Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Mi a véleményetek? Több...

Mi a véleményetek? Több kitüntetéses bölcsész-diplomával mit lehet kezdeni manapság?

Figyelt kérdés

Csak mert ugye annyira az a tendencia, hogy állítólag a mai munkaerőpiacon szinte semmi értéke nincs sajnos. De kíváncsi lennék, hogy mégis mit mondanátok, 3 bölcsész diplomával manapság milyen értelmiségi munkát lehet találni?

Melyek azok a területek, amelyek megkövetelik és el is ismerik a magas szintű humán végzettséget?


Hozzá teszem, az egyik egy szintén kitüntetéses nyelv szakos diploma, de egy kihalt (pedig amúgy nem kicsi) bányászvárosban erre nincs kereslet, szóval magántanárkodás kizárva, már bebizonyosodott.


2011. máj. 8. 09:43
 1/7 anonim válasza:

attól is függ, hogy milyen bölcsészdiploma, de az tuti, hogy a bölcsészdiplomák többsége olyan tudást ad, amire nagyon kevés helyen van kifejezetten arra szükség.

Ha meg igaziból nincsen rá szükség az adott helyen, akkor onnan meg lényegében mondhatni mindegy, hogy neked hány kitüntetéses diplomád van, esetleg előnyben lehetsz azokkal szemben, akiknek egyáltalán nincs diplomája.

2011. máj. 8. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Igen, na de vannak olyan helyek, ahol kifejezetten a humán mentalitásra van szükség (HR, oktatás, szociális szféra pl), de valamiért mégis azt látom, hogy ezek a helyek bőven megelégszenek egy érettségivel, és messze nincs értéke a humán "képzettségnek", bár ez rossz kifejezés a humán tudományok kapcsán, de érted, mit akarok mondani.


Hallottam már olyat is, hogy komolyabb multik pl HR-en adtak arra, hogy tök mindegy milyen, de lényeg, hogy komolyabb bölcsész ember legyen, akit felvesznek, de ez a szemlélet még nagyon nem elterjedt nálunk. Van tapasztalatom, hogy a nagy Nyugaton ezt hogyan kezelik, és bizony ott azért van értéke a humán végzettségnek, hadd ne mondjam, csak egy "egyszerű" középiskolai tanár is mennyire normális összeget keres. El fogjuk mi ezt érni valaha? Vagy az állítólag megbecsülendő tanár-réteg marad örökre egy nagyon alsó-közép?

Tudom én, hogy rengeteg alkalmatlan tanár van, mert sokszor nekem is felállt a szőr a hátamon a kollégáktól, amikor tanítottam pl, na de valahogy mégis különbséget kéne tenni. Na de ez most csak a tanári pálya ...

2011. máj. 8. 10:14
 3/7 anonim ***** válasza:

Bölcsész diplomával (sajnos, nem nagyon konkretizáltad, hogy milyenek) az esetek 90%-ában csak bölcsésztanárként lehet elhelyezkedni...

Nekem is van néhány bölcsész ismerősöm, és amikor megkérdeztem, hogy az (általam soha nem hallott szak) bölcsész diplomájával mit fog kezdeni, akkor ő is jött a tipikus BTK-s válasszal (ezt nem bántásból írom, de engem meglepett, hogy szinte mindegyik ilyesmit mondott): "Hát, tudod a nagy multiknak és mamutvállalatoknak nagy szükségük van ilyen emberekre." Mondanom sem kell, hogy a nagy multiból végül a McDonald's lett... Azt aláírom, hogy néhány multihoz tényleg kellenek bölcsész végzettségű emberek, csak ezek az emberek az alkalmazottak kb. 1%-át teszik ki, míg az egyetemek szó szerint ontják magukból a bölcsészeket.

