Milyen contractorként dolgozni?
Eddig mindig csak alkalmazottként dolgoztam, de most van egy contractor ajánlatom. Mennyivel macerásabb ez, int az alkalmazotti lét? Oké, hogy indítok egy vállalkozást, a könyvelő meg elintézi, amit kell, de nekem azért több vele az adminisztráció, nem? Mi a helyzet a szabadsággal? Hogy szokták ezt legtöbb helyen, mert ugye hivatalosan olyankor nem jár szabi.
Illetve: a NAV nem ellenőrzi szigorúbban a számlámat? Mert sima egyéni vállalkozóként nem vagyok köteles vállalkozói számlát nyitni, viszont a privát számlámra szoktam kapni családtól utalást évente párszor, abba nem kötnek bele?
2 fajta lehet.
A jo az amikor a kontraktor ugy van kezelve mint alakalmazott, adnak rsut szabadnapot, persze betegszabi szabadnapbol megy de lenyegeben mintha alkalmazott lennel.
A rossz az amikor tenyleg mint contractor kezelnek, sok stikaja van, pld havi 16-18 ledolgozott napra szerzodsz vagy olyan arat adsz meg 20 napra hogy abba beleszamolod a szabadnapot es a betegseget. Ez sok szempontbol macerasabb szokott lenni
"Mi a helyzet a szabadsággal? Hogy szokták ezt legtöbb helyen, mert ugye hivatalosan olyankor nem jár szabi."
Alapvetően minden azon múlik, hogy miben tudtok a céggel megállapodni. Alkalmazotti munkaviszony esetén a munka törvénykönyve szabályozza a szabadnapokat, munkaidőt, egyebeket.
Kontraktorként viszont cég a céggel szerződik. Úgy működik a szerződéses viszonyotok, amit a szerződésbe beleírtok.
Rajtad, mint cégvezetőn múlik, hogy képviseld a saját alkalmazottaid (önmagad) érdekeit az üzleti partnereddel szemben. A megrendelőnek az az érdeke, hogy minél olcsóbban és neki kedvező feltételekkel minél több eredményt kapjon meg a te cégedtől. Neked kell letárgyalni velük, hogy a te céged/te milyen feltételekkel hajlandó nekik dolgozni, mi fér bele neked és mi nem.
Érdemes hasonló feltételekben megállapodni, mint amik alkalmazottként is adottak. Ajánlott napi/heti munkaidőt, túlórát, ezek díjazását, nyilvántartását rögzíteni. Célszerű ugyanúgy felmondási időben megállapodni, hogy ne tudjanak csak úgy egyik napról a másikra leépíteni. Ha nem fix havi bérben állapodtok meg, hanem valamilyen szempont alapján mért teljesítménybérben, akkor mindenképp ajánlott a mérési módszereket előre egyeztetni és szerződésben rögzíteni. Pl. ha órabér, akkor ki és milyen módszerrel méri az időt, stb. Érdemes lehet valamilyen minimum fizetendő összeget is előírni, pl. ha nem folyamatosan dolgoztatnak, hanem hébe-hóba adnak valami feladatot, akkor célszerű kikötni, hogy annyi munkát mindenképp biztosítanak, amiből minimum kijössz, nehogy az legyen, hogy egyik hónapban megszakadsz, másik hónapban meg semmi munkád nincs. Akkor fizessenek készenléti, rendelkezésre állási, ügyeleti díjat.
"Mennyivel macerásabb ez, int az alkalmazotti lét?"
Nagyban függ attól, hogy mennyire körültekintően állapodtok meg és hogy a cég mennyire szőrözős, illetve mennyire korrektek.
"a könyvelő meg elintézi, amit kell, de nekem azért több vele az adminisztráció, nem?"
Könyvelője is válogatja, hogy mennyi mindent intéz el - na meg mennyiért.
Neked nem feltétlenül olyan sok az adminisztráció. Havonta egyszer utalod a könyvelő által kiszámolt adókat, meg kiállítod a számlát havonta a cégnek. Sokkal több adminisztráció nem feltétlenül van magával a vállalkozással.
Ami bonyolíthatja, hogy pl. a munkaidő mérést, elszámolást hogyan rendezitek a céggel, teljesítés igazolásokat milyen módon adminisztráljátok. De ez alapvetően az alkalmazotti munkával ugyanúgy meglenne, hogy mikor mit kell csinálnod és kész van-e. Csak contractorként jobban függhet ezektől a hó végi bér kifizetés.
"a NAV nem ellenőrzi szigorúbban a számlámat? Mert sima egyéni vállalkozóként nem vagyok köteles vállalkozói számlát nyitni, viszont a privát számlámra szoktam kapni családtól utalást évente párszor, abba nem kötnek bele?"
Kötelező vagy sem, vállalkozói vagy sem, de érdemes lehet külön számlát fenntartani a privát dolgokra és elkülönítve kezelni a céges dolgokat. Könyvelők különösen ezt szokták ajánlani, mert így tisztábbak a dolgok.
De nekem 10 éve sosem volt még vállalkozói számlám és nem volt még ellenőrzésem se, meg problémám sem belőle. Érdemes a könyvelővel átbeszélni a részleteket, meg azt is, hogy az ilyen családi utalások pl. kölcsön és hasonló címszóval mennyire vannak szerinte rendben, vagy milyen jobb alternatívát tud javasolni. Revolut, Wise és hasonló fintech megoldások pl. jó alternatívát jelenthetnek.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!