Egy pályakezdő CNC programozói végzettséggel, 2 év gyakorlati tapasztalattal rendelkező egyén, milyen fizetésre számíthat (itthon)?
Nagyon cég függő
Kb bruttó 2000-3000 forint/óra között valahol
Pontosan olyanra, amilyet kialkuszik magának.
A versenyszférában a fizetés nagysága MINDIG két féltől függ. Részben attól, aki adja, de főleg attól, aki kapja.
Magyar fizetésekre ezt találtam:
CNC gépbeállító 427 813 - 863 694 Ft.
CNC programozó 438 502 - 933 107 Ft.
Vagy tanulj németül, ha legalább alap/egyszerű társalgási szintre kerülsz (intenzív tanulással hetek alatt elérheted), irány Németország, sok CNC-st keresnek, most nem ritka a 3000 eur nettó fizetés, néhol emellé még szállást is adnak. Az önéletrajzodba nyugodtan beleírhatod a 2 év gyakorlatot.
Na akkor tegyük tisztába: 0 év gyakorlati tapasztalattal. Mert amit az iskolában csináltatok az nem sokat ér valós, ipari körülmények között. Tisztelet a kivételnek, ha Te valami kiemelkedően jó suliba jártál, ahol a tanárnak több évtizedes versenyszférában szerzett forgácsolói munkatapasztalata van és ezt hajlandó is volt átadni nektek.
Általában nem ez a helyzet a magyar szakközépiskolákban....
CNC "programozónak" sehova nem fognak felvenni, szóval, betanított CNC gépkezelő fizetésre számíthatsz az első kb 2-3 évben, amennyiben hajlandó vagy váltott műszakos munkát vállalni, azzal kb bruttó 450-500-at tudsz majd keresni maximum.
8: Részben igazad van, a gyakorlati tapasztalat is fontos.
Nekem a második szakmám szoftverfejlesztő. Így írom, hogy ne tegyünk úgy, mintha egy CNC program megírása nagy tudomány lenne. Bármely programnyelvhez képest villámgyorsan és jól elsajátítható a G kódos programozás. Tudom miről írok, mert van közöm a CNC-hez is. Van összehasonlítási alapom.
A kulcs itt valóban a technológiai tudás. Ha pedig a szükséges technológiai tudást nem kapta meg szakközépiskolában, vagy korábbi OKJ tanfolyamon, akkor eleve hogyan létezhet az a szakközép, vagy egyéb oktatási intézmény, ahol oktatták és hogyan kaphatott igazolást arról, hogy sikeresen elvégezte? Ha elvégezte, akkor már csak van elég tudása.
A gond az, hogy sok munkaadó diszkriminál. Mert azt gondolják, ha nincs 2-3 év tapasztalata, vagy van de nem friss, akkor biztos hülye. De hogyan legyen neki tapasztalata, ha nem tud szerezni, mert nem veszik fel?
Ugyan az álláshirdetésekben van olyan, hogy gépkezelő, de ezek többségénél azt jelenti, hogy elvárják, a programot is ő írja (ahol nem neki kell megírnia nulláról, ott is módosítson a programon szükség szerint). Programoznia G kódos rendszerben mindenképpen kell tudni és valószínűleg tud is. A technológiai alapokat is biztos, hogy ismeri.
Itt jön a képbe az, hogy az embereknek a 90 százaléka szépít, nagyít az önéletrajzában. Mert a munkaadó úgyis a teljes csomagot akarja, tapasztalati évekkel.
Akkor már miért ne írhatná a letöltött kötelező gyakorlati idejét munkatapasztalatnak? A többi álláskereső is ezt teszi és boldogul. Szépen odaírják a cég nevét, ahol gyakorlaton voltak és az éveket. Ha ő nem teszi szintén ezt, akkor hátrányba kerül. Az elején csinál majd pár selejtet. Azért nem nagy dolog, mert egyrészt a gyártó cég is számol egy selejt mennyiséggel, másrészt láttam már valódi sok év tapasztalattal is embereket, "nagy szakikat", akik ontották a selejteket és a német tulaj nem győzte mondogatni, hogy Scheiß.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!