Sőt, hogy tetézzem a dolgokat, sokkal jobb az olyan HR-es, aki ért az adott cég által végzett tevékenységhez, mert ő így a munkavállalókat olyan gyakorlati szempontok szerint tudja kiválasztani, hogy pl. mennyire ért valaki a cég által is alkalmazott műszerekhez/módszerekhez/protokollokhoz és 2 keresztkérdéssel ki tudja deríteni, hogy valaki a beírt munkatapasztalatot csak kamuzza-e. Nem pedig olyan hülyeségek alapján dönt, hogy a jelölt milyen egyenesen ül a széken, mennyire "trendi" a CV-je és hasonlók. Természetesen, ha pl. titkárnőket kell felvételiztetni, akkor egy "hagyományos" HR-es is jó...

A bérezés alapján pedig ne nettó összeg alapján hasonlítsd össze az országokat, hanem úgy, hogy az adott ország átlagkeresetéhez képest hogyan keres egy szakma. Például: Magyarországon egy kezdő orvos az átlagkereset (Mo-n nettó 130ezer Ft; amúgy nem tudom, hogy ez hogyan jött ki), alatt kap kézbe (90-120ezer), míg Nagy-Britanniában az ottani átlagkereset 3x-át kapja. (Ami nettó összeget tekintve 10-12x különbség)

2011. máj. 8. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Jó, igazad van persze, és hidd el, pont én szeretnék a legkevésbé multihoz menni, na csak eddig onnan kaptam egyedül normálisnak mondható ajánlatot. Nem konkrét "emberválogatásról" van szó, mert igazad van nyilván a szakmaiságot illetően, bár ehhez is azért én fenntartanám, hogy egy alap humán műveltség nem ártalmas, ha emberekkel dolgozik valaki, na de oké, igazad van alapjában.


Viszont nekem pl HR-igazgatói állást kínáltak, szóval nem rossz pozíció és nem rossz pénzért, és én aztán az életben nem találkoztam volna pl a jelentkezőkkel, inkább a nemzetközi kapcsolatokat kellett volna tartani (ill. a cég többi egységével) de aztán nem jött össze, amit nem is tudom, hogy bánjak-e vagy sem.


Mert azért nyilván nem véletlenül végeztem azt, amit (ja kérdezted, hát igen ritka szak az enyém: nyelvész, hispaniszta, spanyol nyelvtanár és pszichológia diplomák + persze angol felső nyelvvizsga van), és érthető, hogy elsősorban ezen a területen szeretnék elhelyezkedni, mert én azért az a ritkább fajta vagyok, aki szereti is a tanult területét és nem úgymond kényszerből, jobb híján ment bölcsész szakokra. Szívesen jártam én be mindig a gimibe is, amikor ott tanítottam, és én magam döbbentem le sok tanár hozzáállásán, na csak ez meg olyan állás, amiből mindent lehet, csak megélni nem.


Értem, amit mondasz, de én spanyoloknál voltam kint hosszabb időt, onnan tudok konkrét példákat, és hát bizony még az átlagkeresetnek is a többszörösét kereste egy középsikolai tanár (most hirtelen csak egy pincérét tudtam elő kapni), valamiért ott ezt abszolút megbecsülik. Spanyolország nem egy kiugróan drága ország, szóval az árakat tekintve pedig kifejezetten magas életszínvonalat tesz lehetővé ott egy ilyen fizetés. Nálunk meg ugye csak a hülyeség dől már jó ideje a különböző szabályzásokból, de lényeg, hogy megélni még mindig nem lehet abból a pénzből. Pedig esküszöm, jóval nehezebb dolga van egy magyar középiskolában a tanárnak, mint egy spanyolban vagy norvégban (itt is voltam még).


Szóval egyáltalán nincs arányban szinte semmivel, se nehézséggel, se életszínvonallal. És megismétlem, hogy tudom én jól, a kedves kollégák nagy részét ki lehetne szórni, olyan szinten alkalmatlanok, na de sajnos ennek is oka van persze.


