Az informatikus palyat milyen hatas lenditette igy fel, hogy a COVID alatt is egyre keresettebbek es a berek is nonek?
Ha valami válság vagy egyéb para van és spórolni kell, akkor a nyugati vállalatok mindig viszik keletre a munkát. Mivel egy szoftver fejlesztéséhez nem kell gyárakat, tároló épületeket, infrastruktúrát kiépíteni és nem kell szinte semmit sem szállítani hozzá fizikailag országok között, így az IT melót a legkönyebb és leggyorsabb kiszervezni másik országba, ahol olcsóbb a munkaerő.
Kelet-Európa ilyen szempontból egy sweet spot, mert még nem drága a munkaerő nyugati szemmel, vannak itt uniós országok (törvény kötelez bizonyos bankokat és vállalatokat, hogy bizonyos munkákat EU-n vagy akár országon belül kell tartani) és elég sok területre található itt ember az IT-n belül.
Az extrém kuli munkát viszik még tovább Ázsiába még olcsóbb helyekre.
Mivel sokan hozzák ide a melót, hiány generálódik szakemberekből, így tapasztalt új embert úgy tudnak csak felvenni a cégek, ha több pénzért a másik cégtől elcsábítják. Ez a folyamat hosszútávon növeli az átlagbéreket a szektorban, stb.
A másik, hogy előfordul az, hogy már nem tud a cég növekedni helyben, mert mindenkit felvettek ésszerű fizetési keretek között. Ilyenkor szintén elindulnak keletre. Dolgoztam holland székhelyű cégnek, ami emiatt nyitott irodát először a németeknél majd pár év múlva Budapesten is. A cég, ahol most dolgozok, hasonló okok miatt próbált Bulgáriában és Romániában nyitni irodát. Ebből az utolsó nem sikerült, mert nem tudtak elég embert felvenni a nyitáshoz.
Általában is ma már majdnem mindenhez kell szoftver és ebből csak egyre több lesz, amíg van áram.
Továbbá, kívülállóknak valószínűleg nem világos, de a szoftverfejlesztők felezési ideje rövidebb, mint legtöbb más foglalkozás esetén, azaz nem nagyon vannak ám 40-50-60 éves emberek, akiknek tényleg a szoftverfejlesztés a fő területük még mindig. Nem mondom, hogy nincs rá példa, de általában 30-40 között azért a többség valamilyen formában félig-meddig people / project management vagy tervezés irányba megy el és már nem egész nap fejlesztéssel foglalkozik vagy akár pályát vált. Ez is generálja a hiányt a fejlesztőkből.
"Továbbá, kívülállóknak valószínűleg nem világos, de a szoftverfejlesztők felezési ideje rövidebb, mint legtöbb más foglalkozás esetén, azaz nem nagyon vannak ám 40-50-60 éves emberek, akiknek tényleg a szoftverfejlesztés a fő területük még mindig"
Nem azert van keves ilyen ember, mert 30+ evvel ezelott eleve keves szoftverfejleszto volt? Ez egy relative uj szakma (a tradicionalisabb szakmakhoz kepest).
2-es, multinál dolgozom (informatika), most láttam egy táblázatot, a budapesti irodában kevesebbet keres az átlag programozó kuli, mint a mumbai (Bombay) csoportban... hozzák át ide a pozíciókat ezerrel.
ez ám a "sweet spot".
Indiában fölfelé mennek a (dollárban számolt) bérek, nálunk meg nem.
Most már mi vagyunk az olcsó keleti munkaerő.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!