A szorgalmas munkával és a folyamatos önképzéssel tényleg együttjár a siker?
Nem, sajnos nem így van. Legalábbis Magyarországon biztosan nem.
Szerencse, pofa és gátlástalanság szükséges, na meg jó kapcsolatok. Ha ezek közül legalább 2 megvan, akkor nem fontos tanulni, se képezni magad.
Én eddig kizárólag azt tapasztaltam, hogy a szélhámos, hazug, semmitérő, semmihez sem értő szar alakok jutnak előre az életben, ők keresik a jó pénzeket, ők kerülnek jó pozícióba. Meg tudod, amíg a cégeknél HR-es görények válogatják a munkaerőt, nem a tapasztalat, a tudás és hozzáértés fog számítani, hanem a különböző "bullshit" baromságok...magyarán a pofa és a kapcsolatok.
Ahol én vagyok cég annyi, de annyi ilyen szélhámos fordult már meg, pedig annyira nagyon régóta nem dolgozom itt. A legértelmesebb, legokosabb emberek pedig nem igazán vannak jó pozíciókban. Magyarán minél jobban érted a dolgod, minél jobb szakember vagy annál szarabb a fizetésed és annál lejjebb vagy a ranglétrán.
"értékesebb a munkaerőpiacon" - ez itt a kulcsszó - legtöbbször akkor tudsz igazán előre lépni, akár pozícióban, akár anyagilag, ha munkahelyet váltasz.
Egy adott szakmán belül mindig van egy felső határ. Ha egy nagy céget nézünk, szakmai tudással lehetsz mondjuk csoportvezető; de egy osztályvezetőnek, aki már inkább a felsővezetés része, már másfajta ismeretekre van szüksége, tehát az jó eséllyel nem.
Ha valami óriási mákod van, és kifogsz egy közepes méretű céget, akkor lehet hogy bekerülsz szaktudással a vezetésbe és ezt a tapasztalatot esetleg tovább tudod vinni egy későbbi munkahelyre, de ez rettenetesen ritka (persze ha közben szerzel valami plusz képesítést, az más tészta).
Azért azt tegyük hozzá, hogy lehetsz te akármilyen jól képzett, ha mondjuk bizonytalan/határozatlan, nem elég karizmatikus vagy és nem tudot átadni a tudásodat, nem tudsz meggyőzni másokat arról hogy neked van igazad, akkor sose leszel igazán sikeres. Ezért is érdemes egyébként nem maradni örökre ugyanazon a munkahelyen, mert lehet hogy 10 évig is te lennél ott a kis kezdő, akinek a véleménye semmit nem ér; míg ha mondjuk 3 év után átmész máshova és már eleve tapasztalattal indítasz, akkor ott egész máshogy néznek majd rád.
Én aztmondanám, hogy a kapcsoaltok (és "visibility") és a tudás kettője kell.
Egyébként ez az egész szerintem nagyon függ a cég méretétől is. PL egy 30 fő cégnél te tök jó vagy, ezt látja az egész vezetés (révén hogy max 2 szint van), de sokra nem mész vele, mert nem igazán van felfelé. Előző munkahelyemen pl votl a főnököm aki a projektet vitte és a cég vezetője. Itt tök jól látszik még a vezérigazgatónak is hogy hogyan dolgozol, de nem igazán van előre. (max fizetésbne tudnak kompenzálni, de az se4 sok mindig egy ekkora cégnél)
Egy több tizezer fős multinál értelemszerűen van hova felfelel lépni.
Csakhogy itt jön már az a dolog hogy nem olyan lapos a vállalati hierarchia mint egy kis cég esetében, úgyhogy itt már fontos a kapcsolat és az általam említett visibility. (az hogy mennyire és hogyan látnak téged mások)
Én a mostani munkahelyemen tanultam meg ezt 2-3 év alatt. Előtte úgy votlam, hogy csak az a fontos, hogy a tudásom legyen nagyon jó és a munkámat is jól végezzem. Ez nagyon szép, csakhogy itt jön az a dolog, hogy a fizetésemről és az előléptetésről nem a főnököm vagy az ő főnöke dönt, hanem fentebb. (oké a fizetésnél azért számít a managerem értékelése is, de csak kis részben, ha nem látják ugyanezt fentebb)
Ebben az esetben dolgozhatok nagyon jól, de nem sok értelme van ha a karrierem szempontjából releváns döntéshozók nem látnak semmit. Nagyon fontos az, hogy te hogyan adod elő magad, kik ismernek téged a cégen belül, az ügyfeleiddel hogyan látnak téged, hogyan kommunikálsz velük.
