Hogyan lehet egy biztos, pénzügyi egzisztenciát felépíteni?
A párom és én is most kezdjük az egyetemet, mindketten pénzügyi irányban megyünk tovább. Nos én egész gyermekkoromban csak a küszködést, meg a létbizonytalanságot láttam a családomon, nem volt elég pénz, veszekedtek a pénz miatt, szóval egy folyamatos feszültségforrás volt. Viszont én eldöntöttem hogy nem akarom így leélni az életem, nem szeretném hogy a gyermekemnek ne legyenek lehetőségei, szeretnék élményeket, nem akarok ez miatt aggódni. Nos én azt látom, hogy bár vannak problémák Magyarországon, azért vidéken is (Szeged) bizony vannak kacsalábon forgó kastélyok, az embereknek van pénzük, legalábbis ahogy én látom ,,lám nem mindenki él olyan keservesen mint mi”
Szóval a kérdésem az lenne hogy akik jól élnek, tudnak bánni a pénzzel azok hogyan kezelik tudatosan? Már fiatalon is raktak félre, szépen lassan építgették fel magukat? Ha dolgoznak akkor milyen területen, ha befektetnek akkor milyen területen? Mik azok az alapvető dolgok amik szerint élnek? Mit tanácsolnának egy 19-20 éves fiatal párnak?
Nekem az vált be, hogy piacképes végzettséggel rendelkezem (mérnökinfó BSc diploma + alkalmazott matematikus MSc), mellette 2 idegennyelv ismerete (angol és német felsőfok). Az egyetem alatt megragadtam a lehetőséget és gyakornokoskodtam, valamint MSc hallgatóként egy kutatócsoportban tevékenykedtem akikkel közösen nemzetközi publikációt adtunk ki, illetve lehetőségem volt külföldi konferenciákon előadni. Ezek mind hozzájárultak, hogy az egyetem elvégzését követően olyan szakmai tapasztalatokat tudtam feltüntetni az önéletrajzomban amivel az átlagtól magasabb bérrel helyezkedtem el egy multinacionális vállalatnál. A karrierem elején sokat dolgoztam és önként vállaltam magamra viszonylag sok side-projektet is (akár ingyen) hogy szakmailag fejlödjek. Ez a befektetett energia megtérült mert olyan ritka területeken szereztem tapasztalatot (ekkor kezdett felkapott lenni a Deep Learning) amire később nagyon nagy igény nyílt a piacon. Így váltottam egy külföldi céghez, ahol biztosítottak szállást stb... ahol már ezt a technológiát használtam. Később váltottam olyan munkahelyre ahol már teljes home officeból lehet dolgozni, jelenleg vállalkozói szerződéssel dolgozom egy svájci cégnél AI területen havi 2,8 - 3,4 M körüli fizetésért. COVID alatt vettem befektetésnek egy lakást Budapesten amit kiadtam albérletbe, illetve PMÁP-ban tartom a megtakarításom nagyobb részét.
Én azt mondom hogy orientálódj egy olyan területre ami piacképes és a karriered elején / egyetem alatt ne a pénz motiváljon elsődlegesen, hanem hogy olyan közegbe kerülj ahol szakmailag megfelelően tudsz fejlődni és tedd bele az energiát a fejlődésedbe.
19-20 éves lányként ne csóresz 19-20 éves fiúval kavarj, és megoldódik az egzisztenciális probléma.
Egyébként pedig a general tanács az, hogy tanulj, specializálódj, figyeld a piac változásait, és repülj rá a résekre. 10 éve sem lehetett tudni mi lesz 5 év múlva a menő, 5 éve sem hogy most mi a helyzet, és most sem lehet hogy 5 év múlva mi lesz.
Az első lépés, ismerd meg önmagad.
A második meg, hogy vezess excel/Google Sheets bármilyen táblázatot az összes költésedről, és elemezd rendszeresen.
És ha pénzügyi irányban tanultok tovább, akkor meg kell tanulni jól befektetni, ami van.
De csak úgy lesz befektetni való, hogy a pénzkeresésbe feccolt meló, és a megvalósítandó vágyaid ára harmónikus egyensúlyban van.
A tanulmányaid során figyelj oda, hogy a különböző népek már a nyelvükben hogyan állnak a pénzhez! Keresd a nemzetközileg is legjobb elméletet! Csak a német nyelv nevezi a pénzjövedelmet megérdemeltnek. A franciák „nyerik", az angolok „aratják", az amerikaiak „csinálják", és a szegény magyarok „keresik".
Szerintem fontos, hogy kitörj a sematikus, előítéletekkel teli, konvencionális gondolkodás keretei közül. Mire gondolok? Az egész írásod az "előrehaladásról", a "valamit elérésről" szól. Ez az ún. átlagemberek kasztján belül is az alsó réteg gondolkodásmódja. Az igazán komoly játékos a belső útját járja, azt akarja elérni, ami számára fontos, nem azt, ami holmi társadalmi ítélet szerint fontos.
Még egy apróság: városi ember nem "vidékizi" le magát. Ezzel minden közösség csak lehúzni, lenullázni tudja magát. Ha olyan helyen élsz ahová szerinted (!) "le" kell menni, akkor vagy te élsz rossz helyen, vagy a hellyel van a baj (vagy mindkettő.) Ha annak ellenére hogy egy városban élsz, mégis "vidékinek" érzed magad, költözz el, legalább egy időre, nézz szét a világban.
1.) Bsc után menj Budapestre (vagy akár külföldre) Msc-t csinálni, sokkal jobb lehetőségek vannak ott mint vidéken.
2.) Maradj BP-n dolgozni vagy külföld, ha olyan lesz a végzettséged.
3.) Nem tudom, hogy mi lesz a konkrét végzettséged és hogy mi érdekel a pénzügyön belül, de törekedj arra, hogy ne legyél örökké beosztott. Főnököm CFO és bruttó 2,5 millió forintot keres havonta + bónuszok, juttatások, céges autó stb. Ennyiből egy 4 tagú család is kényelmesen tud élni Magyarországon.
4.) Tanulj meg befektetni és minél hamarabb kezdj bele.
5.) Végezz szakmai munkát már egyetem alatt is és MINDIG tegyél félre. Igen, már a gyakornoki béredből is.
A legfontosabb megtanulni, hogy a dolgok hogyan hatványozódnak hosszú távon.
Ha minden nap elköltesz csak párszáz forintot valamire feleslegesen, az évi szinten akár több százezer is lehet. 10 év alatt már 1-2 millió, 50 év alatt már 10 milliós nagyságrend. Ezek fényében érdemes lehet újragondolni, hogy kéred-e mindig a nagyobb sült krumplit, mennyire gyakran engedsz pillanatnyi vágyaknak és megfordítva is igaz: minél előbb elkezdesz akár csak egészen kis összegeket is megspórolni, az kellően hosszú távon akár extrém nagyságrendű megtakarításokká válhat.
Aztán jön a kamatos kamat fogalma, meg hogy a különféle befektetések hogyan működnek, amikkel pláne hosszú távon akár meg is sokszorozhatod a pénzed. Megint csak minél előbb kezdesz el tudatosan gazdálkodni, takarékoskodni, annál hosszabb távon tud gyarapodni a pénzed.
Ez után jön az, hogy minél piacképesebb a tudásod, annál jobban kereshetsz vele.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!