Le lehet vinni valahogy az élelmiszerköltséget 30-40 ezerre per hónap?
főzök magamra, de még ígyis elmegy 50-60 rá. Le akarom nyomni 30-40 köré.
miekt főzzek?
Persze, mi sem költünk többet fejenként, pedig nem is kifejezetten spórolunk. Mármint nyilván figyeljük az akciókat, betárazunk, ha olyan van, és nem akkor veszünk pl. epret, mikor 2500 ft kilója, de összességében nincs olyan, hogy nem veszünk meg valamit, mert nincs pénz.
Szerintem a titok a mértékletességben és egészséges étkezèsben van. Alapvetően növényi étrendet folytatunk, max 2-3 alkalommal eszünk hetente húst mondjuk ebédre (de akkor vacsira nem). Sok hüvelyest fogyasztunk, lencse, bab, teljes kiőrlésű liszttel sütünk, olajos magvakat, olívaolajat is rendszeresen eszünk.
Viszont csapvizet iszunk, nem veszünk félkész/készkajákat, üdítőket, nasikat (illetve, ritkàn eszünk, inkább így mondom). Sose költünk 50-60-nál többet ketten...
Ha havi 60000-ból kijönnék egy hónapba nagyon örülnék, de nekem általában 85-90000 körül mozog egymagamra, és minden nap főzök.
Viszont egészségügyi okokból nem ehetek glutént, tejfehérjét, tojást, fokhagymát, csirkehúst. pl: 1 kg palacsinta por 2000 ft, de ha megveszem az alapanyagokat kb ugyan ide jön ki, 1 kg liszt 1200 (akciósan), szalámiból csak a gépsonkákat ehetem meg 4600-6000/ kg, szendvicskrém 1100 ft/150g, minden mentes kenyér 3-4000 ft/kg úgyhogy helyette abonett-et eszek. legolcsóbb iható kókusz vagy rizstej 5-600 ft/l. tejföl utánzat 460 ft/ 150g, joghurt 280-320 ft/db és 150g....
Aztán megszeghetem az étrendemet, csak akkor a mentő visz el.
A havi 50-60 rengeteg. Én 25-30 körül költök, úgy, hogy főzök magamra. Minden hétvégén piacon vásárolok, az egész heti kaja adatokat ott veszem meg. Sokszor féláron van, mint a boltokban.
Bosnyák téri piacot nagyon ajánlom.
Luxus cikkeket nem veszek, csak ha jó áron van. Pl spárgát akkor veszek ha már 350-400 Ft-rá lement a fel kiló ara. 750-900-ért nem veszem, nezek mást.
Mindig olyat veszek, aminek éppen szezonja van, így jó áron tudok vásárolni.
Emellett heti 2-3-szor sportolok, tehát azért eszek nagyobb adagokat, de így is maximum 30ezerbol kijövök.
Szerintem picit nagyok az igenyeid, illetve nem vagy pénzügyileg elég tudatos...az az összeg amit havi szinte elköltesz kajára rengeteg!
Csirkemell, tojás, halkonzerv, rizs, zab, teljes kiőrlésű kenyér, lencse, fagyasztott zöldség. Sportolás miatt 90%-ban ezeket eszem. (Meg még persze fűszerek, szószok, só, olaj.) Természetesen mindenből a saját márkás olcsóbbat, ha van. Vagy tudom, hogy egyik boltban pár dolog olcsóbb, a másikban megint pár másik, ezért mindent a megfelelő helyen veszek. (Tesco, vagy Spar, vagy Lidl ahová járok.) És 2 méter + 90 kg vagyok, szóval nem keveset eszem. És így költök kajára olyan havi 40 ezret. Egy tipp még, hogy ne naponta járogass bevásárolni, mert bevásárláskor az ember sok szart is megvesz, amiket előtte nem tervezett be. Én 10-15 naponta megyek boltba, de akkor hátizsákkal és két szatyorral menve és meg tudok venni annyi napra előre való kaját. (Pl 6 kg csirke, 4 kg rizs, 5 kg zöldség, 3 kg zab egyszerre, stb)
Itt találsz még jó tippeket.
Ja és semmi baj azzal sem, ha valaki sokat költ kajára, ha megengedheti magának.
26/F
110e körül jön ki a havi átlag, de ebben az összes étterem, kaja rendelés, strandon hamburger és minden benne van ami étkezés.
Mindez 4 főre, kényelmesen. (két pici gyerekkel de már azért tudnak érezhetően enni)
Szóval szerintem egyedül és házon kívüli kaja nélkül simán lehet 40 alatt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!