Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Milyen jövőbiztos szakmák...

Milyen jövőbiztos szakmák léteznek? Olyanokra gondolok, amikkel biztos megélhetése lehet egy embernek mondjuk 50 év múlva, amikor az AI meg multi vállalatok átvesznek kb mindent.

Figyelt kérdés

Tekintve, hogy mennyit fejlődött pl az OpenAI text to video eszköze mindössze egy év alatt, nem messzemenő, elrugaszkodott elgondolás az, hogy ez a filmipart is alapvetően meg fogja változtatni. Azaz nem lesz szükség színészekre, operatőrökre, kamerákra, vágókra, de még forgatókönyvírókra sem, mert algoritmusok alapján amelyek már most is jobban ismernek minket, mi mi saját magunkat simán írnak pár éven belül egy egész forgatókönyvet, ami alapján elkészíti "Sora" a filmet.


Hazai webshopoknak sem látok sok jövőt, hacsak nem valami nagyon különlegeset, pótolhatatlant árulnak (nehéz lesz) mert itt van pl a Temu, meg neki lesz egy versenytársa, az aki megvette a Wish-t. A Temu már most szorongatja a webshopok tökeit, mi lesz ha még valóban versenyezni is fog?


A fejlesztőket kiválthatja a ChatGPT, már most is előszeretettel használják a munka könnyítésére, de még önállóan nem alkalmas programozásra, csak jó "segítőtárs" de tekintve, hogy a ChatGPT is mennyit fejlődött csak az elmúlt 3 évben, nem hiszem, hogy 30 év múlva ne kellene félnie ennek a szakmának sem.


Személyszállítókra, buszsofőrökre, taxisofőrökre, futárokra, kamionsofőrökre sem lesz szükség, mert ezeket ki lehet váltani önvezető járművekkel, illetve robotokkal. Komoly cégek foglalkoznak ezzel jelenleg és most még gyerekcipőben jár ahhoz, hogy emiatt az elkövetkezendő pár évben félni kelljen, de attól már nem jár messze, hogy néhány évtized múlva elkezdőjenek a tömeges elbocsátások, mert már meg lesz a lehetőség robotot alkalmazni a sofőrök helyett.


Gyári munkák, hivatali munkák, ezek majdnem mind gépesíthetőek, automatizálhatóak és folyamatosan történik is meg.


A népességszám nő, így egyre kiélezettebb lesz a verseny az olyan munkákért, amit még ember végezhet.


Gyakorlatilag a legtöbb embernek nem lesz lehetősége pénzt keresni a kapitalizmusban, mert az mind a gépeket készítő, és működtető nagyvállalatoknál fog összpontosulni.


Nem lehet tudni, hogy mi lesz a jövő. A 70-es, 80-as években azt gondolták, hogy repülő autók lesznek, meg vezetékmentes konnektorok, ezek nem valósultak meg, viszont megvalósult több olyan dolog is, amik viszont felülmúlták a jóslásokat és ez ugyanígy igaz lehet 40-50 év múlva is.


Szóval aki mondjuk a most született gyerekének szeretne jót, annak milyen szakma irányába lenne érdemes terelnie a gyerekét, hogy ha egyáltalán kapitalizmus lesz még, akkor legyen esélye megélni?



#munka #szakma #jövő #kapizalizmus #jövőálló #jövőbiztos
febr. 21. 23:07
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:

Ja, orvosok sem kellenek majd, max felügyelni a dolgokat, mert már bizonyos műtéteket már ma is végeznek robotok. A betegekkel való interakciót meg egy egyedi GPT meg Boston Dynamics robot megoldja lazán.


A prostitúció sem lesz egy örök szakma, főleg ha "Mónika 3000" jobban szív meg üget, mint a rosszlányok.hu-n találhatóak, a férfiak meg ebben már a jelenben sem gondolkodhatnak (max nagyon idős, gazdag nők vennék igénybe a szolgáltatást, akkor is olyan férfiakét, akik mondjuk testépítők, vagy tudnak egyéb különleges dolgot, amiért meg kell dolgozni)

febr. 21. 23:11
 2/11 anonim válasza:
100%

"Tekintve, hogy mennyit fejlődött pl az OpenAI text to video eszköze mindössze egy év alatt,"


Ez nem jelent sokat. Híres kinyilatkoztatás volt az ötvenes években hogy a gépi fordítás pár év alatt meg lesz oldva. Nem túl jó zenét véletlenszerűen generáltak több száz éve is, európai kocsmajáték volt.