Összességében azt mondanám, hogy a nagy Nyugaton egy bölcsész végzettség valamiért megbecsült dolog, nálunk meg ahogy mondtad, eleve olyan a hozzáállás, hogy majd jó lesz a McDonaldsba. Ez a nagyon szomorú. Nyilván van egy rakat gyengébb szak is, de azért vannak igen komoly bölcsész szakok is. Ezzel kapcsolatban az a személyes véleményem, hogy sajnos már lassan a bölcsészekhez sorolják a különböző főiskolák humán szakait is, és ez egy lényeges eleme annak, amiért egy kalap alá veszik a "semmit sem érő bölcsész diplomákat", pedig azért van különbség mondjuk egy tanítóképző főiskola és egy tudományegyetem színvonala között, nyilván aki benne volt/van, az tudja. De ha megfigyeled, a szándékos "eldebilitása" a területnek már jó ideje megy, na ez a Bologna meg aztán végképp betett, mert tulképpen még a különbség is elmosódik a kettő között. Bár ez tapasztalható a reál-képzésben is, mert itt már lassan mindenki mérnöknek nevezheti magát, ahogyan közgazdásznak is, holott régebben azért ez jelentett egy szintbeli különbséget. Ma meg mintha egy lenne és semmi jelentősége nem lenne annak, hogy egyetemi vagy főiskolai az a diploma. Most ezzel nem lenézem a főiskolai karokat, na de volt szerencsém ott tanítani egy ideig, és igen megrökönyödtem a színvonalon, mert előtte egyetemihez voltam szokva.


Na hát mindezt csak azért mondom, mert nem is csoda amit mondasz, hogy "ontják magukból" a nem sokat érő papírokat. Bizony, sok igazság van benne, csak ezzel el is vész a felsőoktatás és egyáltalán a diploma komolysága. Azért ilyet pl külföldön nem tapasztaltam. Nekünk ebben a nagy bolognai rendszerben még azt is sikerült lesüllyesztenünk, amit nyugaton baromira nem is akarnak szétszedni (lásd jó példa a pszichológia, ami egy vicc a mai formájában).


Jut eszembe, tudod te egy pszichológus milyen megbecsült megint csak a "nagy" Nyugaton? Nálunk meg ez a terület is amolyan semmilyenként kezelt, jóformán minimálbéres foglalkozás. Ez is miért van ? Nehogy azt hidd, hogy a magán praktizálás működik ... itt kezdődik a probléma, hogy a mai magyar átlag nem tud megfizetni még egy nagyon alacsony díjat se és kb luxusnak számít pszichológushoz járni, ami külföldön meg egy szinte "kötelező" heti programja egy fejlődésben levő fiatalnak. Szóval egyáltalán mentalitásbeli különbségek is okozzák ezt a nagy káoszt, és én már csak remélni tudom, hogy valamikor azért nálunk is megbecsült lesz egy komoly bölcsész végzettség, na de az nem most lesz.


Na jól kiírtam magam, de sztem ez a nagy igazság ....

2011. máj. 8. 12:22
 5/7 anonim ***** válasza:
mondjuk könyvkiadóba szerkesztőnek vagy lektornak?
2011. máj. 8. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Nem akarok gonosz lenni, meg megbántani, de szerintem egy kicsit lazábbra kellene venned a figurát. OK, hogy bölcsész vagy, de ez a körülményes mondatalakítás és fogalmazás...nekem nem nagyon tetszik...nem lehet, hogy azért nem kapsz olyan munkát, amit szeretnél, mert túl okosnak/okoskodónak akarsz tűnni?? A kitüntetéses diplomáiddal??? Lehet persze tényleg az vagy, de azt a munkaadók nem mindig szeretik, ha a munkavállaló náluk okosabb....Amúgy miért nem mész el fordítónak, tolmácsnak??

