Milyen közjegyzőjelöltnek lenni?
Diploma után milyen fizetésre lehet számítani Budapesten?
Milyen munkái vannak?
Mennyire stresszes és húzós?
Köszönöm.
A közjegyzők fizetése Budapesten általában elég magas, főleg tapasztalattal. Kezdő közjegyzőként, friss diplomával, éves szinten nagyjából bruttó 5-10 millió forint közötti fizetéssel lehet számolni. Ahogy tapasztalatot szerzel, ez az összeg jelentősen növekedhet, különösen, ha saját irodát nyitsz vagy nagyobb ügyfelekkel dolgozol együtt. Egy jól bejáratott közjegyzői iroda tulajdonosaként akár bruttó 20-30 millió forint feletti éves bevétel is elérhető.
Okiratok hitelesítése: Például végrendeletek, szerződések, nyilatkozatok hivatalos hitelesítése.
Hagyatéki eljárások levezetése: A közjegyzők vezetik le a hagyatéki eljárásokat, így meghatározó szerepük van az örökléssel kapcsolatos ügyekben.Kötelezettségvállalások és nyilatkozatok hitelesítése: Például pénzügyi szerződések, adásvételi szerződések.
Tanúsítványok kiállítása: Bármilyen jogi érvényességhez szükséges tanúsítvány készítése.Előzetes bizonyítás és jogi tanácsadás: Bizonyos jogi kérdésekben tanácsot adhat, bár ez nem minden esetben a fő feladata.
Stresszes lehet: Közjegyzőként felelősségteljes munkát végzel, amely jogi szempontból is nagy pontosságot és precizitást igényel. A hibák elkerülése kulcsfontosságú, mivel a közjegyzői aktusok jogi következményekkel járhatnak. Emellett a nagy mennyiségű adminisztráció, határidők és az ügyfelekkel való kapcsolattartás okozhat nyomást.
Időnként húzós a munkaidő: Bár általában a közjegyzőknek fix munkaidejük van, bonyolult ügyek vagy hirtelen érkező határidős feladatok miatt előfordulhatnak hosszabb napok is.Összességében a közjegyzői munka stabil és anyagilag jövedelmező karrier lehet, de komoly szakmai felelősséggel és stresszel jár, különösen nagyobb városokban, mint Budapest.
#1 közjegyzővé kihalásos alapon lehet válni, ez nem így van hogy az akarsz lenni aztán sikerül és dől a pénz
El lehet menni mellé gyakornokoskodni nem túl sok pénzért, de akinek nincs hátszele az itt meg is áll.
#3 ne. Jogászoknál egyébként is ritka a 4 napos munkahét, max a már befutott millimos ügyvédeknél játszik.
Ha négy napos munkahetet szeretnél akkor ne a jogi pályát válaszd. Itt túlóra lesz rengeteg helyette.
Ügyvédként simán lehet négy napos munkahét, helyzettől függően akár kevesebb is, csak akkor vélhetően kisebb jövedelemmel kell számolni. Én ügyvédként van hogy hetekig alig csinálok valamit, de mondjuk nem is túl nagy a bevételem.
A közjegyző ilyen szempontból kevésbé szabad, "hivatalszerűbb" a működése mint egy ügyvédnek (főleg mert kevesebb van belőlük). Egyszer beszéltem közjegyzőjelölttel, ő konkrétan a közjegyző fia volt, egy iratot mentem be hitelesíttetni, és a bemutatkozás után rögtön elkezdte mondani hogy mennyire unalmas ez a meló, mert folyton csak fénymásolgatnia kell. Szóval lehetnek monoton részei ennek a munkának (pl. az okiratfelolvasás is ilyen lehet), de a nőket ez vélhetően kevésbé zavarja.
Fizetés: a közjegyzői tv. szerint "közjegyzőjelölt és a közjegyzőhelyettes munkabérét a bírósági fogalmazó, illetve a bírósági titkár illetményére is figyelemmel kell megállapítani." Ez a "figyelemmel" azért kissé rejtelmes, számomra nem derül ki belőle, hogy most akkor minimum annyinak kell lennie, vagy elég, ha csak nem sokkal van lemaradva tőle.
"Ez a "figyelemmel" azért kissé rejtelmes, számomra nem derül ki belőle, hogy most akkor minimum annyinak kell lennie, vagy elég, ha csak nem sokkal van lemaradva tőle."
Ezért megy hozzád, ügyvédhez az átlagember, hogy elmagyarázd neki, mit jelent. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!