Megéri elvégezni egy HR (személyügyi szervező) tanfolyamot?
Már van egy bölcsészdiplomám, de pályát szeretnék módosítani, és a HR-irány nagyon megtetszett. Sajnos jelenleg nem állok úgy, hogy egy egyetemi alapképzés keretében tudjak tanulni, ezért csak a tanfolyam jöhet szóba (felsőoktatási szakképzés jobb volna, de ott pont kifutó jellegű már a HR-es képzés).
Megéri elvégezni egy ilyen tanfolyamot, a cégek alkalmaznának vele? És ha igen, melyik képzőhelyet ajánljátok?
Szerintem nem. Mindezt úgy mondom neked, hogy én is elvégeztem egy személyügyi szervezői szakot 2017-ben, sőt 1 évet végeztem emberi erőforrás tanácsadó szakon is, de nem fejeztem be.
Az összes emberi erőforrás tanácsadó szak egy szemfényvesztés - valójában munkavállalási tanácsadónak (közszféra) képeznek ki és nagyon sok benne a szociális terület - leszakadó, hátrányos helyzetűen munkaerőpiacra integrálása.
A másik problémám az egésszel, hogy az egész HR - mint humán erőforrás - abszurd. Az emberek nem erőforrások hanem emberek. Aki erőforrásként akarja őket kezelni az nagyon téved. Az erőforrások kiszámíthatóak, kalkulálhatsz, tervezhetsz vele. Az emberek kiszámíthatatlanok, érzésekkel, érzelmekkel, hangulatokkal. Ezekkel nem tudsz tervezni, vagy folyamatosan belekalkulálsz a terveidbe egy ismeretlent. <-- az emberi tényezőt.
A HR valójában közelebb áll a közgazdaságtanhoz manapság és a legtöbb HR képzésre, munkára közgazdászt vesznek fel, ami szintén hibás megközelítés. Az emberek egy adott szervezetben nem csak számok és erőforrások.
Magánéletük van, bonyolult és szövevényes kapcsolat és eszmerendszereik. Ami az egyik évben még nyilvánvaló volt, az a következő évben megváltozik, mert a körülményeik is változnak. Családi események, akár örömteli, akár tragikus, akár azt hinnéd szinte jelentéktelen (pl. egy családtag elköltözése) mind-mind hatással van az adott emberre, munkatársra, befolyásolja az életét és a döntéseit. Manapság egyetlenegy HR szak sem készít fel ezekre a dolgokra inkább csak arra, hogyan legyél lelketlen "erőforrás szervező", képviseld lojálisan a szervezetet, nézd a munkaadó érdekeit és hogyan hagyd figyelmen kívül a dolgozókat és a bennük lévő embert. Több mint 20 éve dolgozom, és volt alkalmam részt venni toborzás-kiválasztásban, AC-ben, képességfelmérésben, munkaerőátszervezésben, de nem csak mint HR-es hanem mint középvezető is.
Azt kell mondjam, hogy teljesen feleslegesnek tartom a HR-t mint szervezetet. Talán multiknál hasznos ha van, de leginkább hangulatfelelős funkciókat bíznék a HR-re, nem szervezetfejlesztési teendőket. Középvállalat esetén talán van értelme, de egy idő után úgyis minden HR-es rájön...a szakmai vezetők nem azt a munkaerőt választják ki maguk mellé aki szakmailag a legjobb, hanem azt akivel együtt tudnak dolgozni.
Ha toborzó vagy, teljesen mindegy, hogy szakmailag mennyi jól képzett és releváns jelöltet találsz egy kijelölt állásra. Valójában az a dolgod, hogy azt a személyt megtaláld aki az adott szakmai vezetővel azonos rezgésen van, működik közöttük az összhang és a "kémia" és ez nem a szakmai kvalitásai alapján fogod megtalálni, mert nem ez számít.
De ez - gyakran egyenlő a lehetetlennel.
Egyetlen ember sem képes arra, hogy azzal a személlyel dolgozzon együtt akit -tök mindegy mi miatt - nem bír elviselni. Ebbe a legtöbb ember fizikailag belebetegszik. Valaki hamarabb, valaki később, de ez mindenképp megtörténik.
