Magyarországon mennyi a valós átlagkereset?
A hiedelmekkel ellentétben a KSH se közöl hamis adatokat. Úgy működik nagyjából az informaciogyujtesuk, hogy megnézik hogy egy cég mennyit költ bérezésre és azt visszaosztjak annak létszámával. Ezért nem tudnának median fizetést számolni, mert nem ismerik magát a szokasagot így nem tudnának mit sorba állítani és megnézni a középső értéket.
Egy dolog torzítja a képet, a fekete bérezés, mert azt nyilván nem látják hogy ki mennyit kap kézbe.
Szóval az országos bruttó 400 körüli átlag reális, csak rá kell számolni egy pár százalékot. Persze a lakosság nagy százaléka ennél kevesebbet keres, mivel a kiugró értékek torzítják a képet.
A 3)-as válaszadóval egyetértek, annyival egészíteném ki, hogy a KSH nem számolja bele az 1-5 fő közötti kisvállalkozásokat, ahol azért valljuk be, többnyire alacsonyak a bérek, mert nekem a kisboltok, kifőzdék, bodegák, dohányboltok jutnak eszembe.
A KSH adatait készpénznek vehetjük, nem áll semmilyen politikai befolyás alatt, csak tudni kell a helyén kezelni a módszertan ismeretében.
Annyi, amennyit a KSH közöl, csak ugye tudnod kell, mit jelent az átlagfizetés, és mikre használható. Az emberek nagy része ennél kevesebbet kap.
De persze ez minden országra igaz, az osztrák vagy brit átlagfizetés pont ugyanennyire reprezentatív.
A KSH adatai szerint 2019-ben a bruttó átlagkereset 367 800 forint volt, ehhez képest a bruttó mediánbér 292 320 forint volt ugyanabban az évben - derül ki abból az adatigénylésből, amelyet az LMP-s Schmuck Erzsébet nyújtott be a KSH-hoz.
Mindez azt jelenti, hogy az átlagbér valóban torz képet mutat, hiszen a magas jövedelműek felhúzzák az átlagos számot, ennélfogva nem tükrözi a tipikus magyar életszínvonalt.
A KSH hosszú évek óta nem közölte a mediánbér alakulását, csak az átlagkeresetet adja ki. Ezért a ma kiadott adat kifejezetten nagy jelentőségű. A mediánbér tehát nagyon jelentősen lemaradt az átlagkeresettől az elmúlt években. Utoljára 2016-os adatokat láthattunk a mediánbérről, a KSH mai adatai alapján azt mondhatjuk, hogy az elmúlt években még nagyobb lett a mediánbér lemaradása az átlaghoz képest, mit korábban volt. Vagyis igazolást nyer az, amit rengetegen éreznek („én nem keresek ennyi pénzt” és „nekem nem nőtt ennyivel a fizetésem”) akkor, amikor a KSH kiadja az átlagbéradatokat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!