Szerintetek mennyire éri meg pszichológiát tanulni/abban elhelyezkedni?
Én pszichológiát tanulok (a mesterképzést csinálom). Szerintem annak, aki tényleg azt akarja csinálni, megéri. Sok idő, energia, és időnként pénz is, hogy mondjuk valamilyen szakpszichológus legyél, úgyhogy nem való mindenkinek. De nekem, és sok más embernek, aki pszichológus akar lenni, megéri.
Az elhelyezkedésre nagyon konkrét rálátásom nincs, mert még nem dolgozok ezen a területen. Viszont annyi ága van a pszichológiának, hogy nem tudom, mennyire lehet kijelenteni, hogy el lehet-e vele helyezkedni összességében vagy nem. Iskolapszichológusból például hatalmas hiány van, de ez megint nem feltétlen jelenti azt, hogy el lehetne vele helyezkedni. HR területen dolgozókat is mindig keresnek. Kutatóból sincs tudtommal olyan sok, bár abból önmagában nem nagyon lehet megélni (de a PhD-hez úgyis kell tanítani is). Klinikai szakképzésre nehéz bejutni, de arról fogalmam sincs, hogy utána mennyire lehet vele elhelyezkedni.
Az az egy biztos, hogy az alapképzés magában nem sokat ér. Legalább a mesterképzést érdemes megcsinálni belőle, de még azután is több út van (amiket mondtam, szakképzés és PhD), plusz a mesterrel azért már lehet dolgozni is rendesen.
Az anyagiak terén kezdőként nem túl fényes a helyzet tudtommal (mondjuk a legtöbb helyen nem az). A klinikai szakpszichológusok például az orvosi bértábla alapján kapnak fizetést, de a tavalyi változtatások nem tudom, hogy hogyan érintik őket. Ha cégnél dolgozik valaki, akkor nyilván a cégtől függ. Ha magánban, akkor meg ugye az a helyzet, hogy kezdőként pl. egy mester diplomával nem kérhetsz el annyit, mint egy pszichoterapeuta, aki legalább 9 évvel többet tanult nálad, és tapasztalata is nyilván annyival több van. Úgyhogy nem lehet azt mondani, hogy x összeget keresnek a pszichológusok, mert nagyon eltérő összegekről (és gyakran eltérő területekről) beszélünk.
De volt már jópár ilyen kérdés az elmúlt hetekben, azokat is nézd át szerintem, hátha valamire ott találsz választ. :)
Dunát lehet rekeszteni az tény, de a fizetés nem emiatt alacsony :D Pedagógusok, orvosokból nem lehet Dunát rekeszteni és ugyanúgy alig keresnek.
Szeretem az ilyen "kívülről majd megmondom" embereket.
Szia!
Fontos, hogy a pszichológia BA (3 év) után viselkedéselemző leszel, ami nem jogosít szinte semmire. Ha elvégzed a pszichológia MA-t (2 év), akkor válsz okleveles pszichológussá. Mesteren már többféle szakirányt választhatsz, attól függően, hogy mi érdekel. Ezzel hivatalosan pár alkalmas tanácsadást végezhetsz, de rögtön egyetem után ezt mindenféle tapasztalat nélkül, annyira nem ajánlom. Amennyiben felvettek államira, eddig végül is "ingyenes". Utána kell elhelyezkedned valahol. Érdemes olyan helyet keresned, ami ténylegesen passzol ahhoz, amivel tovább szeretnél menni. Pl. ha klinikai szakpszichológus szeretnél lenni az 4 éves képzés, meg van határozva, hogy milyen munkaköröket fogadnak el, az önkéntes nem jó, dolgoznod kell 36-40 órában a képzés teljes időtartama alatt. Egyeteme válogatja, hogy ez pontosan mennyi pénz 170-210.000/félév 4 éven át. Van hogy a munkáltató segít fizetni, van hogy elengednek a képzési napokra, de van ahol szabiból kell fedezned, egyéni megállapodás. Ennek a végén már kapsz működési engedélyt, MOK tag vagy, végezhetsz alappszichoterápiát, de ajánlott(kötelező?) a folyamatos szupervízió (már közben jelöltként is). Egyetemenként (3) kb 30 embert vesznek fel évente, a gyerek és felnőtt szakra együttesen. A tanácsadó szakpszichológus kicsit más, ott nem kell egészségügyi állás, de a jelentkezéshez ott is kell 1 év munkatapasztalat. Később nem lehet vele pszichoterapeuta szakvizsgát szerezni. Van alkalmazott egészségpszichológiai szakpszichológus is, az is egészségügyi szakképzés, lehet rá pszichoterápiát építeni.
Emellett azokat a terápiás módszereket, amikkel dolgozni szeretnél, el kell sajátítani. Egyesületenként változik, hogy pontosak mennyi idő és milyenek a követelmények, átlagban egy módszer megszerzése durva becsléssel 300ezer körül van, de itt nagyon nagy a szórás. Végigjárod az elméleti órákat, saját élményt (gyakran 150 óra csoportos önismeret (tömbösítve kb 1,5 év), 100 óra egyéni (kb 2 év), de lehet több is, ami hosszú távú elköteleződés), szupervíziót.
Iskolapszichológusként, nevelési tanácsadóban a pedagógusi bértábla érvényes rád. Foglalkozhatsz szervezetfejlesztéssel, HR-rel, ott cég a bérezése a mérvadó. Ott sok a coach végzettség, azt sem olcsó megszerezni. Lehet maradni az egyetemen kutatni PhD ösztöndíjasként, azzal sem keresel túl sokat, de lehet, hogy ha imádni fogod a kutatási témád, és elégedett leszel.
Amiért ilyen sokféle út van, ezért nehéz megmondani, hogy mennyit fogsz keresni, el fogsz-e tudni helyezkedni. Maga az egyetem tök jó, szerintem telis tele érdekes tanulnivalókkal. Valószínűleg közben formálódni is fog, hogy pontosan mivel szeretnél foglalkozni. Sokkal sokszínűbb ez a világ, mint a pszichológus=pszichoterapeuta. Belinkelek neked egy képzési katalógust, hogy lásd, mennyi irány van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!