Mi az igazság abban hogyha valaki szegénynek született akkor 99% hogy szegény marad, míg ha valaki gazdag családba akkor 99% hogy gazdag lesz?
Szerintem a gazdagok nagy része, olyan mint középkorban a nemesek, beleszülettek egy pénzes családba és onnantól kezdve aranyéletük van. Hiszen sok pénzből nagyon egyszerű gazdagnak maradni, tehát mondhatni hogy manapság is fennt áll egy kasztrendszer.
Ha ezek az emberek a 0 ról vagy közel 0-ról indulnának sohasem lehetnének gazdagok.
Akik pedig szegénynek vagy átlag családba születtek 99% hogy örökre vagy életük alkonyáig szegények maradnak. Talán az 50-es éveik végére léphetnek egy szintet és szegényből lesz átlagos, és átlagos vagyoni helyzetből jómódú.
A kivételeket meg felnagyítják és mutatják mint a bazári majmot(kb annyi esélye van az embernek mint 5-ös lottón elvinni az 5-öst hogy semmiből nagy vagyont építsen vagy a kevésből), hogy elhitessék az emberekkel van esélyük kitörni, pedig valóság az hogy nincs.
Míg a gazdagok nagyrésze, kb 90% csak örökölt és soha semmit nem tett azért hogy gazdag legyen, csak nemesi kiváltság
Igen, a szegénység általában átörökítődik. Ritka az olyan kivétel, mint az egyes válaszoló (mondom ezt én is úgy, hogy egy vidéki putriban nőttem fel, ezt meg a saját pesti nem is olyan kicsi lakásomból írom).
Az oktatás feladata lenne, hogy megadja a lehetőséget az előrelépésre, de erre az itthoni oktatási rendszer tökéletesen alkalmatlan.
A ma élő multimilliomosok többsége selfmade milliomos, azaz első generációs.
Ez nem hasra ütött infó. Forbes is megírta.
napi 2000 ember lépi át a világon az 1 millió dolláros vagyont manapság.
az elmúlt 30 évben több milliomos lett, mint az azt megelőző 1950 évben.
"Míg a gazdagok nagyrésze, kb 90% csak örökölt és soha semmit nem tett azért hogy gazdag legyen"
Ez nem igaz!
Nézzük a kérdést más nézőpontból. 1990 óta van magánvagyon előtte nem igazán létezett a magánvagyon fogalma. Persze akkor is voltak az átlagnál tehetősebbek akiknek voltak ingatlanjaik az egész család nevén szétosztva, de a nagy munkás átlag őrült egy panelnek, egy Ladanak és egy balatoni nyaralónak. Ez volt a maximum.
Akik 1990 után kezdtek meggazdagodni azok voltak akik politikai úton és a privatizációnak köszönhetően (ezt gondolom nem kell részleteznem), bármilyen vállakozásból, a már meglévő ingatlanvagyon hasznosításával vagy a saját szellemi tőkéjükből lettek gazdagok pl. orvosok, ügyvédek.
Nagyon kevesen kapták vissza az egykor államosított vagyonukat itt egyik kivétel a Zwack család akinek a visszatérített családi vállalkozás milliárdokat hozott később. Patikák, családi vállakozások nem kerültek már vissza a jogos örökösökhőz. Természetesen vannak akik ilyen gazdag családba születnek bele, de az egesz társadalomra vetítve az ő számuk elenyésző és ők is a budai top negyedekben élnek vagy már külfödön.
Magyarországon a gazdagok köre elég fiatal, nincsen generációs öröklésen alapuló gazdagság. Igy a gazdagok itt az újgazdagok akik világviszonylatban relatív “szegények” de a magyar társadalomban kirívóan tehetosek. Egy középosztálybeli átlag nyugat európai polgár olyan életszínvonalon él ami itt a felső-középosztály vagy a felsőbb osztály életszínvonala. Itt is lemérheted, hogy aki itt szegény az külföldi mércével mélyszegény vagy olyan aki a szociális rendszerből él. De ez más téma.
Vannak akiknek bejött egy ötlet és milliomosok lettek (ásványvíz gyártók, ilcsiék, neves cukrászdák tulajdonosai) de ők nem a többséget alkotják. Ahogy a lotto nyertesek se. Persze vannak, de sokan elszorjak a megnyert pénzt mert soha nem volt dolguk ennyi pénzzel és nem tudnak gazdálkodni vele vagy a megnyert összeg néhány ingatlan vételárat takarja be amiből passzív bevételre tehetnek szert.
Ma már nagyon sok értelmiségi teheti meg hogy magasabb életszínvonalon él. Orvosok akik maganpraxisban budai maganklinikákon dolgoznak, az utóbbi években az építészmernokok és az építőipari vállalkozók lettek nagyon gazdagok. Politikában jól mozgók is minden kormány alatt sikeresen érvényesítik az érdekeiket.
