Tényleg igaz, hogy a mérnökök már nem keresnek olyan jól?
1-es, mi az a pofátlan összeg?
Nekem bruttó 1 milliónál nem akartak többet adni, ami nettó 660.000 ft. Ami 10 év tapasztalattal egy vicc.
Azóta Svájcban dolgozom pofátlanul magas összegért.
Hülyének nézik a mérnököket is Magyarországon. Megy a kizsákmányolás.
Kérdező.
Jól döntesz, ha elvégzed a villamosmérnöki alapszakot. Szerezz 3-5 év tapasztalatot + fejleszd a nyelvtudásod, szakmaival együtt, azt irány Svájc, Németország.
3-as válaszoló vagyok.
4-es hozzászóló.
Azért átlag feletti, mert alapból zsebpénzt fizetnek Magyarországon rengeteg munkakörben.
Nem mindenki akar vállalkozó lenni.
Én napi, normál munkaidővel bőven keresek annyit Svájcban, hogy nyugodtan megélek, tudok tervezni.
A villamosmérnök mint szakma az utóbbi 7-8 és a következő 7-8 évben drasztikus átalakuláson megy át. Ennek 2 oka van.
Az egyik, hogy az ipar 4.0 és az egyre komolyabb irányítástechnikai rendszerek megkövetelik a magas szintű automatizált rendszerek létjogosultságát az iparban. Egy villamosmérnöknek ha érvényesülni akar, tudnia kell alap vagy akár haladó szinten is programoznia, abban a rendszerben amiben dolgozik. Ami a mérnöki tervezéshez képest merőben más logikát, gondolatmenetet igényel. A hagyományosan vett mérnöki tervezés szerepe arányaiban egyre inkább csökken, mivel a szoftverek és magának a tervezési folyamatnak az automatizálása kiszorítja azt. Tulajdonképpen részben ez az oka annak, hogy programozni kell egy villamosmérnöknek is. Ez új munkaköröket teremt, melyek úgymond áthidalók azon szakadék között ami az ipari megoldások megvalósulása és a rendszer szintű tervezés, valamint a tervezés automatizálása között van. A mérnök informatikus szakok ezt a rést hivatottak befoltozni. Csak a szakma annyira gyorsan változik, annyira gyorsan merülnek fel egyre komplexebb igények és megoldások, hogy az oktatási rendszer nemzetközi szinten képtelen lekövetni az ipar változásait. Ezért próbálnak a villamosmérnökök számára egy alap szintű villamosipari ismeret mellé egy alap szintű programozáshoz szükséges ismeretanyagot átadni, amit majd a munkaerő piac a megfelelő irányba formál.
Nagyon sok villamosmérnök álláshirdetésről ordít, hogy tulajdonképpen a munkáltató sem tudja kit keres, mivel maga a munkakör amit szeretnének betöltetni, nincs specifikálva. Egy komplex, "hagyományos" és "új" mérnökökből, szoftverfejlesztőkből, informatikai szakemberekből álló rendszerben igyekeznek a foltokat betömni. Ezért, egyrészt magukat a munkafolyamatokat és a munkaköröket próbálják minél kisebb részegységekre lebontani, azaz ma egy villamosmérnöki munkakör a legtöbb esetben kevésbé komplex mint mondjuk 15-20 éve. Másrészt, mivel több az olyan potenciális munkaerő, akik alapképzettségüknél fogva alkalmasak lehetnek az előbb említett rendszerben a lyukat betömni, azaz szakmailag képlékenyek, nem kényszerül a munkáltató abban az ütemben emelni a fizetést, ahogyan az bizonyos iparágakban (pl. az IT-ben) indokolt.
Nem keresnek rosszul a mérnökök és nem is telített a piac, csak a növekedés meredeksége csökkent az említett átalakulással egy időben. Most ez egy ilyen helyzet. Dekádonként változik a piac, az ipartól függ hogy milyen munkaköröket teremt, és azok milyen anyagi juttatással, milyen telítődés mellett töltődnek be.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!