Én egy multinál vagyok, és van néhány bölcsész munkatársam, persze nyelvszakosok ők is, épp spanyol és portugál, hát a többségük bánja, hogy azt tanult...én is spanyolos vagyok, de én kinn, Spoban tanultam a nyelvet, és a főiskolán így legalább tudtam vmi hasznosat tanulni...Persze jó a nyelvészet, de ha nem tudod kihsználni, akkor semmire sem mész vele...még mindig nem értem miért nem válalsz fordítást, tolmácsolást?!?!

A pszichológiáról pedig annyit, hogy már annyian végeztek ezen a szakon, hogy tényleg csak a legjobbak (és nem a kitüntetésesek, hanem akik jól tudják a tanultakat alkalmazni) tudnak elhelyezkedni vele.

Egyébként már régóta megfigyelhető, hogy nem mindig az iskolában legjobban teljesítők tudnak a legjobban érvényesülni a világban!!!! Az iskola az egy dolog, a munka világa pedig egy tetljesen más dolog....

2011. máj. 10. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Igazad van, hogy két külön dolog, de nehogy azt hidd, hogy úgymond a jóknak előbb biztosítva van a munkalehetőség. Ez nem így megy. Mondjak erre konkrét példát? Ha kapcsolatrendszer van, akkor a diploma is feleslegessé válik, ezt olyan szinten is megcsinálják, hogy amiko rpl. tanítottam, a kedves igazgatónő előszeretettel vette fel tanárnak az érettségivel rendelkező rokonait (szóval semmi diploma!!!), és nehogy azt hidd, hogy valaki szóvá merte tenni! Aztán amikor valaki végre hivatalosan is panaszt tett az oktatási felkügyeletnél, akkor meg tudod mi lett a válasz? Megkaptuk, hogy nem tudnak mit tenni ez ellen, mert hiába jönnek ki ellenőrizni, megbüntetik az iskolát, az önkormányzat kifizeti, és minden megy tovább. Na puff, ennyit a diplomáról. Szóval nekem nagyon rossz tapasztalataim vannak arról, hogy mennyire negatív módon lehet felhasználni a kapcsolatokat.

Ja hát aztán multinál én is tanítottam nyelvet, de ha ott vagy, akkro pontosan tudod, mi megy ott. Szintén a kutyát nem érdekli, kinek milyen végzettsége van, és komolyságról nem lehet beszélni, hiszen nyelvórára a mérnök urak csak pihenni és relaxálni jöttek be, jóformán egy kávézgató óra volt. Persze mondhatnád, hogy engem ez miért érdekel, oké, valóban nem kéne, hogy izgasson, na csak ugyanakkor meg számon kérték olykor tesztekkel, hogy meddig haladtunk, és egyértelmű volt, hogy semeddig. Most mondjam azt, hogy nem egy hosszú távú és komoly munka? Na a fordítói kör meg nagyon zárt, ha így írsz, akkor nyilván még nem próbáltál bekerülni, de szóval kizárólag komoly protekcióval lehetséges csak. Én is kint szereztem 2 diplomát is, na ezeket meg persze nem fogadják el, pedig én tudom a legjobban, hogy jóval komolyabb volt a képzés, mint itthon azon a szakon, na de ez "mellékes".

Aztán meg a pszichológiát is kivesézhetem neked ... magánból nem lehet megélni, mert magyarországon nincs fizetőképes kereslet erre sajnos, holott önmagában kereslet nagyon is lenne, de a fizetőképesség már más kérdés. Állami helyre 110-ért persze el lehet menni .... Na hát az jön ki, hogy túl finnyás vagyok, pedig ezek csak a tapasztalataim, azért annyira kezdő fiatal nem vagyok már, hogy ne látnám át ezeket a dolgokat, és most mondjam azt, hogy egy középiskolai 80 ezres tanítás abszolút nem elégít ki, na nem mintha lenne rá kereslet. A multis oktatás anyagilag nem rossz persze, de az is csak időszakos, arra komolyan építeni nem lehet.

Amúgy írok üzenetet, mert van némi hasonlóság köztünk (utolsó).

2011. máj. 11. 07:58

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!