"de tekintve, hogy a ChatGPT is mennyit fejlődött csak az elmúlt 3 évben"


Dettó.


"A fejlesztőket kiválthatja a ChatGPT, már most is előszeretettel használják a munka könnyítésére"


Lisp makrók is több évtizede vannak.


"algoritmusok alapján amelyek már most is jobban ismernek minket, mint mi saját magunkat."


A viselkedés technológiája még nem olyan fejlett hogy bárkit bárhogy könnyen kondicionálni lehessen. Ha a radikális behaviorizmus volt igaz akkor talán egy nap.


Azt is vedd figyelembe hogy a gépi tanulás valszeg egy újabb lufi lesz az AI történelmében. Felhasználásának 90%-a teljesen értelmetlen

febr. 21. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim válasza:
100%
Na meg vedd figyelembe azt is hogy mindent automatizálni (amit megéri egyáltalán) mennyi ideig fog tartani és milyen drága lesz
febr. 21. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Kell neki majd jópár év még az biztos, de pont ezt mondom, hogy a kapitalizmusban csak azok a vállalatok maradhatnak majd fent, amelyek ezt a nagy befektetésigényt meg tudják, és hajlandóak is meglépni.


Pl a légitársaságok esetén ez pont így van, azok tudnak értelmezhető profitot is termelni, akik be tudnak új repülőgépbe ruházni, amelyek sokkal üzemanyaghatékonyabbak, mint a korábbiak.


A megnövekedett energiaárak miatt azok az éttermek maradhatnak csak életben, akiknek van lehetőségük komoly napelemrendszerrel kiváltani a fogyasztásukat real time (amihez jóval nagyobb rendszer kell, mint éves, vagy havi szaldós elszámolás esetén).


Ugyanúgy csak azok a gyártók maradhatnak majd életben, akik ki tudják váltani az emberi munkaerőt gépekkel. Akik nem engedhetik meg a gépeket, azoknak meg még drágább is lesz a működés, mert az embernek fizetést kell adni, a gépeket meg karbantartani, már jóval kevesebb pénzért, ráadásul az 0-24 képes dolgozni, nem úgy mint egy ember 8-12 órában.

febr. 21. 23:58
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

Kb ugyanezt mondták az ipari forradalomnál is, a gépek elveszik a munkát, itt vagyunk 2024 ben és persze, szűntek meg állások, de ezer másik lett helyette.


Legjobb modern példa erre a videojátékok. Mamár Unreal engine 5 el gyakorlatilag bárki tud fotó realisztikus játékot építeni, míg 10-15 éve kb mindent le kellett 0 ról programoznod.

Állások száma nemhogy csökkent, hanem nőtt. A játékok részletesebbek lettek, nagyobb lettek a játszható világok, több szálon futó történetek vannak és társai. És még bőven van hova fokozni őket.


Egyébként robotokkal az a gond hogy a karbantartásuk extrémen költséges, ha belegondolsz a gyártósorokat rég teljesen automatizálni lehetett volna, de a legtöbb lépésnél szimplán olcsóbb embereket alkalmazni.


Sofőröket sem olyan egyszerű kiváltani, ha belegondolsz vonatokat lehetne a legkönnyebben automatizálni és mégis a vonatok 99% át emberek vezetik. Megint csak ahhoz hogy valami önvezető legyen iszonyatosan sok szenzor kell és a programnak tudnia kell alkalmazkodni a kaotikus világhoz.


AI pedig egy kicsit túl van pörgetve. Bizonyos területeken óriási segítség tud lenni, de nem lehet felügyelet nélkül hagyni, a felhasználónak tisztában kell lennie a dolgokkal ahhoz hogy ne kapjon vissza hülyeséget. A fejlődés most látványos volt, de ez exponenciálisan nehezebb és nehezebb lesz és nagyon messze vagyunk a tényleges mesterséges intelligenciától ami konkrétan gondolkodik.


