Az alábbi szakmák közül melyikeknél különösen fontos a tapasztalat?
Nyilván polkorrekt módon azt lehet mondani, hogy "minden szakmánál fontos a tapasztalat". Ez igaz is, de az be kell látni, hogy vannak olyan szakmák, ahol sokkal fontosabb. Mert vannak olyan szakmák, ahol egy friss munkakezdő nem sokkal tud kevesebbet mint egy tapasztaltabb.
Amikor OKJ képzésekbe kezdtem akkor számomra ez is egy szempont volt. Ugyanis volt kettő olyan, ami érdekelt meg jól fizető is volt, de azoknál különösképpen fontos a tapasztalat és óriási különbség van egy kezdő és egy több éve/évtizede dolgozó közt. Ez a kettő pedig:
- Vízvezeték-szerelő
- Gázszerelő
Ezt a kettőt azért nem kezdtem végül el, mert ezekről tudom, hogy nagyon fontosan a tapasztalatok. Pl egy totál kezdőként esélyem sincs olyan szinten érteni a gázkazánokhoz, mint egy ebben húsz éve dolgozónál. Fürdőszobai csőrendszer-szerelésnél dettó.
De melyik azok a szakmák, amikor ha kitanulom, akkor kezdőként nem vagyok akkora hátrányban a tapasztaltabbakhoz képest?
Klímaszerelő, burkoló, villanyszerelő, nyílászáró-szerelő, hegesztő stb. Ezeknél mi a helyzet? Ezek mennyire igényelnek tapasztalatot, illetve kezdőként mennyire rúghatok labdába?
"Klímaszerelő, burkoló, villanyszerelő, nyílászáró-szerelő, hegesztő stb. Ezeknél mi a helyzet? "
Ugyanaz, mint a víznél és a gáznál. Ezeket a szakmákat úgy kell elképezelni, hogy aki komolyan gondolja, az leteszi a szakmát, megkeres egy mesterleveles szakit és beáll hozzá dolgozni. Itt eltölt 2-3 évet, hogy lásson ezt azt, legyen tapasztalata, aztán maga is vállalkozást indít. Azért jó mesterleveleshez menni, mert azt nem adják csak úgy, biztos, hogy sok munkája van és bonyolultabb, nagyobb szakmai kihívást jelentő feladatokkal is találkozik, így gyakorlatszerzésre tökéletes. Egy ismerősöm tetőfedőács, durván szakértője a fának és a tetőknek, mindig vannak tanulók, sorra kap szakmai elismeréseket, szóval aki nála van, az tuti minden alapot megkap, hogy jó szakember legyen, de ez rengeteg plusz tanulással jár, a megszerzett papíron felül. Cserébe ha eljut odáig, hogy vállakozó legyen gennyesre keresheti magát.
Na pont az ilyen sablonos válaszok miatt írtam a kérdésem alatti leírást... Nem arról van szó, hogy fontos-e vagy sem (mert nyilván igen) hanem arról, hogy mekkora mértékben.
Pl egy személy- és vagyonőrnél senkit nem érdekel a tapasztalatod, csak odaraknak biztonsági őrnek. Míg egy 15t kazán megszereléséhez komplexebb hiba esetében már egész komoly tapasztalat kell.
"Míg egy 15t kazán megszereléséhez komplexebb hiba esetében már egész komoly tapasztalat kell." Te írtad:-).
Ez bizony így van és nem egy ember csinálja, hanem egy Bt, Kft, stb. ahol a főnök a tapasztalt. A hozzávaló szerszámok se két forintos cuccok, erről tudnék mesélni, nyugdíj előtt 21 évet dolgoztam két erőműben, kazán és turbinagépészként, üzemeltetőként, alkalmazottként.
Az 5-ös válaszolónak van igaza, ha sablonos, ha nem:-), és azt is nézd, melyik munkát tudnád "szeretni", mert az is fontos.
Nem tudjuk, anyagilag, hogy állsz, egy vállalkozás beindítása se egyszerű.
Az lemaradt, hogy én inkább alkalmazottként szerettem dolgozni, ezekkel a különböző külsős cégekkel javítások, nagyleállások esetén kellett jól összedolgozni, próbák, indítások, leállások, többször.
A sima üzem mellett ez volt a meló érdekesebb része.
Ott is idő kellett, mire jó kerestem lett.
Na, annak örülök, hogy legalább olyanok is írtak ide, akik tényleg dolgoztak ilyen téren. :)
De akkor megfordítom a kérdést:
Melyik az a szakma, ahol a legkevésbé vagyok hátrányban totál kezdőként? (és nyilván nem egyből mint vállalkozó)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!