Van remény meggazdagodni, de jókor kell lenni jó helyen és jó emberekkel kell körülvenni magad ahogy a mondás tartja. Akik pedig ezeknek az emberek gyerekei tény hogy előnyösebb helyzetből indulnak, mint azok akik szegényebb hátterű csaladbol próbálnak érvényesülni.
De ma Magyarországon nagyon nehez az átjárás a társadalmi osztályok között igy sokkal nehezebb meggazdagodni mint barmikor máshol vagy bárhol.
Én azt látom, hogy aki nincs megelégedve az anyagi helyzetével, az csak panaszkodni tud, tisztelet a kivételnek.
Amikor tenni kell ellene, az már kényelmetlen, pedig a lehetőség adott.
Tele van az online felület olyan eszközökkel amit el lehet sajátítani, meg lehet tanulni. Bizalmatlanok az emberek és ahelyett, hogy dolgoznának a jövőjükön, cselekednének, inkább kínlódnak az alacsony keresettel és mellé lehordják azt aki sikeres.
Jöhet a kifogás, hogy nem tanítják az iskolában, ma már szinte minden fent van az interneten, de ha kicsiben gondolkodik valaki, akkor ne tartsa a markát.
Szegény családban nőttem fel, nem tiltja meg senki, hogy fejlődjek, lehet a körülményekre fogni, de rajtad múlik, hogy mit hozol ki belőle.🙂
A 99% túlzás, de igen, attól hogy vannak egyedi esetek, statisztikailag sokkal kisebb az esélye egy szegénynek meggazdagodni, mint egy gazdagnak elszegényedni.
Természetesen ez nem azt jelenti, hogy ne lenne lehetőséged meggazdagodni, de könnyen belátható, hogy aki egy jó iskola szomszédságában lakik, az nagyobb eséllyel kap jobb oktatást, mint akinek egy gyengébb iskolába is utaznia kell egy órát. És még ezer ilyen semmiségnek tűnő tényező van.
A társadalmi átjárhatóságot az állam szavatolja azzal, hogy mennyire biztosítja az esélyegyenlőséget.
Ezt társadalmi mobilitásnak hívják. Alaposan kutatott téma, sok anyagot találsz róla a neten, a mai Magyarországról is.
Megpróbálom röviden összefoglalni a válaszom. Most amit te felvázoltál kedves kérdező; a szegény, az átlagos és a gazdag között is hatalmas különbség van. És amíg a szegény próbál átlagos színvonalat elérni, addig az átlagos a gazdagság felé hajt.
Szóval ha te szegény családba születsz, nem lehetetlen onnan sem meggazdagodni, millió példa van rá, de millió olyan körülmény van ami pedig hátrányoddá válik mert szegény vagy/voltál. A jelenlegi 25-35 éveseken ezt nagyon jól láthatod. Az ő gyerekkorukban még annak nem volt internete aki szegény volt, annak viszont volt aki átlagos volt. Az, hogy sok mindent megtanulhatsz a netről az igaz, de ha most 25 éves vagy és egy szegény családban nőttél fel, több év hátrányod van csak abból, hogy számodra nem volt elérhető az internet. Emellett ott lehet még az, hogy rossz iskolába jártál, nem volt támogató környezeted otthon, dolgoznod kellett tanulás mellett (éhesen nagyon nehéz tanulni). stb.
Átlagos színvonalon könnyebb több mindent elérni, mert adott volt sok dolog amire lehetett építeni. Az átlagos embereket pedig ne tekintsük szegénynek. Magyarországon nagyon nagy kultúrája van annak, hogy aki átlagos életszínvonalon él az szegénynek tekinti magát. De nem az! Ne mossuk össze a kettőt.
Szóval azok a feltételek amik egy átlagos életszínvonalon megvannak, de szegényként hiányoznak, hátrányok, amiket vagy le tudsz küzdeni vagy nem. Ma már annyi lehetőség van, amikkel lehet dolgozni ezeken a hátrányokon. (Pl. ingyen nyelvvizsga) Nem feltétlenül marad az átlagos sem átlagos de jobb esélyei vannak mint egy szegénynek.
És vannak azok akik a jég hátán is megélnek, küzdő szelleműek. Van egy céljuk amit el akarnak érni, őket a szegénység sem állíthatja meg.
Ha egy személyes jótanáccsal még szolgálhatok a végére, tudom, hogy az utóbbi időben mennyire pénzcentrikus lett mindenki, de ne a gazdagság iránti vágy hajtson, találd meg az életben, azt ami boldoggá tesz (tudom, hogy klisé, de hidd el van benne igazság). A vagyon nem tesz automatikusan boldoggá. A pénz hiánya jobban fáj, mint amennyire boldoggá tud tenni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!