Munkaszerződés - Kártérítés. Érheti-e hátrány a munkavállalót? Ha igen, hogyan orvosolható?
2006-ban létrejött egy munkaszerződés a munkáltatómmal. Ebben van egy olyan pont, amit már a mai fejjel egy kicsit másképp látok. A napokban várható, hogy munkaszerződést módosít a munkáltatóm. Kíváncsi vagyok a véleményetekre, valamint arra, hogy lehet orvosolni a fennálló problémát. Valamint ha marad a jelenlegi fejezet, érhet-e valami hátrány, illetve évek múlva felléphetnek-e jogosulatlan követeléssel irányomban?
Idézet a szerződésből:
----------------------------------------------------
„A Munkavállaló kötelezi magát arra, hogy a munkáltatónál meglévő munkaviszonyának munkavállalói rendes felmondással történő megszüntetését követően - kivéve, ha erre jogszabály feljogosítja - nem tanúsít olyan magatartást, amellyel a munkáltató jogos gazdasági érdekeit veszélyeztetné.
E tekintetben különösen:
- A munkáltatóval azonos vagy hasonló tevékenységet egyéni vagy társas vállalkozás keretében csak a munkáltatói jogkör gyakorlójának előzetes hozzájárulásával végezhet.
- Saját maga, vagy közeli hozzátartozója hasonló tevékenységet folytató jogi személy vagy jogi személyiség nélküli gazdasági társaság tagja csak a munkáltató előzetes hozzájárulásával válhat.
- A munkáltató üzleti partnereinél nem folytathat a munkáltató gazdasági érdekeit sértő tevékenységet, sem ő, sem közeli hozzátartozója
- A munkáltató üzleti, üzemi, szakmai titkait köteles megőrizni, azokat egyéni vagy társas vállalkozás keretében, még a munkáltatótól kapott tevékenységi engedély esetén sem használhatja fel, sem ő, sem közeli hozzátartozója
- A munkáltatóval kapcsolatosan, kívülálló személynek a munkáltatói jogkör gyakorlójának előzetes engedélye nélkül, semmiféle tájékoztatást, felvilágosítást nem adhat, sem ő, sem közeli hozzátartozója.
A munkavállaló nyilatkozik, hogy e kötelezettség a munkaviszony fentiek szerinti megszüntetése időpontjában kezdődik és három éven keresztül terheli. E kötelezettség ellenértékeként a munkáltató a munkavállaló részére - a munkabér részét képező - havi 10.000.- Ft-ot fizet meg.
Felek kikötik, hogy jelen pontban foglaltak megszegése esetén Munkavállaló egyszeri 10.000.000,- Forint, azaz ( tízmillió forint) kártérítés címén történő megfizetésére kötelezi magát, mely kártérítés összegét nem vitatja.
----------------------------------------------------
Köszönöm a válaszokat.
Szia!
Hallottam már ilyen szerződésről.
A végzettségétől függ, hogy éri-e hátrány a munkavállalót. Pl. ha építészmérnök valaki, akkor nehezen tudom elképzelni, hogy olyan helyen tud elhelyezkedni, ahol ne hasonló tevékenységet végezne.
Orvosolni már nem nagyon tudod, hiszen aláírtad. Ami azért érdekes: az elején az van benne, hogy a munkavállaló rendes felmondása esetén áll ez fenn, mi van akkor, ha nem te mondasz fel, hanem pl. közös megegyezés, vagy netalántán ők rúgnak ki??? Ha tervezed a felmondást, előtte szerintem nézesd meg munkajogásszal.
Ami számomra problémás. Nincs meghatározva, hogy milyen időtartamra kapja ezt a 10000 Ft-ot havonta?
A másik probléma, hogy az ilyen kikötés semmis.
Az MT nem engedi az ilyen "biankó" dolgokat.
Nem ismert az okozott kár összege ha eljár a szája. Okoz 100000 Ft kárt és bevállal 10 milliót gondolkodás nélkül.
Jelentős aránytalanság van, továbbá a munkavállaló előre lemond a jogorvoslatról, amit az MT nem enged.
Ezt a szerződést nyugodtan alá lehet írni, több rendelkezése semmis!!!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!