A HR manapság pedig pontosan erre kényszeríti a legtöbb alkalmazottként és multinál dolgozót. Sőt képezni és érzékenyíteni akarják a dolgozókat, hogy ne vegyenek tudomást arról, ha nem bírnak valakit, nem kedvelik. Ez megöli a lelket egy idő után. Lehetne a HR-t jól csinálni, ha nem erőforrásként kezelnék az embereket és nem a termelékenység, hatékonyság és a kényszeredett szakmaiságot tűznék a zászlóra sok helyen. De egy profitorientált világban ahol már akkor azt számolják, mennyiben térül meg a felvételed a cégnek, amikor még alá sem írtad a munkaszerződést, ez szinte eretnek gondolatnak számít.
Szóval igen, én otthagytam az egészet a fenébe és teljesen mással foglalkozom aminek értelmét látom.
Szia Kérdező!
Ismét az egyes vagyok. Sajnálom, hogy a matek nem erősséged, de hidd el TB és bérszámfejtő szakmának nem a matek a sarkallatos pontja, hanem a jogi változások nyomonkövetése. Ugye a bért mindig az aktuális törvények szerint számfejtik - tehát ami kemény ebben az a számvitel, pénzügy és a vonatkozó törvények alkalmazása, értelmezése.
Ha ez kiesik neked akkor a bölcsész pálya marad, de ne keseredj el. Mit szeretsz csinálni?
Nyelveket szereted? Olvasni szeretsz? Írni?
A HR témához kapcsolnék még egy észrevételt: Sajnos a szakma egyik vadhajtása, hogy a fiatal, kezdő (leginkább mindent feketén-fehéren látó) huszonévesek kerülnek toborzó, tanácsadó, recruiteri munkakörökbe. Miért baj ez? Mert ahogy mondtam az emberek nem csak számok értékek és nem csak a fekete és fehér spektrumán mozognak hanem a szürke milliónyi árnyalatán.
De ezt egy a mai huszonéves Corvinuson végzett korosztálynak hiába magyarázod. Valahogy mindent úgy fognak fel, hogy kategóriákba teszik...a jelölteket is. Neki nincs BME villamosmérnök végzettsége akkor ő nem jó szakember, nem felel meg a kritériumoknak.
Pedig lehet, hogy az. Sőt. Az emberekből a legtöbb esetben a környezete, a vezetője, az emberi kapcsolatai hoznak ki olyasmiket amikre azt mondjuk, hogy "szárnyal", "megtáltosodott".
De ezt egy CV-ből nem láthatod és nem is tudhatod előre. Sokkal de sokkal többet jelent szerintem a végzettségnél az hogy azzal a személyel a többiek együtt tudnak-e működni vagy kezdettől fogva utálják. (a legtöbb esetben sajnos az utóbbi van és ami szomorú, hogy maguk sem tudják miért)
A HR manapság -szerintem- a torz és végletes gondolkodáson alapszik.
Nem felelsz meg valamilyen előírt sztereotípiának? Nem vagy jó szakember, nem kellesz. Az élet és az emberek nem ennyire fekete-fehérek.
Szia Kérdező! Mentálhigénés szakembert nagyon sokan tudnak foglalkoztatni, egyfajta tanácsadót képzelj el aki beszélget az emberekkel, jegyzőkönyvet készít és jelentést ír. Ilyen szakembereket alkalmaznak egyenruhás szervezetek (rendőrség, túzoltóság, mentősök, katonaság) és a piaci szféra is. Multik valamint az olyan egészségtudatos helyek ahol fontos, hogy megelőzzék a bajt, ez szerintem fontos. Nem ártana a minden munkahelyen egy ilyen szakember.
Pl: [link]
Amikor nagy gond nincs, tehát pszichológusra még nincs szükség, de azért jó lenne némi segítség mert megrekedtnek érzi magát a "páciens".
Ezt a szakot szakirányú továbbképzéseken oktatják és valóban új. A terület elvileg bölcsészettudomány, de intézménytől függ hova sorolják be és milyen képzési és kimeneti feltételek vannak. A Kodolányi János Egyetem infói ebben a doksiban vannak, de érdemes telefonon is rákérdezni a tanszéki ügyintézőnél vagy az ügyfélszolgálaton.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!