2 hónap után felmondhatok egy munkahelyen?
Ha nem diákszövetkezeten keresztül foglalkoztatnak, akkor a munkáltató közvetlenül köt veled egy munkaviszonyra vonatkozó szerződést (munkaszerződés).
A szerződés felmondásával kapcsolatban az az irányadó, ami a szerződésben benne van. Ha külön nem térnek ki rá, akkor a Munka Törvénykönyvében (MT) foglaltaknak kell eleget tenni.
Sokan említik azt a bizonyos próbaidőt. Próbaidőt kiköthet a két fél. Ebből fakadóan ez nem egy kötelező eleme a munkaviszonynak. Tehát csak akkor van, ha a munkaszerződésben külön kikötöttek próbaidőt. A próbaidő lényege az, hogy alatta bármelyik fél mindenféle következmény nélkül, és indoklási kötelezettség nélkül a munkaviszonyt felmondhatja. A felmondás napja lesz a munkaviszony utolsó napja is, tehát a munkaviszony még aznap megszűnik.
Ha nincs próbaidő kikötve a szerződésben, akkor egy felmondás esetén nem szűnik meg aznap a munkaviszony, hanem csak a felmondási idő elteltével. Ez a felmondási idő dolgozói felmondás esetén alapból 30 nap (MT), de a munkaszerződésben ennél hosszabb időben is megállapodhat a két fél, akkor a munkaszerződésben írottak a mérvadóak. A felmondási idő lényege, hogy a munkáltató tudjon helyetted másik dolgozót találni, vagy betanítani. Ha nem sikerül neki, akkor az az ő problémája.
A felmondási idő tulajdonképpen előrevetíti a munkaviszony végét, mivel annak utolsó napjával a munkaviszony megszűnik, mindegy, hogy mi történt a felmondási idő alatt. Ha a felmondási időt napban határozták meg és nem hónapban, akkor naptári napban számoljuk!
Tehát ha te tudod, hogy mondjuk 60 nap a felmondási időd, és szeptember 01-jén már nem akarsz munkaviszonyban állni a munkáltatónál, akkor július 02-án írásban át kell adnod a felmondásod a munkáltatónak. Ugyanis ebben az esetben telik le a 60 nap felmondási időd augusztus 31-én. A felmondási idő a felmondás közlését (írásban történő átadását) követő napon indul el! Tehát ebben az esetben július 03-ával indul az első nap, és augusztus 31. lesz annak utolsó napja.
A fenti szabályozás a HATÁROZATLAN időre kötött munkaviszonyra igaz.
HATÁROZOTT időre kötött munkaviszonyt nem olyan egyszerű felmondani (indoklási kötelezettség van, ami csak olyan ok lehet, amit az MT nevesít), viszont a határozott idő elteltével a munkaviszony automatikusan megszűnik, nem kell külön felmondani azt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!