Egy egyszerű példa az ügyfelekkel kapcsolatban (nekünk cégen belül vannak az "ügyfelek" akiknek fejlesztünk): Megcsinálhatok nekik minden munkát gyorsan és jól, de úgy hogy ha sose beszélek velük (mert pl minden felemrülő kérdéssel a prodect ownert keresem meg) akkor számukra én csak egy vagyok a sok fejlesztőből a csapatban. Ellenben mondjuk lehet kicsit lassabb vagyok, mint más, de ha én beszélek velük vagy ha van valami hiba ami zavaraj őket akkor őket keresem, máris ismernek téged és tudják, hogy hozzád lehet fordulni ha van valami. És pl nálunk egy manager az ügyfelek között tud téged támogatni, ha előléptetésről lenne szó. Nálunk jó ha a magasabb management között is vannak akik támogatnak, mert az ő szavuk sokat számít mikor dönteni kell rólad.
Pl nálunk (röviden, de ennél bonyolúltabb) nem egy ember mondja meg, hogy téged előléptetnek, hanem egy csapat manager dönt ezekről. És mondjuk ott van előttük 3 jelölt akiből ki kell választani 1-et (és hasonló a tudásuk, de azért van benne különbség), akkor azért elég sokat számít az ha 1-2 manager azt mondja, hogy "én ismerem xy-t, sokat segített nekem ebben és ebben a munkában, lehetett hozzzá fordulni problémával". A másik kettőt így nehezebb támogatnia (annak ellenére is ha kicsit jobbak), ha csak most, papíron látta őket. (és persze fontos, hogy a megítélés, ha ismernek az pozitív legyen :D)
Nagyon jó, ha jól megcsinálom a munkámat, de ha azt senki se látja(a csapatomon kívül) annak nem feltétlen lesz sok előnye a karrierem tekintetében.
Lehet valaki nagoyn jó, de ha nagyon inrtovertált mellé és nem akar emberekkel beszélni/prezentálni akkor egy multiban nehezebb lesz előre jutnia.
És szerintem ugyanilyen fontos az is, hogy a közvetlen főnököd milyen. Mert egy olyan főnök aki nem támogat karrier szempontjából nehezíteni tud. Az enyém pl biztat és nyomaja, hogy külföldi kollégáknak is tartsak előadást, egy nagyobb fejlesztést, amiből lehet tanulni azt akár prezentálhatom is. És hogy neki milyen kapcsolati rendszere van a cégen belül.
Egy mulltinál nagyon nehezen tudsz úgy előre jutni, ha nem ismernek téged. Sokan azt mondhatnák akik nemismerik, hogy hogyan működik egy iylen cégben az előléptetés, hogy ez "magamutogatás/nyalizás", csak mert ők nem képesek emberekkel kapcsolatokat építeni. És magasabb szinten (a cégen belül) fontos, hogy tudj az ügyfelekkel, más csapatokkaljól kommunikálni, elő tudj adni valamit fentebbi szinteken, tud érvényestieni a csapatod akaratát és akár a saját beosztottaid karrierjáben is tudj segíteni.
És ezt hosszasan lehetne vesézni még :)
#2 itt van már megint ez a "rommá", "szénné" szavakat használó álomvilágban élő rossz burkoló is.
Nem unod még?
"Leginkább alkalmazotti beosztásban dolgozókra gondoltam"
Majd ha tanultál eleget, akkor rájössz, hogy lehetsz te akármilyen felső vezető alkalmazott, milliós havi fizetésért.. mindig is alul leszel fizetve az elvégzett munkához és rád hárított felelősséghez képest.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!