nem tudom, hogy választ kaptál-e a kérdésedre igazán...
Én is úgy tudom, hogy csak nappalisoknak lehet.
Második válaszolónak üzenem, hogy 16 éves kor alatt van az a megkötés, hogy csak szünetben lehet dolgozni. Az egyetemisták egy része pl szorgalmi időszak alatt is elég sokat melózik.
jól értelmeztem.
van főállásom, mellette levelezőn fogok fősulira járni.
szükségem van a tandíjhoz és egyéb kiadásaimra is mellékjövedelemre...
Harmadik válaszolónak üzenem, hogy nem 16 év alatt van a megkötés, hanem a 15. életévét betöltött, általános iskolában, szakiskolában, középiskolában nappali rendszerű képzés keretében tanulmányokat folytató tanuló létesíthető munkaviszonyt az iskolai szünet alatt. 16 évet alul a törvényes képviselő hozzájárulása szükséges. Lehet, hogy ezzel keverted.
Kérdezőnek: Főállásod a mostani munkaviszonyod, mellette levelezőn tanulsz, majd ha még vállalsz munkát, az már Neked nem a tipikus diákmunka, hanem egy mellékállás lesz.
Diákmunka az, amit a fent említett időszakban, és a fent említett diák végez.
Attól függetlenül nem zárja ki semmi, hogy az ezeknek a diákoknak szánt munkákat (ami többnyire időleges: szórólapozás, Balatonon büfébe való besegítés stb.) is végezz, csak már nem mint olyan diák, hanem "mellékállásban".
A keveredések elkerülése végett hozzáfűzném: Ha valaki nem tanul sehol, az vállalhat munkát bármikor, ha betöltötte a 16. életévét. Tehát nem csak akkor, ha diák. A diák (általános suli, középiskolák), csak a szünidő alatt létesíthet munkaviszonyt. A fősulis, egyetemista természetesen akármikor, hiszen a felsorolásban az iskolája nem szerepel.
Nem tudom, így érthető?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!