Munka szempontjából szerintem bárhova mész, az a fontos hogy a fejlődés élén maradj ahelyett hogy belekényelmesedsz valamibe. Pl wall street régen traderekből állt akik a számítógép ideje előtt kb átkiabáltak egymáson és úgy adtak-vettek részvényeket. Aki követte a technológiát az nagyon jó helyzetbe került, aki nem volt hajlandó beletanulni az pedig szép lassan lemorzsolódott.

febr. 22. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
Azert van gyari munka most, mivel nem eri mrg automatizalni. Rabszolga evek mulva is fog kelleni ide ode szoval ha semmit se tanulsz akkor is kaphatsz majd szar melot
febr. 22. 02:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
0%
Nem tudom, hogy a szófosásodban kitértél-e a prostikra, de az jövőbiztos.
febr. 22. 06:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
52%
Olyan munkát ami jelenleg nem létezik.
febr. 22. 07:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

2-es és 5-ös hozzászólásban a nagy részét leírták annak, amit érdemes.

Ha belegondolsz, ma is igen nagy az államilag (vagy EU, tökmindegy, az is államként viselkedik) dotált ágazatok száma. Ettől még "kapitalizmus" van (ezt még fejteghetnénk, az európai verziónak nem sok köze van hozzá, de fogadjuk el annak), évszázadok óta, és marad is. Minden ellenkező kísérlet csúfos és véres kudarcot vallott. Tehát ezeket az opciókat is elvethetjük.

Visszatérve az állami támogatásokra, vegyük példának a mezőgazdaságot. Ugyebár itt is azt láthatjuk, hogy az állam "megmenti a gazdákat", azaz kiszór egy raklap pénzt, nyílván a mezőgazdasági input ipartól (gépek, vegyszerek) az output iparig (élelmiszer főleg) legnagyobb megelégedésére, de közvetlenül mégis csak a lakosság 4-5%-át érintő módon (ennyi az a népesség aki mai napig parasztizál), csupán azért hogy konzerváljon bizonyos állapotokat, társadalmilag, tájképileg stb.

Én ennek a hasznosságát nem vitatom, sőt, mélyen egyetértek vele (a jelenlegi trendekhez igazítva én méginkább megnézném hogy milyej fajta termelést támogatok, és ami nem elég bio-zöld, azt hagynám a francba... de ez én vagyok), de ettől még lehetne ennek az ellenkezője is.

Azaz, elengednék mindenkinek a kezét, hiszen USA-beli GMO alapanyagokból, ázsiai munkaerő sokkal hatékonyabban és olcsóbban előállítaná a kajádat. "Csak" ide kéne hozni, esetleg mellé hi-tec módon táplálékkiegészítőket gyártani és azzal tömni az embereket, hogy kevésbé betegedjenek meg a sok szeméttől.

Na, ennek analógiájára én el tudok képzelni 70-80 év múlva államilag támogatott építőipart és még sok mindent. Az embereket foglalkoztatni kell, a mi életmódunk egyben kultúrális örökség (lásd még skanzen-európa), ez pedig mind sok pénzbe kerül. Majd jól megadóztatnak mindenkit, ahogy eddig is. Számomra ez tűnik a legvalószínűbb, A opciónak.

B opció hogy ez az egész modell csődbe megy, és kb. pakisztáni szinten fogunk tengődni, 1% dolgozik a "fejlett" iparban, 99% meg leprásan döglődik.

És a C opciót se feledjük, hogy ez a fajta "fejlődés" idővel sok lesz az embereknek, Ai által generált Vr szemüveges géming helyett inkább vesznek egy könyvet amit ember írt stb. Ez sem valószínű tömeges szinten de azért jelen van, és egyre inkább velünk van. 100 éve még senkit nem érdekelt hogy kimondottan az Egészséges Élelmiszert keresse, pedig már akkor kezdett beindulni az élelmiszeripar. Igaz ez sok másra is.

Bocsi de ezt nem tudtam rövidebben kifejteni.

Amúgy is, kár ezt túlgondolni, én eleve inkább skillsetekben gondolkoznék mint szakmákban. Nyelvek, képességek, műszaki ismeretek, lexikális tudás, versenysportos hozzáállás stb... mindből legyen valamennyi, és akkor találsz magadnak tennivalót is a jövőben.

febr. 22. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
0%
Kb az irasodnak semmi ertelme, ezen a szinten nincs mirol beszelni....
febr. 22. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!