Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Ha már annyira kikészített a...

Ha már annyira kikészített a főnököm, hogy nem bírom idegekkel, megtehetem -e azt, hogy azonnal bármelyik percben felmondok és elmegyek haza? Vagy milyen lehetőségek vannak? Fontos! Előre is k0szi!

Figyelt kérdés
2011. máj. 2. 11:43
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Van olyan, hogy rendkívüli felmondás, de annak komoly okai vannak, a "főnököm tönkretesz" kicsit kevés.
2011. máj. 2. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
igen, és ha azt is hozzáteszem, hogy van egy másik hely ahol 2 nap után munkába kellene állni, különben találnak mást? A lényeg az, hogy meg lehet e tenni?
2011. máj. 2. 12:00
 3/8 A kérdező kommentje:
mondjuk ezzel a kérdéssel sztem nem vagyok 1edül, vannak biztos mások is akik percről percre dolgoznak, és úgy vannak vele, hogy bármelyik pill-ban elszakadhat a cérna:S
2011. máj. 2. 12:02
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Nem. A rendkívüli felmondásnak megvannak a szabályai. A 2 nap múlva kezdenék máshol szintén nem indok. Megpróbálhatod, de azzal legyél tisztába, hogy a főnököd beperelhet és a jog mellette fog állni. A veszteséged pedig pár havi munkabéred lesz, amit neked kell a volt munkáltatód számára kifizetni. Jobban járnál egy közös megegyezéssel.
2011. máj. 2. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

A rendkívüli felmondásra csak akkor kerülhet sor, ha valamilyen lényeges kötelezettségszegés történik, vagy olyan súlyos magatartást tanúsít valamelyik fél (a munkavállaló vagy a munkáltató), hogy az már nem tolerálható, és nem várható el a másik féltől, hogy tovább folytassa ezt a jogviszonyt.


Rendkívüli felmondás okai


A Munka Törvénykönyve nem határozza meg a rendkívüli felmondási okokat. Kimondja, hogy a munkáltató, illetve a munkavállaló a munkaviszonyt rendkívüli felmondással megszüntetheti, ha a másik fél


1. a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi, vagy


2. egyébként olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi.

A kötelezettségszegésnek tehát egyszerre kell lényegesnek, illetve jelentős mértékűnek lennie, továbbá szükséges az is, hogy a munkavállaló, illetve a munkáltató szándékosan vagy súlyos gondatlansággal járjon el.


A rendkívüli felmondás jogának gyakorlása


A rendkívüli felmondás súlyos jogkövetkezmény, amellyel sem a munkáltató, sem pedig a munkavállaló nem élhet korlátlan ideig. A rendkívüli felmondás kizárólag az azt megalapozó okról való tudomásszerzéstől számított 15 napon belül (szubjektív határidő), legfeljebb azonban az ok bekövetkeztétől számított 1 éven belül – bűncselekmény elkövetése esetén a büntethetőség elévüléséig – (objektív határidő) gyakorolható. Vezető állású munkavállaló esetén az objektív határidő nem 1, hanem 3 év.


Rendkívüli felmondás írásba foglalása


A munkaviszony rendkívüli felmondással történő megszüntetése esetén - a munkaviszony megszüntetésének egyéb módjaihoz hasonlóan – az Munka Törvénykönyve írásbeliséget kíván, így az erre irányuló, indokolást is tartalmazó nyilatkozatot - annak érvényessége érdekében - minden esetben írásba kell foglalni. A rendkívüli felmondás szünteti meg azonnali hatállyal a munkaviszonyt, anélkül, hogy ahhoz a másik fél hozzájárulására szükség lenne. Ha – akár a munkáltató, akár a munkavállaló –, a munkaviszony rendkívüli felmondással történő megszüntetésére irányuló akaratát tartalmazó nyilatkozatát megtette, úgy annak egyoldalú visszavonására már nincs lehetősége. A visszavonáshoz a másik fél kifejezett és egyértelmű – írásba foglalt – hozzájárulása szükséges.


A munkavállalói rendkívüli felmondás jogkövetkezményei


A munkavállaló rendkívüli felmondása esetén a munkáltató kötelezettségszegő magatartása valósul meg, aminek következtében kényszerül a munkavállaló a munkaviszonyát felmondani. A munkavállaló rendkívüli felmondása a munkaviszonyt a munkáltató hozzájárulása nélkül megszünteti. Jogszerű munkavállalói rendkívüli felmondás esetén a munkavállaló nem kerülhet hátrányos helyzetbe, és így az Munka Törvénykönyvében felsorolt juttatások maradéktalanul megilletik.


Ha a munkáltató a munkavállaló rendkívüli felmondásának indokát nem fogadja el, illetőleg annak jogszerűségét más okból vitatja, a munkavállaló csak úgy részesülhet a rendkívüli felmondáshoz kapcsolódó jogkövet kezményekben, ha pert indít, és bíróság előtt bizonyítja a rendkívüli felmondás jogszerűségét. Amennyiben a munkavállaló a munkáltató ellen pert indít, a keresetindításának nincs halasztó hatálya a végrehajtásra, vagyis a rendkívüli felmondással élő munkavállaló munkajogi státusa nem marad esetleg hosszú ideig függő helyzetben. Ezáltal megnyílik a lehetőség arra, hogy például a jogvita (per) alatt is részesülhessen munkanélküli-ellátásában. Ha a határozatlan idejű munkaviszonyt a munkavállaló szünteti meg rendkívüli felmondással, a munkáltató – a munkavállaló elmaradt bérén és egyéb járandóságain túlmenően – köteles annyi időre járó átlagkeresetet a munkavállaló részére kifizetni, amennyi a munkáltató rendes felmondása esetén neki járna, továbbá megfelelően alkalmazni kell a végkielégítés szabályait is. Mindezek mellett a munkavállaló követelheti a felmerült kárának megtérítését is. Határozott idejű munkaviszony munkavállalói rendkívüli felmondással történő jogszerű megszüntetése esetén a munkáltató kötelessége, hogy a munkavállaló választása szerint elmaradt munkabért és kártérítést, vagy a le nem töltött időre járó átlagkeresetet fizessen a munkavállaló részére (BH 1996/452.). „Kártérítés” címén a munkavállaló a tényleges kárt, az elmaradt vagyoni előnyt és – a perköltségben megtérülő költségeket ide nem értve – mindazokat a költségeket igényelheti, amelyek az őt ért vagyoni és nem vagyoni hátrány csökkentéséhez vagy kiküszöböléséhez szükségesek.

2011. máj. 2. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 alfonz64 ***** válasza:
100%

SZERINTEM közös megegyezéssel bármikor felmondhatsz ha normális a főnököd.

Vagy nézd meg a szerződést mert van olyan is ha nem mész be az a munkaviszony megszűnését vonja maga után :)

2011. máj. 3. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Na ez is jónak tűnik, de ezt minden egyéb pereskedés nélkül vajon véghez lehet vinni?
2011. máj. 4. 08:22
 8/8 anonim ***** válasza:

Alfonz66!


Ne javasolj már neki ilyet, hogy ne menjen be. Az a munkamegszüntetés munkáltatói rendkívüli felmondásnak számít, ami azzal jár, hogy a munkáltató kérheti a kárának megtérítését, elmaradt hasznát, mindemellett ha elveszíteni a kinézett munkahelyét, 90 napig nem jogosult munkanélküli ellátásra sem.

2011. máj. 4. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!