Informatikusnak áll a világ?
Jelenleg egyetemista vagyok (gépészmérnök msc). Tudom, nem kéne rinyálnom, amikor pedagógusoknak meg sok mindenkinek inkább joga lenne de azért mégiscsak fogok.
Már kb egy éve nézegetem az állásokat mindenhol. Informatikus állásajánlatokból kb 10szer annyi van mint gépészmérnökből. Már gyakornokként is sokszor jóval többet kapnak. De amiket hallottam, hogy pár év tapasztalattal nem nehéz megközelíteni a bruttó 1 millát... Illetve homeoffice mindenhol, sokan 1 nap alatt letudják 1 heti munkájukat, stb. Jó tudással/tapasztalattal valami infós okj-val sem nehezebb többet keresni egy mérnöknél.
Mégis miért ér ennyivel többet az ő munkájuk a mérnökökénél?
A villamosmérnök szakkal is szinte ugyan annyira könnyen lehet programozói állást találni, mint informatikai diplomával. Az informatikai karok is eleve belőlük alakultak ki.
Szerintem pedig nem az informatikusokra kellene irigykedni, hanem amiatt kell problémázni h jó mérnöki szakokat végzettek miért kapnak viszonylag alacsony fizetést.
A "heti 1 nap munkával letudja a heti teendőit"-re az lenne a válaszom, hogy esetleg akad 1-2 ilyen munkahely, ahol nem ellenőrzik az elvégzett munka mennyiségét, de például nálunk 0,25 óra pontosan fel kell vinnünk a rendszerbe minden nap, hogy mivel mennyit foglalkoztunk.
Én villamosmérnöknek tanultam, mindig is hardverrel szerettem volna foglalkozni, de nem találtam értelmes hardveres munkát. Maikor kezdtem a BME-n a képzést, Tevesz az elsőéveseknek arról beszélt, egy bármilyen modern eszköz kifejlesztése 1 rész villamosmérnöki, 9 rész informatikai munka. Amikor befejeztem a mestert 6 évvel később, véletlenül beültem az elsőéveseknek tartott tájékoztatójára. Már 1 rész hardver, 99 rész szoftvert mondott.
Egyszerűen erre megy a világ. Minden intelligens, okos, kommunikál, interneten lóg, stb. Valakinek meg kell írna hozzá a programot és addig nem tudod piacra dobni. Kevés olyan értelmiségi munka van, ahol a programozás nem előny, mégha nem is követelmény. Nem kell nagy dologra gondolni, már pár Excel makróval is nagy fegyver egy adminisztratív munkakörben. Némi Python pedig egyenesen atomtöltet.
Ettől még nem "ér többet" ez a munka, de ez a szűk keresztmetszet, ezért kell sokat fizetni érte. Ugyanez van most az építőipari szakikkal. Csempézni sem atomfizika, sokan szakvizsgával sem tudják normálisan megcsinálni, de ha több a munka, mint az ember, elszállnak az árak.
10-es válaszolónak.
Lehet, hogy ez még nem sok, és más szakma is keres ennyit, de a villanyszerelő, meg kőművesnek van egy határ, ami itt mondjuk az 1 millió. Míg egy programozó azt kb 2 év után keresi meg, majd utána még feljebb tud menni. Plusz a munka kellemesebb, az iroda jó, a home office szintén.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!