Ha 3 évesnél fiatatalabb gyerkőcöm van, de nem én veszem fel a gyest, mert 8 órás munka mellett nem vehetem, akkor is érvényes a szabály, hogy nem rúghatnak ki, amíg a kicsi be nem tölti a 3-at?
Én úgy gondolom, hogy nem érvényes.
A Munka Törvénykönyve 90. §-a rendelkezik a felmondási tilalom alatt álló feltételekkel.
A munkáltató nem szüntethei meg rendes felmondással a munkaviszonyt az alábbiakban meghatározott időtartam alatt:
... (e) a gyermek ápolása, illetve gondozása céljára kapott fizetés nélküli szabadságnak, illetve a gyermek hároméves koráig - fizetés nélküli szabadság igénybevétele nélkül is - a gyermekgondozási segély folyósításának időtartama.
A magyarázatban pedig benne van, hogy a felmondási tilalom fogalma azt jelenti, hogy annak a munkavállalónak a munkaviszonyát, aki e tilalmak alá tartozik, ezen időtartam alatt, a munkáltató rendes felmondással nem szüntetheti meg.
Én úgy gondolom, hogy ez arra vonatkozik, aki ezt a gyermekgondozási segélyt kapja, vagy dolgozik (pár éve még lehetett 8 órában), de mellette folyósítják neki a GYES-t (fizetés nélküli szabadság igénybevétele nélkül is).
Szerintem - ha az apa nevére megy - akkor Őt nem "rúghatják" ki a gyermek 3 éves koráig, attól még az anyát igen.
A GYES jogosultságról pedig többnyire tud a munkáltató.
Az első válasz téves. A munka törvénykönyvében egész pontosan ez szerepel:
90. § (1) A munkáltató nem szüntetheti meg rendes felmondással a munkaviszonyt az alábbiakban meghatározott időtartam alatt:
e) a gyermek ápolása, illetve gondozása céljára kapott fizetés nélküli szabadságnak [138. § (5) bekezdés], illetve - a fizetés nélküli szabadság igénybevétele nélkül is - a gyermek hároméves koráig terjedő,
Vagyis 3 éves koráig gyes nélkül is felmondási védelem alatt állsz.
Ha te dolgozol, apuka fizetés nélküli szabin van akkor ő védett. Ha mindketten dolgoztok, akkor az a szülő a védett a gyermek három éves koráig, aki utoljára igénybe vette a fizetés nélkülit ( Munka Tvkönyve 90.§ (6) bekezdés).
Vagyis te mindenképpen védett vagy, kivéve, ha a párod fizetés nélküli szabin van a gyerekkel, mert akkor ő a védett.
Első válaszoló vagyok.
Elnézést kérek, de tényleg rosszat írtam. Viszont idéztem, de - egy ezek szerint már nem hatályos - Munka Törvénykönyvéből.
Megnéztem az interneten a legfrissebbet, abban már nem így szerepel, sokkal egyértelműbb erre a megfogalmazás.
Nem állt szándékomban senki félrevezetni, de ezek szerint "lemaradtam" erről a részről.
Bocsánat!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!