Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Mennyire értékkövető a fizetés...

Mennyire értékkövető a fizetésem alakulása az elmúlt 10 évben, ennek hogyan tudok utána nézni?

Figyelt kérdés
Infláció, minimálbér növekedés, alapkamat emelés, vásárlóérték, esetleg covid válság, nyilván rányomja a bélyegét a fizum valódi értékére. Szeretném tudni, hogy az időközbeni fizetésemelések tudták-e követni (nyilván nem, ezért is akarok utánajárni), vagy mennyire tudták követni a fizum értékének megtartását? Melyik fogalom mentén lehet ezt az értéket meghatározni, mit kell mennyire figyelembevenni, hogyan kell végső soron jól számolni? Fintech szektorban dolgozom egyébként, de ez lényegtelen, mindenkinek hasznosak lehetnek a válaszok.

2021. aug. 24. 12:13
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

A vásárlócsapat szerint 2011 óta a kumulált infláció 26% volt kb. Ők a hivatalos ksh statisztikákból indulnak ki.

Kerekítsünk fel 30%-ra az egyszerűség kedvéért. Ha 2011-ben nettó 200 ezret kerestél, akkor ma 260 ezret kell kapnod ahhoz, hogy ugyanott legyél mint 10 éve. Persze az egyéni infláció érzése mindenkinél más, én pl 6 éve albérletben élek és ezalatt az idő alatt jóval nagyobb mértékben nőttek a kiadásaim a hivatalos inflációnál, persze aki saját tehermentes lakásban lakik az nem érzékel semmit abból, hogy másnak duplája lett az albija.

2021. aug. 31. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
Ja igen, a vásárlóértéket az infláció befolyásolja, mást (pl alapkamat, adóemelés) nem kell figyelned.
2021. aug. 31. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszi, ebből ki tudok indulni! Van még olyan fogalom, hogy átlagbér-növekedés. Szerintetek ez mit mutat a fizu emelkedéshez képest, érdemes összevetni, vagy csak az infláció a lényeg és semmi más?
2021. szept. 2. 00:33
 4/4 anonim ***** válasza:

az átlagbér növekedés semmit nem mutat meg, főleg, hogy a KSH által közölt átlagbérnek köze nincs a mediánhoz. Az emberek kétharmada kevesebbet keres az átlagnál.

Tényleg elég az inflációt (tehát az árszínvonalat) figyelembe venni amikor a saját vásárlóerődre vagy kíváncsi. Azért mert mondjuk az átlagbérek statisztikailag 10%-kal emelkednek, te viszont csak 5% emelést kap, a te vásárlóerőd még nem fog csökkeni, neked nem lesz rosszabb. Viszont ha az infláció mondjuk 7%, viszont te ugyanúgy csak 5%-kal keresel többet, akkor átlagosan 2%-kal csökken a vásárlóerőd, persze az is simán lehet, hogy a te egyéni vásárlói kosarad inflációja nagyobb/kisebb, mint 7%.

Pl.: mostanában a húsok ára nagyobb ütemben emelkedik, mint az átlagos infláció, ezért ha a te havi vásárlói kosaradban a hús aránya magasabb, mint amit a KSH becsül, akkor jobban érzékeled a pénzromlás mértékét, mint egy olyan ember, aki kevés vagy egyáltalán nem vesz húskészítményt.

2021. szept. 2. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!