Mit gondoltok, az IT-ban vagy a pénzügyi szektorban lehet hosszútávon magasabb fizetést elérni?
A KSH adatai szerint 2024-ben a pénzügyi szolgáltatások területén levő átlagbér magasabb volt, mint az IT szektorban. Link:
Mindkét oldalról vannak ismerőseim, és junior, medior szinteken mindig picit, vagy akár bőven magasabb a fizetés IT területen, ráadásul jóval kedvezőbb munkakörnyezet és munka feltételek társulnak hozzájuk.
Viszont családi ismerősök révén vannak információim banki középvezetőkről, managerekről, tanácsadókról akik 1.5-3 milliós juttatást simán megkeresnek.
Érdekelne a tapasztalatotok, hogy ha az ember eltölt a pályán 10+ évet, jó szakember, akkor végül melyik karriernek nagyobb a "kifutása"?
Én azt látom, hogy ha valaki jó IT-s akkor már nagyon korán tud nagyon jól keresni, amit csak akkor előz le a gazdasági/pénzügyi karrier, ha végül vezetővé válik az ember és később a jóval magasabb fizu behozza a korábbi lemaradást az IT-val szemben.
IT-n belül nem a codecool-os bölcsészből átképzett webeseket értjük, hanem valódi fejlesztésre alkalmas szoftver mérnököket, architecteket, data scientist-eket, tech leadeket, stb.
Pénzügyesek között pedig nem az SSC-k kiszolgáló személyzetét, hanem quantokat, modellezőket, riskeseket, M&A és befektetési szakmában dolgozókat, kontrolling vezetőket, tanácsadókat, stratégákat értjük.
1# A legtöbb esetben saját vállalkozásnál azért dolgozol napi 10-12 órát, hogy össze tudj maganak szedni egy bénább ITsnak a fizetését és akkor már amúgy viszonylag "sikeres" vállalkozó vagy.
Az IT egy biztos keresetet ad minimális munkáért.
A mai napom leírása.:
Kb 8:30-kor keltem. 9 fele felnyitottam a laptopomat, kávéztam, reggeliztem és kerestem egy podcastet, amit tudok hallgatni és már kb 10:00 óra lett. A napi standupban beszéltem 2-3 percet, aztán neki láttam a munkának.
Nem voltam valami produktív és kb 12:00-kor elmentem egy 1 órás ebédszünetre. Azt követően picit dolgoztam. Kijött a "The Boys" legújabb része, így azt is megnéztem és picit mosogattam is, így kb 16:50-kor abba hagytam a munkámat.
Ez egy low effort nap volt, de többnyire ilyenek a munkanapjaim. Olyan is volt, hogy nem voltam kipihent munka közben és elaludtam 1-2 órára.
Közben az az érdekes, hogy abszolút nem egy gyűjtő multiban dolgozom, ahol nincsenek elvárások, sőt sokszor pörgés van nálunk, de ha elég jó vagy a munkádban, akkor viszonylag kicsi energiabefektetéssel jól tudsz teljesíteni. Most is magamra vettem egy olyan feladatot, amin a becslés 3 nap, de szerintem 4-5 óra alatt lazán meg lesz, így abszolút nem vészes, ha holnap csak annyit dolgozom. Még úgy is nagyon produktívnak tűnök.
Performance review-kon mindig nagyon jó visszajelzéseket kaptam eddig. Soha sem jött fel, hogy bármit is lassan vagy nem megfelelően csináltam volna.
Magasabb pénzügyi pozíciókról nem tudok hitelesen beszélni, de kétlem, hogy ilyen laza.
Meg nekem mindig ott van a lehetőség arra, hogy külföldre kimenjek dolgozni vagy itthonról dolgozzak be külföldi cégnek, persze olyan fizetésért. Hallottam, hogy így jó páran nettó 4 millió körül is keresnek. Persze az itthoni magasabb senioritású bérek sem annyira rosszak szerintem.
1# Vállalkozást indítani azért nem olyan egyszerű, és úgy baromi nehéz is összemérni, egyébként egyetértek.
2# Jól hangzik amit leírtál, tökéletes munkanap a tied :D Az, hogy azt írod az IT-ról, hogy "biztos kereset minimális munkáért" azért úgy gondolom egy picit ferdítés. Az IT igenis nehéz, komoly szellemi munka, amit nem tud csak úgy akárki megtanulni, még akkor sem ha egyébként szerintem elég okos. Valakinek vagy rááll az agya, vagy nem. IT-sok maguk is mondják, hogy egyébként a tényleg kiemelkedő, magas színvonalú munkát végző IT-sból kevés van a piacon.
3# Dolgozott egy volt szaktársam bankban treasury-n, akkor juniorként sem számított már rossznak az alapbére sok évvel ezelőtt, a bónuszával pedig majdnem megduplázta azt. Tudom, hogy kiemelt terület, van róla tényadatom, hogy banki treasury nem fizet rosszul, a MOL treasuryről is jókat mondanak, de én az általad említett 50-100 milliós bónuszokról nem hallottam. Itt mi és ki számít krémnek illetve hogyan lehet ezt elérni? Szinte semmi infom erről, de érdekelne, hogy mit tudsz róla.
Penzugy MO-n felulrol elegge korlatos, itthon egyszeruen borzaszto szuk lehetosegeid vannak, ha pl quant akarsz lenni vagy trader vagy market risk specialista. Nyilvan ha valami ssc-ben az AP konyvelessel megelegszel az mas, de ugy erzem, a kerdes nem erre vonatkozik.
Az ITban lenyegesen tobb opcio van, raadasul itt meg bejon az is, hogy az ITn belul specializalodhatsz a finance domainre, aminek azert van piaca, meg ezzel ha nagyon pro vagy le lehet halaszni kulfoldi contract melokat is.
4# 2-es vagyok.
Az indulás nehéz. Én Mérnökinformatikus képzésen tanultaltam és az egyetem alatt diákmunkában dolgoztam és az utolsó félév alatt már főállásban. (Picit csúsztam, így kevés tantárgyam volt már akkor)
Ez óriási szenvedés volt.
Akkor kezd el könnyű lenni az ITban bármilyen munka, amikor megvan a tapasztalatod, hogy felvegyenek bárhova és a tudásod, hogy a munkádat könnyen elvégezd.
Gyakornok/junior poziban még eléggé stresszel az ember és annyi új dologgal találkozik, hogy sokszor megkérdőjelezi, hogy képes-e a munka elvégzésére, de tapasztalattal, amikor már az ujjadból rázod ki a dolgokat, akkor jönnek az olyan munkanapok, amiket leírtam.
Ez nem jelenti azt, hogy nincsenek kihívások a munkámban és hogy olyankor nem vagyok produktív vagy proaktív, de a munkám 90%-ban olyan dolgokból áll, amik számomra eléggé triviálisak. Persze ehhez kell pár év tapasztalat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!