Ha szeptember 30-án volt az első munkanapom és 3 hónap a próbaidő, akkor a próbaidő vége dec 31?
Szerintem december 29 a próbaidő utolsó napja. És dec 30 a próbaidő utáni első nap.
Ezt abból lehet látni, hogy ha valakinek az első munkanapja elsején van, akkor 31-én telik le az utolsó nap az egy hónaphoz. A kezdőnappal megegyező számú nap (az elseje) már a következő hónap része.
Határidők számítása a munkajogban:
Ha szeptember 30-án kezdődött a munkaviszonyod és 3 hónap próbaidő van kikötve a szerződésben, akkor december 30-án jár le a próbaidőd. December 31-én már nem vagy próbaidős.
Amihez viszonyítottuk a számítás kezdetét (szeptember 30.), ahhoz képest a 3. hónap azonos napját kell érteni.
Ha szeptember 04-én kezdődne a munkaviszonyod, akkor a 3 hónap próbaidő utolsó napja december 04-én lenne.
Abban az esetben, ha nincs olyan nap az adott hónapban, mint a kezdő dátum napja, akkor a meghatározott hónap utolsó napja lesz a végdátum -> November 30-án kezdődő munkaviszony esetén a 3 hónap próbaidő utolsó napja február 30-án lenne. Mivel ilyen nap nincs februárban, ezért ebben az esetben február 28. lesz 3 hónap próbaidő esetén az utolsó nap.
Ha napban van meghatározva valami (például 90 nap), akkor az adott év naptári napjai alapján pontosan kell kiszámolni a végdátumot.
Nem tudom, hogy mennyire fontos ez a kérdés a kérdezőnek, de ha igen, akkor én a helyében ragaszkodnék a 4-es hozzászólásban leírtakhoz.
Többek álláspontja az, hogy az azonos számú naptári nap a próbaidő része. Van is ilyen szabály a Munka törvénykönyvében, de ez -egyszerűen szólva- a különböző fellebbezések benyújtására vonatkozik.
5. § (1) A határidő számítására a (2)-(6) bekezdésben foglaltakat kell alkalmazni, ha munkaviszonyra vonatkozó szabály vagy a felek megállapodása valamely jognyilatkozat megtételére vagy egyéb magatartás tanúsítására határidőt ír elő."
A próbaidő végén semmilyen jognyilatkozatot nem kell tenni. Ugyanis automatikusan életbe lép a munkaszerződés szokásos munkaviszonyra vonatkozó része.
Viszont a törvényben benne van, hogy a munkaszerződésre nem a fenti, hanem a naptári számítást kell alkalmazni.
"26. § A munkaviszonyra vonatkozó szabályban vagy a felek megállapodásában meghatározott, határidőnek nem minősülő időtartam számítására a 25. § (4)-(8) bekezdése nem alkalmazható, az ilyen időtartam számításánál a naptár az irányadó.
"25. A munkaszerződés tartalma
(5) A felek a munkaszerződésben a munkaviszony kezdetétől számított legfeljebb három hónapig terjedő próbaidőt köthetnek ki. Ennél rövidebb próbaidő kikötése esetén a felek a próbaidőt - legfeljebb egy alkalommal - meghosszabbíthatják. A próbaidő tartama a meghosszabbítása esetén sem haladhatja meg a három hónapot."
Maximum 3 hónap, naptár alapján számolva.
Mit jelent a naptár szerinti számítás? Pl. ha valaki szeptember elsején kezd dolgozni és szeptember 30-án dolgozott, akkor 1 hónapot dolgozott. Ha egy hónapra szólt a munkaszerződése, akkor november 1-én már nem kell dolgoznia. Ez a naptár szerinti számítás.
És akkor már csak 1 kérdés marad nyitva. Szerepelt-e a munkaszerződésben, hogy a munkát szeptember 30-án kell kezdeni?
"48. § A munkaviszony kezdetének napját a munkaszerződésben kell meghatározni. Ennek hiányában a munkaviszony kezdete a munkaszerződés megkötését követő nap."
Ha a szerződésben csak annyi van, hogy azonnal életbe lép, vagy hasonló és szeptember 30-as dátum az alján (mint kelte), akkor a kérdező szeptember 30-án szerődés nélkül dolgozott és a munkaviszonyának első napja október 1 volt.
Szerintem ezt mondja a munka törvénykönyve:
Te magad írtad:
"A határidő számítására a (2)-(6) bekezdésben foglaltakat kell alkalmazni, ha munkaviszonyra vonatkozó szabály vagy a felek megállapodása valamely jognyilatkozat megtételére vagy egyéb magatartás tanúsítására határidőt ír elő.""
... magatartás tanúsítására határidőt ír elő...
Nyilván próbaidő esetén nincs jognyilatkozat, de van a fenti dolog.
Beadod a felmondásod még a próbaidő alatt, vagy sem.
"de ez -egyszerűen szólva- a különböző fellebbezések benyújtására vonatkozik."
Ez miből hámoztad ki?
MT 17. része: "A határidő és az időtartam számítása"
"A munkaviszonyra vonatkozó szabályban vagy a felek megállapodásában meghatározott, határidőnek nem minősülő időtartam számítására a 25. § (4)-(8) bekezdése nem alkalmazható, az ilyen időtartam számításánál a naptár az irányadó."
A naptár akkor irányadó, ha napban határozzák meg a próbaidőt -> 60 nap.
Ha nem napban határozzák meg, hanem hetekben, hónapokban, években, akkor életbe lép a 17. rész előírása:
"A hetekben megállapított határidő azon a napon jár le, amely elnevezésénél fogva a kezdő napnak megfelel. Hónapokban vagy években megállapított határidő lejártának napja az a nap, amely számánál fogva a kezdő napnak megfelel, ha ez a nap a lejárat hónapjában hiányzik, a hónap utolsó napja."
Ezek a határidők, valamint időtartam számítások nyilván a fellebbezésre is irányadóak, ha éppen eltérően nem rendelkezik a törvény. A számítás tehát ugyanúgy vonatkozik a próbaidőre is, nem csak fellebbezésekre.
Pontosan úgy kell számítani a próbaidőt, ahogy a 4-es és 8-as hozzászólásban leírtam.
"...december 29 a próbaidő utolsó napja. És dec 30 a próbaidő utáni első nap."
Itt van erről egy elemzés:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!