Hogyan tudok 18 évesen diákmunkázni?
"Nem értem hogyan kell, a diákszervezet meg nem tudom micsoda."
Diákszövetkezet egy szervezet, ami összehozza a munkáltatókat a dolgozó vágyó diákokkal. Vedd úgy, hogy közvetítő szerepet tölt be.
Annak a tanulónak a munkabéréből, aki diákszövetkezeten keresztül vállal munkát, nem vonnak társadalombiztosítási járulékot, 25 év alatt pedig SZJA kedvezmény illet meg benneteket bizonyos havi bruttó bér alatt, tehát valószínűleg azt sem fognak vonni tőled. Tehát diákszövetkezeten keresztüli munkavállalás esetén úgymond többet tudsz keresni, mintha diákszövetkezetet kihagyva próbálsz dolgozni. Azt is lehet. Magad keresel nyári munkát és dolgozol valahol. Diákszövetkezet kihagyásával.
Ilyen esetben vonnak 18,5 % járulékot a bruttó béredből, tehát kisebb összegű lesz a nettó béred mint annak, akinek ugyanannyi a bruttója, de diákszövetkezeten keresztül foglalkoztatják a szünidőben.
"Milyen lépések kellenek?"
Keresni kell olyan vállalkozásokat, akik szívesen foglalkoztatnak a nyári szünidőben. Vagy önállóan keresel ilyet, vagy regisztrálsz egy diákszövetkezethez, akik megteszik ezt helyetted.
A fiam tavaly diákszövetkezeten kívül vállalt munkát, mert egy ismerősömnek van cége, akihez beajánlottam. Nyáron végig dolgozhatott ott. Alapanyagokkal kellett kiszolgálnia a szakembereket (hozd ide, tedd oda, fogd meg), valamint söprögetni a műhelyt és a telephelyet, meglocsolni a virágokat.
Mivel tőle vontak járulékot is, ezért neki ez az időszak a nyugdíjához szolgálati időnek fog számítani.
Ha már elmúltál 18 éves (a korhatárt egyébként úgy tudom, egy ideje már levitték 16-ra), akkor már nem muszáj diákmunkát keresned, ez csak egy lehetőség számodra, de míg a fiatalabbak nem tehetik, te nyugodtan kereshetsz bármilyen felnőtt munkát is, mivel jogilag az életkorod miatt már felnőtt munkavállalónak minősülsz.
A munkáltatóval meg majd megegyeztek az időbeosztásban és a fizetésben, ahogy abban is, hogy ha esetleg te csak a nyári szünetben tudsz/akarsz dolgozni, vagy akár abban is megállapodhattok, hogy iskola időben is legfeljebb más időbeosztással, kisebb mennyiségben tudsz csak dolgozni.
A diákmunka kimondottan arra vonatkozik, hogy egyrészt a felnőtt munkavállalás korhatára előtt is (azt hiszem, 14 éves kortól) vállalhatnak a diákok munkát, másrészt kedvezőbb az adózása/adminisztrálása is valamivel. Nem kell a diákmunkások után nyugdíj járulékot fizetni, csak a személyi jövedelem adót, viszont cserébe nem is számít bele a nyugdíj alapba. Ezek miatt a kedvezmények miatt szükséges a diákmunkához az érvényes tanulói jogviszony igazolása. Attól, hogy nyáron nincs iskola, a tanulói jogviszony a tanév elejétől a következő tanév elejéig érvényes, így nyáron is ugyanúgy igénybe tudod venni a diákoknak járó összes kedvezményt.
A diákoknak azért előnyös a diákmunka szövetkezeten keresztül munkát találni, mert ők a szövetkezettel szerződnek, a szövetkezet meg rugalmasan tudja kezelni, hogy mikor hova küldik a diákokat dolgozni. A cégeknek meg azért kedvező megoldás a diákmunka szövetkezetektől szerezni a munkaerőt, mert nem nekik kell foglalkozni az emberek toborzásával, válogatásával, adminisztrációval, ők csak megmondják mikor hova mennyi ember kell és a szövetkezet intézi a többit.
Hasonlóan a diákmunka szövetkezetekhez, felnőttek számára is léteznek munkaerő kölcsönző/közvetítő cégek, akik ugyanazokkal az előnyökkel közvetítenek dolgozókat a cégeknek, csak mivel itt nem diákok dolgoznak, a diákokra vonatkozó adózási kedvezményeket nem tudják érvényesíteni.
Az az előnye viszont meg van a munkaerő kölcsönző/köztvetítő cégeknek is, hogy a dolgozó nem a konkrét cégnek lesz alkalmazottja, hanem a közvetítő céggel szerződik, az ő alkalmazottjuk és ők intézik, hogy mikor hova kell menni dolgozni. Ez biztos munkaerő mennyiség a cégnek, rugalmas munkavégzési lehetőség a dolgozónak. Lényegében a munkaerő kölcsönző cég ugyanolyan, mint egy diákszövetkezet, csak felnőtteknek.
Viszont ezek általában kevésbé komoly és jól fizető munkák szoktak lenni, pont azért, mert a cég csak darabszámra kap embert, azok tudása, képességei bizonytalanok, mindig más embert kapnak, azoknak mindig meg kell mondani, hogy épp mit és hogyan kell csinálniuk. Ez bizonyos alacsony szintű munkáknál elmegy, de komoly munkát nem lehet ilyen módon szervezni.
Ha komolyabb, nem csak lóti-futi, kisegítő munkát akarsz végezni, vagy jobban akarsz keresni, akkor érdemesebb közvetlenül a cégeknél elhelyezkedni és az ő alkalmazottjukká válni. Ezzel elveszik a rugalmasság, hogy mindig máshol dolgozol, szinte akkor dolgozol, amikor te tudsz, nem amikor nekik kell a munkád. Viszont cserébe nagyobb az állandóság, több lehetőséget ad betanulni, beleszokni egy adott munkába, jobban elmélyedni benne, ahonnan idővel tovább is tudsz lépni magasabb fizetési kategóriába.
"A diákmunka kimondottan arra vonatkozik, hogy egyrészt a felnőtt munkavállalás korhatára előtt is (azt hiszem, 14 éves kortól) vállalhatnak a diákok munkát,"
Munkaviszonyt 16. életév betöltésétől lehet létesíteni.
Nappali hallgatói jogviszonnyal rendelkező tanuló már a 15. életéve betöltésétől foglalkoztatható, DE KIZÁRÓLAG A SZÜNIDŐBEN! Ezt azonosítják a diákmunkával.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!