A médián átlagkereset tükrözi a valódi átlagkeresetet az országban, ami 250 ezer ft körül van?
Az átlagkeresetet az átlagkereset tükrözi, a medián kereset pedig a medián keresetet tükrözi.
Az más kérdés, hogy az emberek nem azt értik "átlag" alatt, amit a valóságban jelent. Illetve alapvetően nem szabadna átlagot használni a jövedelmek esetén a nagy terjedelem miatt, de mint látható, ezt a legegyszerűbb statisztikai mutatószámot sem képesek értelmezni és helyén kezelni az emberek. Most képzeld el, mi lenne, ha elkezdenének módusszal, mediánnal, aszimmetriával, koncentrációval meg mindenfélével jönni.
Ha arra gondolsz, hogy az átlagnak azt kellene mutatnia, mi az a körülbelüli összeg, amit a legtöbb ember keres, akkor pedig ne mediánt, hanem móduszt használj (nyilván osztályközökkel).
Olyan nincs h median atlagkereset.
A ketto ket kulon dolog.
A jellemzesen belul mit ertesz? Mindketto masra jo.
A median megmutatja hogy az emberek fele mennyit keres. Pld ha random valasztanal embereket akkor median alapjan 50 50 szazalek eselyel tudnad eldonteni h alatta vagy felette keres valaki.
Az atlag meg azt mutatja meg hogy egy csaladban ahol többen tobb fele munkat csinalnak mekkora az atlag kereset.
Amit az emberek az atlagkeresett alatt ertenek es szeretnenek hallani, az a legyakrabban elofordulo ertek. Ezt hivjuk modusznak. Ha felbontod a teljes bersavot mondjuk 30 eft-os intervallunokra, es ezeknek az elofordulasi gyakorisagat keresed, akkor kapod meg azt, amit te median atlagkereset neven meg szeretnel kapni.
Ezt irta az #5 valaszolo is. Ha moduszt kozolnenek a statisztikakban, pont az a reteg nem ertene akik a legnagyobb modusz ertekek ala esnek kereset szempontjabol.
"statisztikailag korrigált átlagbér a medián bér ami a valós értéket tükrözi"
Erről a negyed mondatról ordít hogy próbáltál valami okosnak hangzó tudományos érvelést összehozni, pedig közöd nincs az egészhez.
"rendes átlaggal jön ami szerintem nem valós mert benne van a nagyon gazdagok fizetése is"
A KSH által közölt átlagban a leggazdagabbak pont nincsennek benne, mert ők jellemzően nem fizetést kapnak. Az osztalékjövedelem például nem számít bele a statisztikába, de sok mást is lehetne mondani. Persze másik oldalról a legszegényebbek, pl. a közmunkások is kimaradtak a statisztikából.
"Amit az emberek az atlagkeresett alatt ertenek es szeretnenek hallani, az a legyakrabban elofordulo ertek. Ezt hivjuk modusznak. Ha felbontod a teljes bersavot mondjuk 30 eft-os intervallunokra, es ezeknek az elofordulasi gyakorisagat keresed, akkor kapod meg azt, amit te median atlagkereset neven meg szeretnel kapni."
Mondjuk szerintem ez pont a másik irányba "csalna". Valószínűleg a legtöbben a minimálbért, vagy bégminimumot tartalmazó sávban lennének. Én inkább valami logaritmikus, vagy ahhoz hasonlóan progresszív kategorizálást tartanék jónak. Tehát pl. lenne 200-240 ezer egy kategória, és 500-600 ezer egy másik.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!